Stvrtok 20. júna. Meniny má Valéria

Pasívny príjem ako náhrada dôchodku. Ako si ho zabezpečiť?

Nízka výška penzie, alebo túžba prestať pracovať skôr, ako po dovŕšení oficiálneho dôchodkového veku, čoraz viac ľudí inšpiruje k snahe zabezpečiť si pasívny príjen. Ten tak môže byť nielen doplnkom starobného dôchodku, ale aj náhradou za mzdu, či príjem z podnikania.

Ako sa pripraviť na dôchodok?

Súčasná generácia seniorov rozhodne neprežíva sen o švajčiarskom dôchodku. Ani tá ďalšia na tom nebude lepšie. „Miera náhrady dnešných dôchodkov dosahuje niečo cez 40 percent, avšak toto číslo bude v budúcnosti jednoznačne klesať. Pri človeku s hrubým príjmom na úrovni priemernej mzdy tisíc eur počítajme s mierou náhrady 30 percent, čiže dôchodkom 300 eur,“ hovorí o nelichotivých vyhliadkach Marián Búlik finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Určitou nádejou môže byť ešte druhý aj tretí pilier, no už dnes je jasné, že ten kto sa nepostará o svoju budúcnosť vlastými silami, bude sa musieť na dôchodku zmierniť so dramatickým poklesom životnej úrovne.

Budú potrebné vlastné úspory. A aké? Naznačuje to M. Búlik: „Priemerná dĺžka poberania dôchodku je dnes u žien 23 rokov a u mužov 19. Ak sú úspory správne investované a pracujú aj počas pravidelného vyberania istiny v sumách zodpovedajúcich dnešnej priemernej čistej mzde, je potrebné si k odchodu vytvoriť aktíva aspoň na úrovni 100 tisíc eur.

Dopracovať sa k tejto sume do penzie však nie je jednoduché. Vyžaduje si to prakticky celoživotné a zodpovedné sporenie. „Pri 30-ročnom človeku by som odporúčal investovať pravidelne 150 eur mesačne, pri 40-ročnom sporiteľovi to už znamená investovať mesačne 300 eur. Pri päťpercentnom priemernom výnose tak má človek šancu dosiahnuť úspory vo výške 120 tisíc eur,“ dodáva M. Búlik.

„Výška zhodnotenia závisí od štruktúry investície investora. Tá je daná investičným horizontom a rizikovým apetítom investora,“ hovorí Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments.

Na oficiálny dôchodok čakať nemusíte

Treba povedať, že výška úspor neurčuje len to, ako si budete na dôchodku žiť, ale aj to, kedy si môžete „dôchodok“ dovoliť. Ak teda máte chuť odísť z práce skôr, budete potrebovať aktíva v hodnote viac ako 100 tisíc eur. Znamená to totiž, že z úspor si človek začne vyberať skôr, alebo bude žiť z renty, ktorú nasporené peniaze pravidelne produkujú. Možná je aj kombinácia oboch prístupov. O tom, že ani na Slovensku to už nie je raritov, hovorí M. Ďurik: „Áno, máme klientov, ktorí poberajú rentu z majetku, ktorý im zhodnocujeme.“

Preto je vhodné začať si sporiť na „dôchodok“ prakticky od prvého zárobku. „Ideálny čas, kedy myslieť na dôchodok je hneď, ako človek začne zarábať, teda v mladom veku pri nástupe do prvého skutočného zamestnania. Čím skôr človek začne investovať, tým dlhší investičný horizont má a tým väčšie zhodnotenie kapitálu môže dosiahnuť. Je potrebné pamätať aj na zložené úročenie, kde aj malý rozdiel v ročných výnosoch dokáže z dlhodobého hľadiska priniesť výrazné rozdiely v celkovom zhodnotení,“ hovorí o prínose dlhodobého sporenia Milan Janásik z J&T Banky.

„Ak chce dnes 40-ročný človek začať poberať dôchodok vo výške tisíc eur po dobu 45 rokov, pri zhodnotení portfólia vo výške dvoch percent ročne, mal by mať už teraz nasporených 360 tisíc eur. Milión eur by mu stačilo na približne trojtisícový dôchodok,“ naznačuje M. Ďurik. Zároveň dodáva, že získať prvý investičný milión nemusí byť len snom.

„Pri pravidelnom investovaní vo výške tisíc eur a zhodnotení šesť percent ročne sa každý dokážete stať milionárom za 30 rokov, pri deviatich percentách ročne už za 24 rokov, pri 12 percentách za 20 rokov. Skrátiť čakanie na prvý zarobený investičný milión sa dá kombinovaním pravidelného a jednorazového investovania. Napríklad, ak k pravidelne investovanej tisícke, pri zhodnotení šesť percent, doložíte jednorazovo stotisíc eur, čakanie na sedemmiestne číslo na účte skrátite o približne šesť rokov. Pri deviatich percentách to bude trvať len 18 rokov a pri 12 percentách necelých 15 rokov.“ Milión eur by aj bez ďalšieho zhodnocovania pravidelným výberom tisíc eur mesačne človeku vystačil na viac ako 83 rokov.

„Čím odvážnejšie človek s prostriedkami nakladá a čím väčšie riziko je ochotný podstúpiť, tým mu na vygenerovanie mesačnej renty na úrovni priemernej hrubej mzdy, teda zhruba tisíc eur, môže stačiť menší objem nasporených peňazí. Ak by zvolil pomerne konzervatívne portfólio, ktoré by generovalo výnos zhruba 3,5 percenta po očistení o infláciu, potreboval by na to necelých 350 tisíc eur. Ak by portfólio dokázalo priniesť výnos šesť percent po očistení o infláciu, na tisíceurovú mesačnú rentu, ak neberieme do úvahy dane, by stačil aj kapitál 200 tisíc eur,“ uzatvára M. Janásik.

Viac zdrojov príjmu

Rizikom takejto formy pasívneho príjmu je, že výnos portfólia môže v čase kolísať. Aj preto je vhodné svoje finančné aktíva diverzifikovať. „Počas niektorých rokov môže hodnota investícií poklesnúť, či dividendy a kupóny nemusia dosiahnuť požadovanú úroveň. To by však mali kompenzovať iné roky, počas ktorých môže portfólio zarobiť zasa viac,“ upozorňuje M. Janásik. Preto radí: „Človek by sa mal vyhnúť konzervatívnym sporiacim riešeniam. Jednak sami o sebe ponúkajú nízky výnos a jednak tento výnos spravidla nepokrýva ani výšku inflácie.“

„Ak už má človek nasporenú istú rezervu, zo skúsenosti je najlepšia investícia aj do vlastného podnikania, alternatívne do nehnuteľnosti vo veľkom meste, určenej na prenájom. Určite neodporúčam špekulatívne investície do kryptomien alebo marihuanových firiem, čo je v poslednom roku veľmi populárne. A takisto nie do zlata či iných drahých kovov, ktoré sú len uchovávatelia hodnoty, čiže neprinášajú výnos a okrem toho sú veľmi zraniteľné,“ radí M. Búlik. Zlá investícia vám totiž môže pasívny príjem výrazne okresať.

„V zrelšom, dôchodkovom veku, či tesne pred ním, by riešením mohlo byť rozumne vyvážené portfólio zložené najmä z konzervatívnejších dlhopisov, pri ktorých sú pravidelne vyplácané kupóny, ako aj akcií firiem vyplácajúcich vysoké dividendy,“ radí M. Janásik.

M. Ďurik dodáva, že klienti by si na takéto životné plánovanie mali nájsť špecialistu: „Skutočný odborník poradí, ako si získať a udržať očakávaný životný štandard. Mal by tiež nastaviť investičné portfólio tak, aby sa „neprejedlo“ príliš skoro, alebo aby jeho majiteľ nezomrel s príliš vysokou sumou na účte.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *