Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Petr Stuchlík: Do roku 2017 je Fincentrum jednotka

Spoločnosť Fincentrum posilnia zahraniční investori. V minulom roku dostali majitelia viac ponúk, ale zmysel im nakoniec dávala len jedna. Majoritný podiel teda získa ARX Equity Partners a Capital Dynamics. Spoluinvestorom a novým predsedom dozornej rady sa stane Lubor Žalman. Petr Stuchlík (na fotke vľavo) v rozhovore okrem iného povedal, že cieľom Fincentra je získať do roku 2017 pozíciu suverénnej jednotky, ako v kvalite, tak aj v objeme finančno-sprostredkovateľských služieb v Českej i Slovenskej republike.

Prečo ste sa rozhodli práve pre spoluprácu s Luborom Žalmanom?

Nebolo to žiadne výberové konanie, skôr naopak – zišli sa šťastné okolnosti.

Ako to myslíte?

Martin Nejedlý i ja sme dostávali ponuky od strategických aj finančných investorov dlhodobo, o tom som už nakoniec hovoril mnohokrát. Na prelome rokov 2011 a 2012 sme sa rozhodli tomuto procesu dať formu a zapojiť investičného poradcu z Wood & Company. Cítili sme, že spojenie s niekým ďalším by rozvoju Fincentra mohlo pomôcť, ale neboli sme o tom rozhodne presvedčení na 100%. Proste sme mapovali trh a zvažovali rôzne alternatívy.

V minulom roku sme dostali niekoľko ponúk, ale žiadne nám nedávali zmysel. Stratégovia, finanční investori – záujem nás v dobrom prekvapil. Ale vždy tam bolo nejaké „ale“ – niektorí nechceli podporiť akciový program pre riaditeľov a najlepších poradcov Fincentra, inde chýbalo know-how a prínos pre ďalší rozvoj, inde nefungovala ľudská chémia. No a niektorí strategickí investori logicky očakávali, že budeme viac distribuovať ich vlastné produkty. To sme všetko odmietli.

Stále ste sa nedostali k Luborovi Žalmanovi!

Vydržte, práve sa k nemu dostávam. Na jeseň sa objavila trojica ARX Equity Partners, Capital Dynamics a Lubor Žalman. Ukázalo sa, že to je ideálna kombinácia.

Prečo ideálna kombinácia?

Riadiaceho partnera ARX Briana Wardropa pozná Martin ešte z 90. rokov a ja som sa s ním stretol hneď v internetových začiatkoch Fincentra. Už vtedy sme spoločne pripravovali jeden online obchod. Takže sa poznáme veľa rokov a dôverujeme si. ARX ​​pozná perfektne náš región a je veľmi úspešný v rozvoji firiem v strednej Európe.

Capital Dynamics predstavuje veľký globálny fond spravujúci 17 miliárd dolárov. To sú pre predstavu plánované príjmy slovenského štátneho rozpočtu na rok 2013. Okrem nadnárodnej perspektívy do Fincentra prinášajú aj medzinárodné bankové a finančné skúsenosti. „Náš“ tím začínal v užšom vedení General Electrics, rozvíjal napríklad niekoľko bánk po celom svete a pomáhal im prejsť finančnou krízou.

No a pán Žalman?

A konečne Lubor Žalman, ikona českého bankovníctva. Nielen úspešný a skúsený bankár, ale aj normálny človek. To nie je medzi bankármi rozhodne bežné. S Luborom sa poznáme roky. Nebol to žiadny extra blízky vzťah, ale vždy sme sa rešpektovali a cítili sa naladení na rovnakú notu. Akonáhle sa po deviatich rokoch rozhodol odísť z čela Raiffeisenbank, dostal ponuku od Briana z ARXu … no a potom sa ukázalo, že už sa všetci vlastne poznáme a ruka bola v rukáve.

Ako som hovoril na začiatku – v správnom čase sa zišla lokálna znalosť a miestny kapitál s nadnárodnou perspektívou a globálnym kapitálom. A k tomu predovšetkým roky budovaná vzájomná ľudská znalosť a dôvera. 

Prečítajte si

 

Myslíte si, že vás niekto z konkurentov napodobní?

Ako že by napríklad niekto z vedenia Allianz či UniCredit Bank šiel do Partners? (Smiech) … Nie, vážne, to je hlúpa zábava a štuchanec priateľom cez parkovisko (Allianz a Fincentrum sídlia na v Prahe na Florenci oproti sebe – pozn. redakcie).

Očakávate teda nejaké podobné zmeny u konkurencie?

Neočakávame. U koho? V OVB je to bezpredmetné, Partners rok 2012 príliš nepodaril …

Počkajte, ako to myslíte?

V Česku rástli Partners medziročne v produkcii o 10,3%, teda aspoň to píše Petr Borkovec svojim ľuďom v oficiálnych dokumentoch. Fincentrum rástlo prakticky dvojnásobne, presne o 19,3%. Na Slovensku bol rozdiel menší, blahoželanie do Prievidze, kde Partners rástli o 21,5%. Avšak slovensk Fincentrum ako celok vyrástlo medziročne o 26,2%.

A ostatní?

Rozdiel medzi tromi najsilnejšími firmami v Česku a zvyškom trhu sa rok od roku zväčšuje, menšie firmy nemajú finančné prostriedky na budovanie solídneho zázemie, tu je to preto nepravdepodobné. To isté platí na Slovensku, len o niečo dlhšie.

Sú tu ambiciózni hráči z radov primárne majetkových maklérov, áno, ale tí majú rôzne štrukturálne problémy. Pozrite sa do Obchodného registra na ich výsledky. Insia ani cez vstup Marsh nie je finančne zdravá. RENOMIA pri všetkej úcte stojí a padá s pani Nepalovou, no a Broker Trust radšej porušuje zákon a svoje výsledky do Zbierky listín ani neposiela. Zdeněk Sluka je veľmi chytrý, starostlivý a zákonov znalý človek. Ak tam svoje čísla neposiela, vie asi prečo.

Mimochodom, Petr Hrubý sa o predaj Broker Consultingu pred pár rokmi pokúšal. Zaujímavá vec, ktorú sme sa v priebehu rokovaní s rôznymi investormi dozvedeli. Poznáme aj mená účastníkov, ale považoval by som za nesolídne ich uvádzať. Hoci proces bol pomerne pokročilý, nakoniec to nedopadlo.

To je zaujímavá informácia, viete prečo?

Nie, musíte sa pýtať inde. Avšak príde mi komické, keď niekto roky šíri, že sa Fincentrum predáva a sám predaj pripravuje.

Neplatí to isté aj pre Vás? Sám ste verejne mnohokrát vyhlásili, že Fincentrum nie je na predaj a podobne…

Vždy som hovoril pravdu, keď som to hovoril, naozaj sme o tom boli s Martinom presvedčení. Naša pozícia sa začala postupne meniť koncom roka 2011 a v minulom roku. Napríklad v druhej polovici roka 2011 som sa osobne stretol s väčšinou krajinských riaditeľov Fincentra a o možnom vývoji v tomto smere s nimi diskutoval. Aj ich názory nás s Martinom k ​​tomuto rozhodnutiu postupne viedli.

Je ale predsa jasné, že debaty neboli konkrétne. Jednak som zmluvne viazaný mlčanlivosťou, jednak je to samozrejmosť. No a keď sme v piatok dopoludnia všetko podpísali, za pár hodín o tom naši kolegovia vedeli. Ako prví!

Mení sa niečo pre klientov Fincentra?

Len k lepšiemu. Klientom centrál Fincentra sú primárne poradcovia a riaditelia, samozrejme získajú aj koncoví klienti Fincentra.

Možno Vás prekvapí, že poradcovia a riaditelia v prvých mesiacoch nespoznajú takmer nič. Vylepšenia, a je ich veľa, ktorá zavedieme počas tohto roka, sme pripravovali v rámci takzvanej Agendy 2017 dlhodobo a bez ohľadu na prípadný vstup investorov. Piatková dohoda možno ich implementáciu len urýchli.

Efekty spojenia sú stredno a dlhodobé, naším cieľom je suverénna pozície lídra v kvalite i objeme finančno-sprostredkovateľských služieb v oboch krajinách do roku 2017. S kapitálovo silnými a skúsenými partnermi môžeme zaviesť nástroje, ktoré prinesú predovšetkým hodnotu koncovému klientovi. A tým nepriamo aj vyššie odmeny poradcom a riaditeľom.

Tomu nerozumiem, vysvetlite to.

Celková odmena poradcu závisí oveľa viac na prostredí, v ktorom pracuje, ako na výške provízie za konkrétny produkt. Nie je náhoda, že napríklad Broker Trust má zazmluvnených niekoľkonásobne viac poradcov ako Fincentrum. A pritom nemá ani polovičný provízny obrat. Jednoducho to znamená, že priemerný poradca pod BT si zarobí štvrtinu toho, čo poradca pod Fincentra. Napriek tomu, že jednotkové provízie sú v BT niekedy vyššia.

Čím to je?

Ak nemáte dobré vedenie, a tým myslím štruktúru vzdelaných a motivovaných nadriadených, ak nemáte po ruke dobré nástroje, pokiaľ vašej značke klienti neveria alebo si ju mýlia … je výška provízie až na druhom mieste.

To máte pravdu. Záverom, mení sa niečo pre vás a pána Nejedlého?

Vlastne ani nie. Vo Fincentre zostávame, jednak chceme zostať, baví nás to a získali sme nový impulz a drive. A aj keby sme nechceli, sme zmluvne zaviazaní … lenže chceme, čo by sme robili? Keď sme Fincentrum s Martinom v roku 2000 zakladali, končil som posledný ročník Vysokej školy ekonomickej. Fincentrum je naše dieťa, je to úplná väčšina nášho profesionálneho života. Fincentrum je náš spoločný úspech a investori sa k nám pridávajú práve preto, aby naše konanie posilnili. Rozhodne nie nahradili.

20 odpovedí na “Petr Stuchlík: Do roku 2017 je Fincentrum jednotka”

 1. Janosyk píše:

  Brainwashing nastaveny na uroven dokladne vycistenie. Vstavajte a volajte na slavu novym vodcom.

  • Rudi píše:

   To by som chcel vidiet, kedy predstavitelia tvojej firmicky zacnu otvorene hovorit o tom, kto vas vlastni.

   Mal by si byt rad, ze je tu firma, ktora svojim pristupom tlaci do transparentnosti aj ostatne firmy.

   • Michal D píše:

    Nebav sa s nim, vidis, ze neprezul, ze jeho kolegovia z Prievidze rastli rychlejsie ako on.

    • Janosyk píše:

     Chlapci, chlapci, sice bez argumentov, ale zato o to arogantnejsie. Ale k veci, krasny PR clanok a ako vidim, aj s podporou v diskusii.
     Pan Stuchlik sa naucil rast na tom, ze pouziva populizmus a demagogiu. Skoda len, ze ludia sa nenaucili preverovat, co hovori.

 2. Ondrej píše:

  Na Slovensku mame take prislovie: Kam vietor, tam plast. A myslim, ze tychto panov sa to tyka do velkej miery. Kedysi tvrdili, ze Fujcentrum nie je na predaj, lebo sa im to hodilo a teraz ho predali, lebo sa im to hodilo. Nehovoriac o tom, ze by ho pokojne predali aj nam, lenze dobre vedia, ze co raz odhodime, uz spat kupovat nebudeme.

 3. Petr píše:

  Redakce Investujeme.cz se nám neozývá, pan Zámečník má měsíční dovolenou, proto svou reakci vkládám do diskuze.

  Obchod s bílým masem, díl první.

  Dnes přinesl server Investujeme.cz rozhovor s Petrem Stuchlíkem. Je plný manipulací s fakty a je plný lží o naší společnosti Broker Consulting a o mé osobě. Petr Stuchlík si zvykl, že může ve svých tiskových prohlášeních volně používat svou morální flexibiltu bez ohledu na fakta, obyčejnou mezilidskou slušnost, nebo na to, že je ve funkci, kdy ovlivňuje životy několika stovek spolupracovníků, kteří stojí za jeho úspěchem.

  O co jde konkrétně? Čtěte dále. Znáte mechanismus prodeje firem v naší branži? Výplata finančních prostředků probíhá postupně a původním vlastníkům se musí podařit splnit určité výkonové limity a udržet firmu 2 až 5 let, aniž by se rozpadla. Investor chce v této době realizovat své zisky.

  Proč by se firma měla ale rozpadat? Původní vlastníci totiž neprodávají ani tak značku, budovy či výrobní stroje, ale lidi pracující ve firmě. Jde o prodej lidí. Lidé se dobrovolně nechtějí nechat prodávat, protože je čeká změna kurzu a mají se stát nástrojem zisku. Současná komunikace Stuchlíka je motivována snahou udržet, co se dá, a působit na své lidi ve Fincentru tak, aby to neohrozilo jeho finanční příjmy.

  Je lež, že jsem chtěl dříve prodat společnost Broker Consulting. Jaká je skutečnost? Nikdy jsem tyto transakce na rozdíl od majitelů Fincentra nevyhledával. Byly mi ale v průběhu času navrhovány, to je pravda. Jako příklad mohu uvést Českou pojišťovnu nebo Benson OAK (Gabriel Eichler).

  V prvním případě jsem s úsměvem odmítl hned první nabídku. Nakonec s námi paradoxně desítky bývalých poradců této pojišťovny spolupracují. V druhém případě jsem do jednání vstoupil, jednalo se však o minoritní podíl pro investora. Investor by neměl vliv na řízení a nesměl by jakkoliv ohnout naši nezávislost a poslání. Předběžně ocenil naši firmu Broker Consulting na minimálně 1,5 a s bonusy až na 2,9 násobek ročních tržeb. Myslím, že je ale všeobecně známo, jak jednání dopadla. Nakonec jsem stejně odmítl. Existovala totiž teoretická možnost, že bych v budoucnu mohl přijít o kontrolu nad firmou kvůli povinnosti společného prodeje. Moc dobře vím, jak investoři uvažují. Chtějí mnohem více (viz dále) než jen investovat kapitál.

  Chtějí firmu a lidi v ní přeprodat strategickému investorovi (pojišťovna, banka), který usiluje o tržní podíl, aby mohl prodávat své (například) pojistné produkty. Myslíte si, že do firmy vstoupí mecenáš, který se lidem rozdá a bude do nich investovat? Tak to určitě nebude. Tady jde o zisk. O minimalizaci nákladů a maximalizaci profitu.

  Já osobně cestou prodeje majority a ztráty kontroly nikdy nepůjdu. Něco jsem lidem slíbil a hodlám to do puntíku dodržet. Vždy budu chtít zachovat kontrolu nad firmou, aby nějaký pomazanec bez zkušeností nemohl otočit kormidlem, na které lidé v Broker Consulting spoléhají. A navíc tuhle práci miluji, dělám ji od prvních schůzek s klienty (ještě donedávna jsem byl u klientů aktivní), vše jsem si vybudoval a našel jsem lidi, kteří jdou se mnou. Co jiného bych dělal? Šil obleky nebo prodával víno? To není nic pro mě. Za svůj život jsem vydělal mnoho milionů a mohl bych se třeba slunit na plážích. Nechci, jsou tu lidé, kteří na mě při cestě za svými sny spoléhají.

  Vyzývám chlapce ze společnosti Fincentrum, kteří právě prodávají své lidi, aby zveřejnili, jaké s nimi mají přesně plány. Jak se bude situace vyvíjet v dalších 5 letech, když jejich původní zadání při hledání investora znělo navrhnout „exit strategy“? Kolik peněz poslal investor opravdu do společnosti Fincentrum formou navýšení kapitálu (naředění podílů), aby mohla investovat a zlepšovat se? A kolik peněz šlo a ještě půjde formou prodeje akciových podílů do rukou Stuchlíka a Nejedlého? Proč je komunikace tak agresivní a zároveň bez konkrétního obsahu? Všimněte si, kolik úsilí Stuchlík věnuje tomu, aby preventivně odstínil pravdu. Všimněte si, jak moc útočí na konkurenci. Stejně jako po našem vítězství v testu finančních poradců, kdy nás obvinil, že jsme výsledky ovlivnili a pak se za svá slova musel omluvit. Nenechte se obelhávat.

  Předpokládám, že po zveřejnění tohoto textu přijde protinámitka, že má reakce je pouze náborem spolupracovníků společnosti Fincentrum, kteří jsou nyní v nejistotě. Ano, ve Fincentru pracuje řada skvělých poradců a manažerů, se kterými by mě opravdu velmi bavilo spolupracovat. Můj motiv je ale nyní zcela jiný. Výroky Stuchlíka k poradcům Fincentra i útoky na mou osobu jsem už nemohl přehlížet.

  Petr Hrubý

  • Ondrej píše:

   Celkom zaujimave otazky, pridavam sa k nim a rad si precitam odpovede…

  • radik píše:

   aj keď osobne za to, čo mi vyviedol hrubý, nemám mu prečo držať stranu a pokiaľ viem, so slovenských BC to vyzerá všeliako len nie dobre, predsa však odborne popísal situácia, ktorá vzniká pri predaji maklérskej firmy. Osobne som veľmi zvedavý, či vôbec bude niekto odpovedať s FC odborne, alebo len motivačnými argumentami.

  • Petr Stuchlík, Fincentrum a.s. píše:

   Vážený pane Hrubý, milý Petře,

   překvapuje mne Vaše reakce na tento článek. Vstup investorů do firem je ve světě, ale už i v Česku, zcela běžnou záležitostí. Obvykle je to doklad velkého rozvojového potenciálu společnosti a potvrzení jejího úspěchu.

   Renomované fondy a známý bankéř spojují s úspěchem či neúspěchem Fincentra v dalších letech své peníze a dobré jméno. Věří nám a buďte si jist, že si všechna očekávání i závazky velmi dobře uvědomujeme.

   Pro Martina a mne to znamená nové výzvy, inspirace od zkušených finančníků a opět nalezená energie pro další rozvoj Fincentra. Po 13-ti letech nám to nemůže mít nikdo za zlé. Získáme nejen my, ale především Fincentrum, tedy naši spolupracovníci.

   Uvádění konkrétních jmen zájemců o Broker consulting, stejně jako model valuace, považuji za přinejmenším neobvyklý. Stejně tak výrazy jako je „obchod s bílým masem“, či uvádění jen mého příjmení. Víte dobře, že mám stejné křestní jméno jako Vy :-).

   Přeji Vám hodně úspěchů a děkuji za Váš zájem,

   Petr Stuchlík, Fincentrum a.s.

 4. Lucia píše:

  Keby ste radšej makali ako sa zbytočne ohovárali

 5. Anna píše:

  Podstatou problému a hádky je totiž presvedčit už v roku 2013 verejnosť, že kto bude v roku 2017 jednotkou na trhu…

 6. Anna píše:

  Vymazali ste vyse 30 komentarov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *