Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Pandémia zmenila svet. Ktoré akcie z toho budú profitovať?

Pandémia ochorenia COVID-19 a s ňou súvisiace opatrenia zmenili správanie celej spoločnosti. Ešte viac sme do našich životov pustili digitálne technológie a prenikli do online sveta. Na tento nový trend by mali reagovať aj finanční investori. Ponúkame preto zoznam 69 akciových titulov, ktoré by mohli z novej situácie najviac vyťažiť.

Koronavírus urýchlil digitalizáciu a podporil online ekonomiku. Udalosti posledných troch mesiacov tak ešte viac posilnili trend z posledných viac ako desiatich rokov. Naše životy sa ešte viac presunuli do digitálneho sveta. Nová situácia zasiahla naše správanie a návyky. Pandémia nás donútila vyskúšať si digitalizáciu „na vlastnej koži“. A podľa môjho názoru sme prešli na výbornú.

Nový digitálny svet

Musíme sa zmieriť s faktom, že po pandémii COVIDu-19 sa veci do starých koľají už nikdy nevrátia. Preventívne opatrenia urýchlili trend digitálizácie ekonomiky až o päť rokov. Online podnikanie bude v nadchádzajúcich rokoch prosperovať lepšie ako podniky, ktoré sú závislé na fyzických predajných kanáloch. Kým doteraz sme online využívali najmä na nakupovanie, teraz touto formou prebieha aj stále viac komunikácie a medziľudských vzťahov. Rozšírila sa aj do medicíny a ďalších oblastí, v ktorých bola doteraz nevyhnutná prítomnosť človeka.

Ďalšou obeťou budú prenajímatelia kancelárskych nehnuteľností. Šéfovia firiem budú teraz oveľa viac naklonení myšlienke práce z domu a s tým súvisiacej úspory nákladov. Nebude už treba dochádzať do kancelárie len preto, aby zamestnanci predviedli, ako usilovne pracujú. Milióny ľudí zistili, že stratu spoločenských väzieb na pracovisku im vykompenzuje vyššia produktivita práce získaná obmedzením rušivých vplyvov.

Víťazi vs porazení

Nebude to samozrejme znamenať koniec práce v kanceláriách ako takej. Dôsledkom však s najväčšou pravdepodobnosťou bude pokles dopytu po komerčných kancelárskych priestoroch.

Väčšia životaschopnosť online sveta sa dokázala už aj v uplynulých rokoch. Internetový maloobchod priniesol za posledných päť rokov rast výnosov o 271 percent, kým u globálnych akcií (MSCI World) to bolo len 22,5 percenta. Priaznivý vietor v plachtách majú tiež softvérové ​​a servisné firmy s rastom výnosov o 135 percenta.

Zdá sa, že všetko, čo sa týka online ekonomiky, má vyššiu kapitálovú návratnosť. Neexistujú tu fyzické obmedzenia, ako napríklad u leteckých alebo banských spoločností. Investori by mali tento trend využiť a zviezť sa na novej vlne.

Sme presvedčení, že digitálny trend bude v nadchádzajúcom desaťročí ďalej pokračovať. Investori by mali zaradiť takéto firmy do svojich portfólií. Zostavili sme preto zoznam zahŕňajúci najrôznejšie kategórie online ekonomiky, prípadne kategórie, kde dochádza k čoraz väčšej digitalizácii.

Kam investovať

Kombinovaná trhová kapitalizácia 69 akciových titulov zo zoznamu dosahuje 8,6 bilióna dolárov. Pridali sme aj štyri fondy ETF zamerané na túto časť ekonomiky.

Z dlhodobého i strednodobého investičného horizontu je vhodné začať zaraďovať tzv. online stocks do portfólií bežných investorov. Týka sa to oblastí ako médiá, entertainment, e-commerce, online shopping a tiež cyber security.

Vybrané spoločnosti majú do budúcna veľký potenciál udržať sa na trhu a naďalej rásť. Sme a určite aj ďalej budeme, svedkami veľkých zmien týkajúcich sa správania ľudí, spoločností. Bude nasledovať celkové preorientovanie sa na nový trh. Tento trend je preto dobré akceptovať ako nový štandard.

Autor je pražský analytik Saxo Bank.

2 odpovede na “Pandémia zmenila svet. Ktoré akcie z toho budú profitovať?”

  1. Milan píše:

    Koronakríza zmenila svet. Je logické, že niektoré firmy na tom získajú a iné stratia. Teraz ešte staviť na tie správne. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial