Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Pasívni investori dlhodobo porážajú aktívnych burzových obchodníkov

investori
Investície 12.04.2019 | 00:00 0 Komentárov

„Deň“ na akciovom trhu trvá vždy dlhšie ako „noc“. Úspešných období je teda vždy viac, ako tých neúspešných. História ukazuje, že investori, ktorí chcú aktívne prekonať trh, končia väčšinou pod trhovým benchmarkom – burzovým indexom.

Tak, ako sa strieda deň s nocou, tak sa rasty akciových trhov striedajú s ich poklesmi. Kým však priemerná dĺžka dňa je rovnaká ako priemerná dĺžka noci, „deň“ na akciovom trhu trvá dlhšie. Pohľad na výkonnosť amerického akciového trhu prostredníctvom výkonu indexu S&P 500 ukazuje, že v rokoch 1926 až 2018 skončili v pluse takmer tri štvrtiny kalendárnych rokov. Nominálny výnos pritom dosiahol dvojciferné číslo (10,0 % p.a.).

„Kúp a drž“ sa ukázal ako najefektívnejší prístup

Mnohým investorom sa však takýto výsledok máli. Hľadajú preto spôsob ako by zarobili viac a aktívne obchodujú. V konečnom dôsledku však spravidla dopadnú horšie ako pasívni investori, pre ktorých je charakteristický prístup „kúp a drž“.

Spoločnosť Dalbar realizovala v rokoch 1983 až 2004 výskum porovnávajúci tri rôzne prístupy k investovaniu. Okrem spomínaného „kúp a drž“ sa zamerala na investorov, ktorí investovali na základe minulej výkonnosti (tzv. „naháňači výnosov“) a na investorov, ktorí sa snažili odhadnúť správny čas na nákup alebo predaj („časovači trhov“).

Aktívni investori dopadli veľmi zle. Prístup „kúp a drž“ v dlhopisovom alebo akciovom fonde doslova deklasoval časovačov trhov. Tí dokonca prerobili. Naháňači výnosov skončili síce v pluse, ale tiež sa nemali čím pochváliť.

Priemerné výnosy (1984 – 2003)

Zdroj: Dalbar Inc. – Quantitative Analysis of Investor Behavior, 2004

Novšia štúdia od tej istej spoločnosti porovnávala výnosy akciového trhu s priemernými výnosmi investorov. V rastovom roku 2017 stratil priemerný investor oproti trhovému indexu niečo vyše percenta. Vlani však trhy celkov prerobili, no kým priemerný investor stratil až 9,4 percenta, index S&P 500 prerobil len 4,4 percenta.

Z dlhodobého hľadiska prerábajú investori voči trhu ešte viac. V päťročnom horizonte predstavoval rozdiel takmer päť percenta ročne a v desaťročnom horizonte viac než 3,5 percenta ročne. Zaujímavé tiež je, že priemerný investor zotrváva v akciovom fonde približne 3,6 roka a v dlhopisovom fonde 3,1 roka (údaje za roky 1987-2017).

Po každej noci príde deň

Finančná alebo iná kríza bude na kapitálovom trhu určite skôr či neskôr realitou. Kedy, aká veľká bude, čo zasiahne a ako dlho bude trvať, to dnes nikto nevie. Najlepšie, čo môže dlhopisovo-akciový investor vtedy urobiť, je nerobiť nič. Prípadne, ešte lepšie – môže rebalansovať.

To znamená, že ak pôjde kurz akcií dole, čím sa zníži sa ich váha v portfóliu, mal by ich investor dokúpiť. Naopak, ak budú akcie rásť, teda bude sa zvyšovať ich váha v portfóliu, mal by ich investor predávať.

Viem, že ak kríza zaklope na dvere, bude to ťažké. Pamätajte však na to, že po každej noci príde deň. A ten trvá na akciovom trhu oveľa dlhšie ako noc.

Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *