Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Peniaze pod stromček? Nemusíte darovať obálku

Peniaze síce nepatria k originálnym darčekom, ale na rozdiel od knihy, šperku či oblečenia pri nich nehrozí, že sa darca netrafí do vkusu obdarovaného. Či už uvažujete o eurách ako darčeku z praktických dôvodov alebo nedostatku času, stále je priestor zabaliť ich do originálneho obalu – napríklad akcie obľúbenej spoločnosti alebo bezkontaktnej platobnej nálepky.

Darčekové poukazy

Málo likvidnou, ale pomerne častou využívanou formou darovania peňazí sú darčekové poukazy do konkrétneho obchodu, napríklad kníhkupectva alebo butiku. Obdarovanému naznačíme, čím by sme ho radi potešili, ale konečný výber necháme na ňom.

Platobné karty

Na jednej strane obdarovanému necháme väčšiu slobodu v rozhodovaní o tom, ako naložiť s peniazmi, na druhej strane darovaním darčekovej platobnej karty naznačíme, že sme výberu darčeka venovali určitý čas.

Na trhu nájdeme napríklad 50 alebo 100 eurovú darčekovú kartu od Tatra banky, ktorá však nie je najlacnejšia, okrem kreditu za ňu zaplatíme ďalších 7 eur. Platnosť karty je 18 mesiacov, nemožno ju opätovne dobíjať, ani ňou vyberať hotovosť. Karta je bez PIN-u, platby sú realizované na podpis.

Alternatívou môže byť predplatená platobná nálepka s bezkontaktnou technológiou. Technológia nie je nová, bezkontaktné platobné karty už na Slovensku ponúkajú Volksbank a Tatra banka a od januára k nim pridajú aj VÚB, UniCredit Bank a OTP.

Po prvý raz na Slovensku sa však táto technológia objavila na nálepke, ktorú si môže klient kdekoľvek nalepiť, napríklad na mobil či kľúčenku. Slovensko je celosvetovo len šiestou krajinou (po USA, VB, Poľsku, Turecku a Kanade), ktorá túto technológiu zaviedla.

Bezkontaktnú nálepku MasterCard predáva od začiatku týždňa vo svojich pobočkách Volksbank. Klient má na výber predplatený kredit 25 alebo 50 eur, pričom za kartu zaplatí ďalšie 1 euro. Ani táto darčeková nálepka sa nedá dobíjať, či vyberať hotovosť. Bezkontaktné platby sú z bezpečnostných dôvodov limitované 20-timi eurami. Nevýhodou takejto nálepky je zatiaľ nižší počet akceptačných miest, Volksbank a Tatra banka majú spolu zazmluvnených zhruba tisíc obchodníkov.

Sporiace produkty

Zatiaľ sme hovorili o darovaní peňazí na okamžitú spotrebu. Alternatívou môže byť sporiaci produkt, napríklad stavebné či penzijné sporenie, alebo iný investičný inštrument v závislosti od potrieb obdarovaného.

Akcie

Špecifickou formou darčeka sú akcie obľúbenej spoločnosti obdarovaného. Napríklad konzument Coca-coly dostane niekoľko akcií svojej obľúbenej značky. Na jednej strane získa peniaze vo forme majetkového cenného papiera. Určite však ocení aj myšlienku darcu, ktorý pozná jeho preferencie.

Poistenie

Darovanie poistenia už nie je darovaním peňazí, ale skôr ochrany. Obdarovanému môžeme poskytnúť napríklad ročnú právnu ochranu, poistenie nového domu alebo úrazové poistenie.

Zlatý šperk nie je zlato

Finanční poradcovia a analytici pomerne často odporúčajú ako ochranu peňazí investície do zlata. Nespochybňujeme tento názor, ale treba si uvedomiť, že kúpa zlatého šperku už túto definíciu nespĺňa. Okrem komodity platíme aj za umeleckú prácu a pokiaľ nekupujeme výnimočný kúsok, hrozí, že o pár rokov predáme šperk lacnejšie, ako sme ho na začiatku kúpili. Zlatý šperk je určite zaujímavý darček, jeho kúpu by sme však nemali považovať za investíciu.

Chystáte sa darovať na Vianoce peniaze?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Peniaze pod stromček? Nemusíte darovať obálku”

  1. Rudi píše:

    Este ste zabudli povedat, ze statni uradnici maju najradsej peniaze pod stromcekom v obalke. Pri darcekovych kartach by ich lahko odhalit 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *