Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Pandémia v Európe ustupuje. Na rade je rozvojový svet

Koronavírus si môže v rozvojových krajinách vybrať oveľa vyššiu daň ako v Európe a v USA. Chudobné štáty majú oveľa väčšiu dispozíciu podľahnúť pandémii naplno. Vyžiada si to ľudské životy, katastrofu v ekonomike a vo finančných investíciách.

Európa má už svoj vrchol pandémie za sebou. Počet nových nakazených klesá a krajiny otvárajú svoje ekonomiky jedna za druhou. Napriek tomu bude dopad koronavírusu na európsku ekonomiku devastačný. Európska centrálna banka predpovedá pre tento rok pokles hospodárstva až o 12 percent.

Podľa včera zverejneného prieskumu by však prepad nemusel byť až taký dramatický. Oslovení analytici očakávajú európskej ekonomike pre tento rok pokles „len“ o 5,5 percenta. HDP sa však na pôvodnú úroveň spred krízy nedostane ani do konca budúceho roka.

Na rade je rozvojový svet

USA s pandémiou ešte stále bojujú. Na začiatku cesty však stoja rozvíjajúce sa krajiny. V Rusku napríklad včera pribudlo viac ako desať tisíc nakazených, čo z neho robí krajinu s druhým najvyšším denným prírastkom nových prípadov (hneď po USA). Za Ruskom nasleduje Brazília s počtom novonakazených 4075. Päticu uzatvára India s denným prírastkom 3932. Nasleduje Ekvádor, Saudská Arábia a Turecko. Rozvojový svet sa stáva novým epicentrom nákazy.

Situáciu už pochopili aj krajiny zoskupené v G20. Dohodli sa na pozastavení splátok dlhov najchudobnejších krajín sveta s cieľom uľaviť im pri boji s koronavírusom.  Analytici sa obávajú, že dopad koronavírus si tu vyberie oveľa vyššiu daň ako v Európe a v USA. Týkať sa to bude nie len obetí na životoch ale aj aj hospodárskych škôd.

„Niektoré rozvíjajúce sa ekonomiky si v porovnaní s vyspelými štátmi v súvislosti s koronavírusom môžu prejsť ďaleko hlbšou recesiou,“ predpovedá investičný analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select, Richard Bechník. Rozvojové krajiny podľa neho spája niekoľko základných rysov, ktoré ich robia zvlášť zraniteľné.

Nedostatočné zdravotníctvo

Prvým predpokladom negatívneho vývoja je nízka úroveň zdravotníctva. Rozvíjajúce sa ekonomiky v tejto oblasti veľmi často nedisponujú dostatočnou zdravotníckou kapacitou.

Podľa dát OECD sa vládne výdavky do zdravia v roku 2018 medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami výrazne líšili. V prípade Nemecka alebo Francúzska to napríklad bolo zhruba desať percent HDP. Mexiko vynaložilo na zdravotníctvo približne tri percentá, pričom India sa pohybovala len okolo jedného percenta.

Ďalšie zaujímavé porovnanie ponúka za počet lekárov a sestier na tisíc obyvateľov.  Kým v Nemecku je to zhruba 17 zdravotníkov, v Mexiku len päť a v Indii pripadajú na tisíc obyvateľov len dvaja zdravotnícki pracovníci.

Celková zlá úroveň zdravotníctva ale aj zlé životné prostredie radí Indiu už i teraz na prvé miesto v počte ľudí trpiacich respiračnými chorobami. To výrazne zvyšuje pravdepodobnosť závažnejšieho priebehu ochorenia koronavírusom. Svojou úlohu zohráva aj extrémna hustota osídlenia.

Asi najväčším strašiakom je riziko rozšírenia choroby v chudobných štvrtiach a slumoch. India v tomto pohľade opäť vystupuje ako líder. Oveľa lepšie na tom však nie sú ani ďalšie chudobné krajiny Ázie a Afriky.

Lokálne meny ťahajú ekonomiky ku dnu

R. Bechník upozorňuje, že ďalší handicap tzv. emerging markets sú ich lokálne meny. Tie v súčasnosti čelia veľkému znehodnocovaniu a to najmä pre situáciu v rozvinutom svete. Zahraniční investori sa totiž v časoch kríz vždy sťahujú z rizikových trhov do bezpečných prístavov, teda najmä do aktív v amerických dolároch, ale aj smerom k japonskému jenu alebo švajčiarskemu franku. Napríklad ruský rubeľ, mexické peso alebo juhoafrický rand už v koronakríze stratili 11 až 20 percent hodnoty.

Za bežných podmienok by sa dalo povedať, že znehodnotenie meny môže viesť ku zvýhodneniu konkurencieschopnosti domácich producentov exportujúcich na zahraničné trhy. V čase ochromeného zahraničného obchodu je však účinnosť takéhoto menového stimulu výrazne obmedzená.

Nevyspelé krajiny naopak musia bojovať skôr s negatívnymi dôsledkami slabých mien. Musia totiž množstvo tovarov dovážať zo zahraničia.

Banánové republiky prišli o príjmy z predaja surovín

Chudobné krajiny sú často závislé na príjmoch z vývozu surovín a komodít. Ich ťažba tvorí takzvaný primárny sektor a nevyžaduje si veľkú pridanú hodnotu. Ceny komodít však v kríze klesli. Dôkazom je ropa.

Globálny dopyt sa pre zamrznutú ekonomiku prepadol a situáciu ešte viac skomplikovala cenová vojna medzi Ruskom, Saudskou Arábiou a USA, ktorá dostala cenu ropy na 20 ročné minimá. Americká ropa WTI sa napríklad v apríli predávala za zápornú cenu a v máji hrozí niečo podobné. Znamená to ďalší úder pre rozvojové krajiny ako Venezuela alebo Irán.

Okrem výpadku v exporte tovaru ich postihuje aj pokles dopytu po domácich službách, najmä v cestovnom ruchu. Cez cestovný ruch budú zasiahnuté krajiny ako Thajsko, Filipíny alebo Turecko, u ktorých sa tento sektor na HDP podieľa v rozmedzí 20 až 25 percent HDP. V prípade Egypta to je 12 percent. Pre porovnanie v SR patria cestovnému ruchu ani tri percentá HDP.

Akcie rozvojových krajín sa prepadajú

V súlade s obavami z rozmerov pandémie v rozvojovom svete sa vyvíjajú aj akcie aj dlhopisy tamojších ekonomík. Prešli si výraznými cenovými korekciami.

Dokazuje to aj výkonnosť indexu MSCI emerging markets, ktorý združuje až 1200 akcií z 26 rozvíjajúcich sa krajín. Jeho hodnota začala klesať už pred príchodom koronakrízy – ešte v prvej polovici januára. Do polovice marca spadla až o jednu tretinu. Odvtedy sa začal index, podobne ako akcie na rozvinutých trhoch, zotavovať. Nevymazal však ešte ani polovicu z doterajšieho prepadu.

„Na druhej strane by mal mať investor vždy na pamäti, že tu môže vznikať zaujímavá príležitosť nákupu. Na záver stačí jeden príklad za všetky. Podľa MMF sa môže ekonomika Indie v roku 2021 výrazne oživiť s rastom sedem percent,“ uzatvára analytik z Fincentra & Swiss Life Select.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial