Sobota 05. decembra. Meniny má Oto

Party na akciových trhoch: Investori sa tešia z výsledkov volieb ešte pred ich vyhlásením

Volebné lístky v USA ešte nie sú spočítané a finančné trhy už oslavujú nového prezidenta. Americké akcie majú za sebou najlepší týždeň od apríla a najlepší povolebný týždeň od roku 1932.

Voľby pritom priniesli práve to, čoho sa investori obávali, teda nejasný výsledok s rizikom možných súdnych prieťahov. Aj teraz však platí, že trhy predvídajú budúcnosť. Zameriavajú sa na to, čo príde, nie na aktuálny stav. A budúcnosť sa zdá byť žičlivá.

Investori teraz započítavajú do cien akcií scenár, keď sa prezidentom USA stane Joe Biden a Senát amerického Kongresu zostane pod kontrolou Republikánov. Pre firmy, ekonomiku a investorov by to boli dobré správy.

Výber z ponuky Demokratov, no bez zvyšovania daní

„Keď Demokrati nezískajú väčšinu v Senáte nehrozí, že by bol nový prezident J. Biden schopný presadiť zvýšenie korporátnych daní. To bolo príčinou mnohých obáv. Rovnako tak sa rozplýva vízia reformy zdravotníctva spojenej s reguláciou cien liekov,“ vymenúva akciový analytik Saxo Bank Peter Garnry.

Na druhej strane skoré schválenie očakávaného balíka vládnej pomoci je stále v hre. Pravdepodobne to nebude 2,2 bilióna dolárov, ako schválila Snemovňa reprezentantov. Ak budú Republikáni v Senáte otvorení kompromisu, americká ekonomika by sa mohla dočkať pomoci v objeme okolo dvoch biliónov dolárov.

Technologické akcie po voľbách prudko rastú

Index S&P 500 vzrástol včera o 1,9 percenta. Index Dow Jones o dve percentá a Nasdaq Composite o 2,6 percenta. Za tento týždeň predstavoval prírastok v prípade S&P 500 až osem percent a Nasdaq deväť percent.

Trhy takto projektujú do cien skorý balík stimulov bez rizika zvyšovania daní a sprísňovania regulácie. Je to ideálny scenár. Okrem zdravotníckej reformy sa rozplývajú aj vyhliadky na zavedenie dane z finančných transakcií a aj na klimatické zákony.

„Na základe týchto udalostí rástli najmä akcie technologických a zdravotníckych spoločností. Akcie energetických firiem, tak ropných a plynárskych, ako aj producentov zelenej energie nevykazujú ani pohyb nahor, ani nadol. Pohyby začali aj na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré započítavajú zmenu zahraničnej politiky USA do cien aktív. Rásť by mohli najmä akcie čínskych firiem,“ naznačuje P. Garnry.

Dodáva, že ďalším dôsledkom amerických volieb je kolaps indexu strachu VIX. Z pondelkovej hodnoty 39 spadol vo štvrtok až na 27. „Je to ďalším prejavom uvoľnenia obáv investorov z výsledku volieb. Index VIX sa totiž používa ako ochrana investícií pred možnými prudkými výkyvmi trhov,“ konštatuje analytik.

Lepšie vyhliadky na medzinárodnú situáciu

Pozitívnou správou je aj to, že J. Biden v úlohe prezidenta, no bez podpory Senátu, bude nútený vyberať si na kľúčové pozície v administratíve umiernených kandidátov. Znižuje to obavy Wall Street z nominantov ako Elizabeth Warren a Bernie Sanders.

Nádejou je aj zlepšenie medzinárodných vzťahov. Clá a tarify, ktoré Donald Trump rád používal, poškodzovali často aj domáce podniky a ukrajovali im zo ziskov. Očakáva sa, že postoj J. Bidena nebude až taký agresívny.

Je samozrejme možné, že oslava na Wall Street je predčasná. Súdne prieťahy sú stále v hre. „Ak spočítanie hlasov neprinesie jasný výsledok ešte tento týždeň, hrozí spochybnenie volieb. Obavy a neistota by sa tak vrátili na finančné trhy až do momentu potvrdenia definitívnych výsledkov,“ uvádzajú analytici spoločnosti BCA Research.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial