Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Pády na finančných trhoch môžu byť príležitosťou ako si prilepšiť dôchodok

Vývoj na finančných trhoch znepokojuje dôchodkových sporiteľov. Časy vysokých výnosov sú nenávratne preč a zhodnotenie v rizikových fondoch sa prepadá do mínusu. Je však dôležité nepodliehať panike a nepresúvať úspory do málo rizikových fondov. Naopak treba pokračovať v investíciách do podhodnotených rizikových investícií.

Výkyvy na finančných trhoch (odborne volatilita) sa opakujú pomerne pravidelne: pred letnou čínskou krízou sme boli svedkami série poklesov v dôsledku hroziaceho bankrotu USA kvôli dlhovému stropu (r. 2013), či konfliktu Rusko-Ukrajina (r. 2014), ktoré oslabili finančné trhy.

Akciové trhy sa však vždy rýchlo zotavili (vyrástli nad pôvodné hodnoty): v prvom prípade za pár týždňov, v druhom za niekoľko mesiacov. Pre skutočných investorov nie sú výkyvy dôvodom na obavy, naopak vidia v nich príležitosť ako získať viac.

Rovnako tak môžu z tejto situácie profitovať aj sporitelia na dôchodok v druhom a treťom pilieri. „Dôvod je jednoduchý: pri výraznom poklese nakupuje správcovská spoločnosť podiely lacnejšie, čiže za rovnakú sumu ich nakúpi výrazne viac. S väčším počtom dôchodkových jednotiek sa viac podieľate na nasledujúcom zhodnotení. Ak teda sporíte pravidelne, nie sú krátkodobé výkyvy na trhoch dôvodom na obavu, práve naopak, prinášajú viac úspor a vyšší dôchodok v budúcnosti,“ vysvetľuje Branislav Tuš, manažér investičného oddelenia NN SR. 

Samozrejme, kľúčové je nevystúpiť z rastového fondu vtedy, keď jeho hodnota klesla. Naopak je treba ponechať úspory pracovať naďalej v rovnakom fonde. Brať do úvahy však treba i čas zostávajúci do dôchodku. Ak investorovi ostáva desať a viac rokoch, je najlepšou voľbou rizikový fond. Pri kratšom čase je lepšie zvážiť postupný prechod do vyváženého alebo konzervatívneho fondu. „Avšak nikdy nie v čase paniky pri výraznom poklese na trhoch,“ zdôrazňuje manažér z NN.

Dlhopisové fondy nezarábajú

Priemerne osem z desiatich sporiteľov v druhom pilieri si dnes sporí v garantovanom teda dlhopisovom fonde. To je z dlhodobého hľadiska chyba, keďže na úsporách môžu prísť o tisíce eur. „Ak rastový fond dosahuje dlhodobo šesť percentný výnos, zatiaľ čo garantovaný len jedno percento, usporí prvý sporiteľ z povinných odvodov z priemernej mzdy za desať rokov o približne 2 300 eur viac,“ počíta B. Tuš. Rovnaký rozdiel platí aj pri treťom pilieri, i keď tu je dnes rozloženie úspor priaznivejšie. 

Pri sporení na dôchodok v druhom aj treťom pilieri teda platí rovnaké odporúčanie. Ak máte do dôchodku viac ako desať rokov a ste ochotní znášať isté riziko, sporte v niektorom z rastových fondov – v druhom pilieri teda v akciovom alebo indexovom a v treťom pilieri v rastovom fonde. Ak vám do dôchodku ostáva päť až desať rokov, odporúčajú sa vyvážené fondy, ktoré investujú do bezpečných, ako aj rizikových aktív.

Zmierniť investičné riziko však je povinná i sama správcovská spoločnosť. Tá musí podľa zákona desať rokov pred dôchodkom presunúť každý rok desatinu úspor do konzervatívneho fondu.

Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek stratégiu, dôležité je neznepokojovať sa na základe krátkodobých výkyvov na trhu, ale naopak pozerať sa na dôchodkové investície ako na dlhodobé sporenie. „Kľúčové je nepresúvať úspory a vydržať pri zvolenej stratégii až do okamihu tesne pred dôchodkom, keď si úspory presuniete do konzervatívnych, bezpečných aktív, čiže v prípade 2. piliera do garantovaného fondu,“ hovorí B. Tuš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *