Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Petr Stuchlík: Sme jediní, kto môže skvalitniť trh finančného poradenstva

Do poradenskej spoločnosti Fincentrum vstúpil zahraničný kapitál, dokonca s miernou majoritou. Ide o finančný kapitál, ktorý zrejme verí nielen firme, ale aj Luborovi Žalmanovi, ten sa na akvizícii tiež podieľa. Riadenie firmy sa vraj síce nijako nemení, ale podmienky transakcie vyvolávajú mnohé špekulácie. Vysvetlí aspoň niečo spolumajiteľ a generálny riaditeľ Petr Stuchlík v rozhovore pre český časopis Finanční poradce?

Rokovania o vstupe finančných partnerov určite neboli ľahké, ale môžete prezradiť alebo naznačiť niečo o výslednej zmluve? Predpokladám, že obsahuje nejakú opciu alebo väzbu na ďalší rozvoj. 

Naopak! Rokovania vraj boli jednoduché. Nedokážem to, samozrejme, porovnať, ale podľa našich investičných a právnych poradcov všetko bežalo nezvyčajne rýchlo a hladko. Rokovania s ARX Equity Partners, Capital Dynamics a Luborom Žalmanom trvalo štyri, možno päť mesiacov, a to vrátane náročného procesu due dilligence v dvoch krajinách, písania zmlúv a voľnejšieho tempa počas Vianoc. 

Asi to bolo relatívne rýchle a jednoduché, pretože sme sa navzájom poznali, dôverovali si a Fincentrum je aj napriek svojej dvanásťročnej a zložitej histórii transparentná firma bez kostlivcov v skrini. Avšak podpisom sa to neskončilo, teraz je potrebné dohodu dotiahnuť. Čakáme predovšetkým na formálne súhlasy protimonopolných úradov a potom vytvorenie nadnárodnej holdingovej štruktúry, ktorá je nevyhnutná pre Akciový program Fincentra. 

Čo naznačiť o výslednej dohode … My nesmieme ani naznačovať… 

Naznačte aspoň máličko. 

Je to vlastne jednoduché. Finanční investori vstúpili do Fincentra, pretože veria Martinovi Nejedlému a mne, že spoločne s najdôležitejšími riaditeľmi a poradcami firmu niekoľkonásobne zväčšíme a všetci na tom získame. Nielen finančne, ale aj osobnostne, manažérsky a ľudsky. Martin a ja očakávame od investorov nový impulz, predsa len Fincentrum budujeme trinástym rokom. Toto je rázny krok, ako posunúť ďalej firmu a aj seba. Investori investujú do nás dvoch, existujúceho vedenia spoločnosti vrátane riaditeľov poradenskej siete a obchodného modelu, ktorý Fincentrum má. Môžeme očakávať jeho urýchlenú evolúciu. Rozhodne nečakajte revolúciu. 

Na ako dlho je plán (trvanie opcie) rozložený? 

Plánov je niekoľko, modely investorov majú šesť základných scenárov a šesť variantov, teda 36 kombinácií … Horizonty sú rôzne, končia sa za 8 rokov. Plánovať, čo bude za horizontom roku 2020, dnes nemá veľmi zmysel. 

A čo vaše vyhlásenie, že do roku 2017 bude Fincentrum jednotka na trhu – to sa už deal skončí? 

Toto vyhlásenie vlastne so vstupom investorov nemá toľko spoločného, ​​len sa s ním zoznámilo viac ľudí. Tento cieľ sme si totiž vytýčili už v septembri 2012 na kongrese v Prahe a Trnave. V tej dobe sa rokovania ešte len začínali. Keby nedopadli, dostali by sme sa k tomuto cieľu asi pomalšie, ale dostali. Pred nami sú dnes v oboch krajinách len OVB a Partners. Pri rešpekte k našim konkurentom, som pokorne presvedčený, že stačí dôsledne robiť „len“ dobré finančné poradenstvo a sme pred nimi. 

Prečo si to myslíte? 

Už minulý rok rástlo Fincentrum v ČR dvakrát rýchlejšie ako Partners a tento rok nečakám zmenu. Partners budú aj tento rok bojovať na poľskej fronte a donekonečna vysvetľovať svojim poradcom, prečo majú najnižšie provízie na trhu a prečo je to pre nich dobré. No a potom tá nešťastná dohoda s Allianz. Keď niekto tak okato rezignuje na poradenstvo v prospech svojho osobného zisku, zarobí krátkodobo. Avšak nemá budúcnosť. 

Nebojíte sa, že vás nejaký nový hráč doženie? 

Nerád by som niekoho podceňoval, pýcha vždy predchádza pád. Ale myslím si, že nie. Proste nikoho, kto by mohol v ČR v najbližších rokoch presiahnuť miliardový obrat, okolo nevidím. Vo Fincentre sa nám podarilo vytvoriť – keď hovorím nám, tak myslím všetkých nastávajúcich akcionárov, vrátane 16-tich krajských riaditeľov – teda podarilo sa nám vytvoriť unikátne rastové prostredie. Len v druhej polovici 2012 vyrástli vo Fincentre štyria noví krajskí riaditelia. Trebárs u eurokolegov z Plzne za celú históriu vznikli dvaja krajskí riaditelia a nový regionál je sviatok. To nie je rastové prostredie. 

Ako vlastne vyzerá ten Akciový program? 

Všetci krajskí riaditelia Fincentra, teda 16 kolegov, sa stanú akcionármi počas leta tohto roka, akonáhle dokončíme proces vstupu investorov a vytvorenie holdingu. To musíme už len preto, že sme doteraz podiely s Martinom vlastnili v jednotlivých spoločnostiach napriamo a žiadna zastrešujúca štruktúra neexistovala. Na základe výsledkov tohto roku v lete 2014 získajú podiely regionálni a oblastní riaditelia a najlepší poradcovia. Tak to bude nasledovať aj v ďalších rokoch. Dnes máme s akcionármi dohodu na rozdelenie 10% holdingu, v ďalších rokoch sa percento môže zvýšiť, aj výrazne. Súčasná hodnota je niekde na úrovni 120 až 150 miliónov českých korún, do piatich rokov by mala presiahnuť 300 miliónov korún. A preto, že podiely získajú kolegovia buď zadarmo, alebo s výrazným diskontom, je to okrem iného mimoriadna investičná príležitosť.                                                                                                

Koľko ľudí bude mať šancu akcie získať?

Očakávame najmenej 100 akcionárov do troch rokov. Možno 150. Nechceme totiž, aby sa akcionármi stali len tí najvyšší riaditelia. Navyše, náš program je otvorený, ak príde do Fincentra väčšia skupina, budú mať jej manažéri a najlepší poradcovia nárok už v budúcom roku na akcie. Fincentrum je dnes jediná firma v Česku a na Slovenskú, kde majú dobrí manažéri zaistený aspoň čiastočný exit. 

Podielnici ale iste počítajú s nejakým priebežným výnosom – formou dividendy, alebo je ich výnos tiež nejako rozložený / odložený? 

Nie. Investori neočakávajú dividendy. Všetky svoje znalosti a kapitál zameriavajú na rast Fincentra a jeho zhodnotenie. Zisky sa vracajú do rozvoja spoločnosti. V našej novodobej histórii to nie je nič nové, s Martinom sme vždy všetky zisky reinvestovali a dividendu si prvýkrát vyplatili v minulom roku. 

Prečítajte si

Zdroje na ďalšiu expanziu či rozvoj budú dostupné len z vášho cashflow, alebo dostanete aj nejaké ďalšie možnosti? 

Už vstup investorov sám o sebe otvoril Fincentre prístup k novým zdrojom. Sme dôveryhodnejší, máme za sebou renomovaných a kapitálovo silných partnerov, kredit Fincentra ešte vzrástol.

Lubor Žalman bude mať ako predseda dozornej rady „supervíznu“ úlohu, ale tuším, že s ním (ako znalcom finančného biznisu) chcete aj užšie spolupracovať… 

Lubor Žalman bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sme sa pre spoluprácu s touto skupinou investorov rozhodli. Martin, ja a aj celé vedenie Fincentra sa môže od Lubor veľa naučiť. Je to skúsený a dlhodobo úspešný vrcholový manažér, človek, ktorý je nielen veľmi šikovný a vzdelaný, ale aj zábavný. Chceme s ním užšie spolupracovať a vážim si toho, že to chce aj on. 

Máte nejaké konkrétne projekty už v „drafte“? 

Máme, konkrétnych projektov je veľa. Hrajú len čiastkové úlohy vo veľkej príležitosti, ktorá sa nám vstupom renomovaných a nezávislých investorov naskytla: Fincentrum má teraz reálnu šancu skonsolidovať a predovšetkým skvalitniť trh finančného poradenstva v Česku aj na Slovensku. S tak silným, skúseným a nezávislým kapitálom za chrbtom sme dnes jediní, kto to môže urobiť. A keď ste jediní, musíte to urobiť…

Autor je šéfredaktor časopisu „Finančí poradce „, rozhovor vyšiel v aktuálnom čísle tohto časopisu. 

6 odpovedí na “Petr Stuchlík: Sme jediní, kto môže skvalitniť trh finančného poradenstva”

 1. OVB negativ píše:

  štartujem diskusiu, očakávame tu Ondreja a jeho zúfalé reči a takisto pána Jánošýka..

  • trtkos píše:

   Ondrej sa skoli v Prievidzi co tu ma pisat. O chvilu! :)))))

   • Janosyk píše:

    Chlapci, chlapci, aki ste vtipni, akurat,ze tradicne ignorujete fakty. Pan Stuchlik sa vysmieva PG za to, ze maju nizke provizie a pyta sa, aky je ich prinos. Nuz, prinos je hlavne v tom, ze su udrzatelne a to presne tento biznis potrebuje. Naozaj si myslite, ze klient sa necha donekonecna vycuciavat nenazraninymi proviziami? Vsetci vieme, te sucasne provizie zvysuju stornovanost. Kym ostatne firmy nebudu mat prilezitost hovorit o trvalo udrzatelnom biznise (napriklad zasluzene provizie), nikdy nebudu mat pravo hovorit o kvalite.

    A este jedna poznamka k Allianz. Mnohi z Vas sa zabavali na tom, ako z kongresu Fincentra vyviedla ludi z Allianz ochranka a trosku zabudete na to, ze vzapati sa naoko spor s Allianzom urovnal. Teatro pre lud funguje. Jasajte, akych mate skvelych vodcov. A ake stado ste.

    Na zaver uz len jedna veta – investorov tohto formatu nenalakate na kvalitu, nalakate ich na perspektivu tahat z ludi peniaze za kazdu cenu.

  • Ondrej píše:

   Pozeram, ze PR manazeri Fincentra otvaraju diskusiu.

 2. Ondrej píše:

  Viem, ze vacsina z vas tieto blaboly zerie ako svete pismo, ale aj tak si dovolim upozornit na par faktov.

  1. Sme jedini, kto moze skvalitnit trh – plne suhlasim, zbieranim odpadkov zo zeme zem cistime, akurat, ze ked ten odpad skladujeme doma, velmi si nepomahame. Ale ostatnym to pomoze. Takze mile Fincentrum, vdkaa, ze zbieras odpad z financneho sprostredkovania.
  2. Investori neocakavaju dividendy – to znamena, ze peniaze si budu z firmy vyhatovat poza chrbat poradcov.

  Vela stastia, chlapci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *