Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Peter Krištofovič: V USA chceme monitorovať spustenie ich dôchodkovej reformy

Salve Group zatiaľ ponúka finančné poradenstvo pod viacerými značkami. Podľa prezidenta Petra Krištofoviča sa to už čoskoro zmení. Skupina sa úspešne etablovala v strednej a východnej Európe a teraz ambiciózne hľadí smerom k USA.

Finančnému poradenstvu sa venujete od roku 1992. Ako sa odvtedy zmenili poradcovia aj ich klienti?

Klienti sú viac informovaní ako v minulosti, trh ponúka viac možností výberu finančných produktov. Požadujú kvalitnejšiu službu a taktiež dochádza ku zmene potrieb – klient v minulosti nakupoval rôzne produkty od rôznych ľudí. Dnes ich potrebuje optimalizovať. A s tým súvisia aj zmenené nároky na poradcov – žiadajú sa širšie znalosti a vyššia profesionalita.

Začínali ste v OVB, ktoré sa na Slovensku dodnes drží na čelnej pozícii v biznise. Čím to podľa vás je?

Sú dobrí, vylepšujú veci. Vychádzajú z viac ako 30 ročnej tradície a majú loajálnych ľudí.

Vašou prvou vlastnou spoločnosťou bola dnešná AFS. S akými očakávaniami ste vtedy vstupovali do podnikania?

Chcel som vytvoriť najlepšiu firmu na trhu.

Dnes stojíte na čele medzinárodnej Salve Group, ktorá má 4 000 poradcov a milión klientov. A prezieravo adresu v Londýne…

Stále rastieme. Náš cieľ je globálna firma, pôsobiaca na celom svete.

Úspešne sa etablujete na trhoch v strednej a východnej Európe. Je to tým, že ponúkate iný pohľad na finančné poradenstvo?

Nie. Je to tým, že máme odvahu, zdroje a schopných ľudí. Ostatné firmy a trhy spia a chýba im akčnosť a systém. Jednotlivé trhy sú oproti sebe časovo posunuté. Čo funguje na jednom, nemusí na druhom.

Mimoriadne úspešná bola Vaša expanzia do Rumunska. Očakávali ste takýto výsledok, alebo ste boli prekvapení?

Očakával som ešte väčší úspech. Mohli sme urobiť ešte lepšie manažérske rozhodnutia. Učíme sa stále.

Na Slovensku, aj v Rumunsku pôsobí Salve pod viacerými značkami. Prečo?

To už bude minulosťou. Konsolidujeme naše podnikanie pod jednotný brand SALVE FINANCE.

Pri trhoch, na ktoré chcete preniknúť, je aj USA. Aké sú tam vaše ambície?

V USA sa chceme učiť, mať tam zázemie pre nový projekt mimo finančného poradenstva a tiež chceme monitorovať spustenie ich dôchodkovej reformy. Niečo budú musieť urobiť. A my chceme byť pri tom.

Ako hodnotíte finančného poradenstva na Slovensku?

Veľa marketingu, málo fundamentu. Je veľa čo vylepšovať a kam rásť. Platí to pre všetky subjekty na trhu.

Myslíte si, že pripravovaný zákon o finančnom poradenstve a finančnom sprostredkovaní trhu pomôže?

Určite áno. No určite tiež zoberie rodinám na najnižšej príjmovej úrovni možnosť poradiť sa s niekým nezávislým.

Jednou z vašich aktivít je školiaca spoločnosť Allschola. Nechcem sa teraz sústrediť na vzdelávanie manažmentu a finančných poradcov, ale širokej populácie. Aká je podľa vás finančná gramotnosť Slovákov a sú riešenia ako to zlepšiť?

Finančná gramotnosť je zúfalá – nie je to len vizitka Slovákov. Pozorujeme rovnaký stav v okolitých krajinách. Riešenie je – inovovať celý systém školstva na Slovensku a zaradiť medzi povinné predmety znalosť základov osobných financií. Najlepším dôkazom boli problémy okolo nebankových subjektov – keby ľudia mali vedomosti, nikdy nedajú peniaze nebanke.

Robiť rozhovor so šéfom úspešnej finančno-poradenskej skupiny a neopýtať sa na finančnú krízu by bolo zvláštne. Pôsobíte na rôznych trhoch a každá krajina pociťuje iný dopad krízy. Kto podľa vás vzíde z krízy ako víťaz?

V konečnom dôsledku všetci. Verím na očistu. To, čo sme zažívali posledné dva roky, bola ničím nepodložená eufória. Všetko bezhlavo rástlo a najmä ľudia sa stále viac zadlžovali. To nemohlo skončiť inak. Na niekoľko rokov si snáď ľudia dajú pozor. Považujem súčasný stav za etapu evolúcie ľudstva.

Často sa odvolávate na
Tomáša Baťu. Jeho úspech je postavený na inovatívnosti oproti vtedajšiemu prístupu. Čo je z odkazu Tomáša Baťu využiteľné pre dnešný biznis?

Mnoho vecí. Je to nevyčerpateľná studnica a inšpirácia. Väčšina jeho hesiel, viet a úvah je nadčasových a odrážajú génia rodiny Baťovcov.

„Baťovsky“ pôsobí aj Nadácia Salve s poslaním zvyšovať intelektuálny potenciál mladých ľudí…

Áno, sme hlavným sponzorom projektu pre stredné školy, ktorý má názov Poznaj svoje peniaze. Naše aktivity prerástli hranice kontinentu – práve sme začali stavať náš prvý SALVE student house v Keni.

Ste úspešný podnikateľ s pozitívnym vzťahom k športu. Súhlasíte s názorom, že športová minulosť je dobrý základ pre manažéra?

Áno. Šport udržuje človeka v kondícii a pomáha mu získať správne návyky. Uvoľňuje stres, vyžaduje sebadisciplínu a zlepšuje zdravie.

Peter Krištofovič

S finančným poradenstvom začínal v spoločnosti OVB, kde postupne pôsobil ako obchodný vedúci a okresný vedúci. Po skončení štúdia založil spoločnosť AFS SK. Dnes je AFS SK súčasťou nadnárodnej finančnej skupiny SALVE GROUP London, ktorá sa zaoberá finančným poradenstvom a predajom finančných produktov v krajinách strednej a východnej Európy (Ukrajina, Česká republika, Rumunsko). V súčasnosti plánujú aktivity do Ruska, Srbska a USA.

Peter Krištofovič vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, jeho životnou filozofiou je neustále sa vzdelávať. Hovorí plynule po rusky, nemecky a anglicky. Založil aj vlastnú školiacu spoločnosť Allschola, ktorá organizuje odborné semináre na tému finančných produktov, motivácie a komunikácie.

Čo si myslíte o expanzii finančno-poradenských spoločností do zahraničia?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Peter Krištofovič: V USA chceme monitorovať spustenie ich dôchodkovej reformy”

  1. Reforma píše:

    Pozeram, ze Kristofovic sa insopiroval v USA vo viacerych smeroch, nielen pri dochodkovej reforme. Som zvedavy, ci mu to pomoze udrzat firmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *