Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Panika na finančných trhoch znamená príležitosť, no len pre dlhodobých investorov

Investície Redakcia 16.03.2020 | 00:01 0 Komentárov

Strachu z možnej krízy je podľa odborníkov potrebné statočne čeliť, ak nie ho dokonca premeniť vo svoju výhodu. Po výplachu na finančných trhoch sa oplatí investovať najmä dlhodobo. Krátkodobo totiž zostanú trhy volatilné.

Aj keď je v súčasnosti vyhlásená pandémia a trh čaká dlhšie zotavovanie, globálna kríza zatiaľ nehrozí.

Na súčasné dianie sme sa opýtali expertov spoločnosť Amundi Czech Republic Asset Management:

• Môže sa súčasná trhová panika zmeniť v príležitosť pre dlhodobých investorov?

Petr Šimčák, riaditeľ obchodu Amundi:

Áno, môže. Keď dokáže dlhodobý investor nakúpiť v zľave a aj ak sa mu nepodarí nakúpiť na úplnom dne, nesmie panikáriť pri ďalších poklesoch. Dôležitý je dlhodobý horizont bez ohľadu na paniku. Ak človek nie je ochotný do akcií investovať aspoň na desať rokov, nemal by o tom uvažovať ani desať minút. To samozrejme neplatí pre profesionálnych špekulantov, čo je iný investičný odbor.

Petr Zajíc, Senior Portfolio manažér Amundi:

Pre dlhodobých investorov je akýkoľvek pokles trhu dobrou nákupnou príležitosťou. Áno, môže byť ešte lacnejšie, ale ak investujem dlhodobo a pravidelne, som schopný pokles z dlhodobého pohľadu využiť k výhodnému nákupu.

• Ako konkrétne sa koronavírus a rekordné pokles cien ropy prejaví na slovenskom trhu? Pocíti súčasnej výkyvy bežný spotrebiteľ?

P. Zajíjc:

Akcie padajú aj na lokálnych trhoch. Výnimkou nie sú ani krajiny strednej Európy. Čo sa týka pohonných hmôt, tak potenciál pre ich zlacnenie benzínu smeruje niekam pod úroveň 1,2 eura za liter. Väčšiu časť ceny totiž tvoria dane. Na druhej strane rafinérie nakupujú väčšinou prostredníctvom strednodobých kontraktov (teraz teda marec / jún). Minimálne niekoľko týždňov majú teda prevádzkovatelia čerpacích staníc argument pre len mierny pokles cien benzínu/nafty, než napovedajú ceny ropy.


Kombinácia obáv z šírenia koronavírusu a najväčší prepad cien ropy od roku 1991 prispievajú k zvýšenej trhovej neistote ohľadom ďalšieho hospodárskeho vývoja. Investori sa odvracajú od rizikových aktív. Rekordné úrovne naopak dosiahol dopyt po tých stálych a bezpečných aktívach.

Cena zlata vystúpila nad 1700 dolárov. Čína už pravdepodobne prekonala vrchol epidémie koronavírusu a Európa sa ho môže dotknúť v prvej polovici roka s tým, že trh sa bude z následkov zotavovať ešte v druhom polroku.

Obavy zo svetovej recesie sú podľa odborníkov z investičnej spoločnosti Amundi predčasné. Podľa investičných expertov, Pascala Blanquého a Vincenta Mortiera, ide o nepriaznivý scenár vývoja s nízkou pravdepodobnosťou.

Kľúčovou prioritou a veľmi sledovaným faktorom je teraz najmä likvidita a jej riadenie. Investori by mali zostať ostražití, ale na aktuálnu paniku by nemali prehnane reagovať.

V daných trhových podmienkach vznikajú príležitosti najmä pre dlhodobých investorov. Zaujímať by sa mali o investície do nehnuteľností. Príťažlivé sú sekuritizované dlhopisy. Opatrnosť je naopak na mieste v energetickom sektore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial