Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Prečo som odišiel z Partners

Spoveď finančného poradcu, ktorý sa v českej spoločnosti Partners vypracoval na zaujímavú pozíciu, ale jedného dňa precitol a zmenil názor. Opisuje svoje sklamenie z dovtedajšich „partnerov“. Poučením pre ostatných môže byť dôverovať ale nikdy nie úplne.

Skôr než sa dostanem k tomu, prečo som odišiel z Partners (spoločnosť nemá žiadne personálne ani kapitálové prepojenie so slovenskou spoločnosťou Partners Group SK) , chcem spomenúť, prečo som do Partners prišiel. Nebola to vidina ľahko zarobených peňazí, vysokých zárobkov a podobných vecí. V roku 2008 som do Partners išiel, pretože som sa chcel učiť nové veci, vzdelávať sa v odbore, pomáhať ľuďom a venovať sa hypotékam.

Prvú hypotéku som síce urobil až asi po roku v Partners, ale teraz sa v oblasti hypoték veľmi dobre orientujem. Nejaké peniaze som v Partners zarobil, ale nikdy to neboli žiadne státisíce (českých korún). Ľuďom dokážem pomôcť a nové veci sa učím neustále. Teraz som ale veľmi rád, že som sa dokázal vyviazať z ekonomického otroctva, na ktorom Partners stavia vzťahy so svojimi spolupracovníkmi.

Pôsobenie v Partners alebo tyrkysový svet

V Partners som strávil päť a pol roka. Boli to roky celkom zaujímavé a prínosné, naučil som sa veľa nových vecí, z neskúseného poradcu som sa vypracoval na poradcu s veľkým prehľadom a skúsenosťami a stále na sebe pracujem. Publikoval som na stránke penize.cz, odovzdával som svoje skúsenosti kolegom, školil som ich, trénoval som ich, staral som sa o nich.
Bol som presvedčený o modrom oceáne, veril som Petrovi Borkovcovi, veril som tomu, že Partners je naozaj kvalitná firma, ktorá kultivuje trh finančného poradenstva. Mal som nasadené tyrkysové okuliare, žil som v „tyrkysovom svete“.

Nová mandátna zmluva alebo rýchlo podpíš

Vďaka novej mandátnej zmluve a vďaka niektorým kolegom, ktorí ma donútili si novú mandátnu zmluvu prečítať a nie jej len s dôverou podpísať, som si však tyrkysové okuliare so slzami v očiach zložil.Prišlo obrovské ľudské sklamanie.

Začiatkom februára prišiel do schránky suchý mail o novej mandátnej zmluve. Príkazy boli jednoduché: vygenerovať si v systéme novú mandátnu zmluvu, podpísať ju a čo najrýchlejšie ju poslať na centrálu, aby sa to stihlo na centrále spracovať. S tyrkysovými okuliarmi na očiach som ju vytvoril, zbežne prečítal, podpísal a vložil do obálky. Obálka sa však sama na poštu neodniesla a to ma zachránilo.

Počas nasledujúcich troch dní som bol „donútený“ si novú mandátnu zmluvu prečítať, otvoriť si aj kontroverzný dodatok „Cena odborného vzdelávania s prihliadnutím na výkon“, ktorá z istých dôvodov nebola prílohou toho suchého mailu. V tú chvíľu klesla dôvera v centrálu, v Borkovca, Lukeša a ostatných manažérov v štruktúre na nulu.

Cena vzdelávania alebo sloboda podnikania inak

Prečo si nás do kelu chcú takto zaviazať? Prečo by som sa mal podpisom novej mandátnej zmluvy uviazať k sankcii 680 000 Kč v prípade odchodu ku konkurencii a alebo keby som si chcel založiť svoju vlastnú firmu? Prečo by som mal podpisom mandátky potvrdiť, že som dostal vzdelanie zodpovedajúce mojej pozícii, aj keď som ho nedostal a alebo dostal, ale v zlej kvalite? Prečo by som mal akceptovať mandátnu zmluvu, kde sú pre mňa prípadné sankcie spísané na dvoch stranách a jedno z najčastejších slovných spojení je, že „mandatár (poradca) sa zaväzuje“?

Podnikanie by malo byť postavené na rovnocenných vzťahoch a nie na tom, že zo svojich obchodných partnerov urobíte „zamestnancov a otrokov“. Nemalo by to byť o tom, že podnikateľ nemôže slobodne podnikať. Nemalo by byť o pravidlách, ktoré väčšina poradcov a manažérov rovnako porušuje. Podnikanie by nemalo byť manipulatívne.

O problematickom dodatku mandátnej zmluvy „Cena odborného vzdelávania s prihliadnutím na výkon“ sa toho už narozprávalo dosť. Pre mňa je nepochopiteľné to, že ak je Partners tak skvelá firma, má najlepšie produkty, najlepší systém vzdelávania, najrastovejšie prostredie, najlepšie kontrolné systémy, najlepších poradcov a manažérov a najvyššie provízie, prečo by niekto z takej firmy odchádzal? Alebo že by to bolo inak?

Nízkonákladové poistky alebo zľava k ničomu

Aký význam majú nízkonákladové investičné životné poistky? Poistenie je predsa nástroj na krytie rizík a nie nástroj na výhodné sporenie. Vďaka vysokým počiatočným nákladom a obmedzenej flexibilite to nikdy nebude nástroj vhodný na sporenie. Či už sa v manuáli píše čokoľvek, nikdy to nebude nástroj vhodný na sporenie.

Taktiež cena jednotlivých rizík sa v čase mení, za niekoľko posledných rokov drvivá väčšina poisťovní ceny za jednotlivé riziká znížila, či už sa to týka rizika smrti pre muža, invalidity z dôvodu choroby alebo úrazových pripoistení. Priemerná životnosť životných poistiek je cca šesť rokov, poisťovne musia svoje produkty neustále vylepšovať, aby v konkurenčnom prostredí obstáli. Takisto potreby a požiadavky klientov sa menia približne raz za tri až päť rokov.

Načo vám je, že je najrastovejšia firma na trhu, keď 85% firmy výkonovo stagnuje a alebo dokonca klesá a iba 15% manažérov rastie? Ak budete medzi tou väčšinou, budete stále dúfať, že sa niečo ako zázrakom zmení a že začnete konečne rásť? Alebo si pripustíte, že máte najtvrdšiu kariéru na trhu a že ak neobvoláte tisíce kontaktov na trhu a nebudete s ľuďmi manipulovať, nikdy sa neposuniete?

Vzdelávanie? Platené trikrát

A čo hovoríte na systém vzdelávania, ktorý si zaplatíte dokonca trikrát? Prvá cena je formou nízkych provízií. Druhá cena je formou nevyplácania následných provízií, či už u investičných produktov a alebo u produktov životného poistenia. „Nejde to roztriediť,“ vravel Petr Borkovec na školeniach. Zaujímavé ale je, že v iných firmách to ide, možno s tým VHI nemá žiadny problém. A aj franšízy Partners dostávajú následné provízie, takže to „ide roztriediť“. Tretia cena je formou „poplatkov“ za „odborné vzdelávanie“. A stále len platíte a platíte. Manažéri a riaditelia asi dostávajú medziprovízie za niečo iné, než za vedenie a vzdelávanie svojich nováčikov.

A ako je to s tými najvyššími províziami a zároveň aj najrovnejšími províziami na trhu? Prečo by išiel človek za horším? Ak by v Partners boli najvyššie provízie pre poradcov na trhu, tak predsa nemajú dôvod odchádzať ku konkurencii. Pokiaľ máte ideálne podmienky na prácu za najvyššie peniaze, nepôjdete za horším.

V Partners však platí heslo, ktoré Petr Borkovec s úsmevom na tvári niekoľkokrát hovoril na školeniach a seminároch: „Vy (poradcovia) žijete z vízií, my (riaditelia) žijeme z provízií.“ S odstupom času človek vidí, ako pravdivé tvrdenie to je.

Partners s najtvrdšími podmienkami na trhu

Modrý oceán už nie je modrý, modrý oceán sa farbí do červena. Tak tvrdé podmienky ako v Partners nikde inde nie sú. Tohtoročná amnestia síce na jeden kvartál podmienky zľahčila na úroveň „céčkových firiem“, ale málokto sa asi zamyslel, prečo amnestia v Partners vôbec bola.

Podpisom novej mandátnej zmluvy človek stráca slobodu. Nezávislosť sa stratila už dávno v minulosti, pozri napríklad spolupráca s UniCredit Bank a tlak na produkciu bežných účtov, alebo podiel Partners v Allianz dôchodkovej spoločnosti (fúzia by mala byť v blízkej dobe dokončená).

Odchádzaš? Tak si robil všetko zle!

Rovnako tak ako každému, kto z Partners odchádza, tak aj mne nasadili psiu hlavu a som ten najhorší, zradca, lump a lotor a robím veci, ktoré som ani nevedel, že robím. Čo som sa dozvedel od svojich bývalých kolegov, tak už som stihol prerobiť takmer celú svoju produkciu za posledných päť rokov a poškodzujem tak klientov. Nasadili mi psiu hlavu za to, že som si zložil tyrkysové okuliare a zistil som si, ako to funguje v ostatných firmách. Za to, že som nepodpísal extrémne nevyváženú a zväzujúcu mandátnu zmluvu. Za to, že som bol lektorom finančnej gramotnosti. Za to, že som písal články na Finmag.cz a penize.cz. Každý, kto z Partners odchádza, je neúspešný. Odchádza len tí neschopní.

Či už ste v akejkoľvek firme, nikdy nezabudnite na to, že nezáleží na tom, ako sa vaša spoločnosť volá, ale akí odborníci a ľudia ste vy a aké znalosti a aký prístup k práci a ku klientom máte. Vaše meno je to, čo tu je dôležité. A naozaj nezáleží na tom, či budete pracovať v MLM alebo v broker poolu. Záleží na tom, akú dobrú prácu budete odvádzať a či budete generovať zisk férovú cestou.

Ak ste nováčik, tak pozor na to, aký tvrdý a ťažký je biznis financií, pozor na pretvárku, využívanie a na prípadné zadlženie vás, poradcov. Vo financiách môžete zarábať zaujímavé peniaze, ale tiež môžete nasekať veľké dlhy. Niekedy sa ale bohužiaľ stáva, že váš manažér je rád, že platíte aspoň nájom a robíte minimálnu produkciu.

Na záver už len jeden odkaz na článok Petra Borkovca z roku 2007. To, čo sa Petrovi Borkovcovi  nepáčilo na spoločnosti OVB, napasoval do Partners v priebehu niekoľkých rokov.

4 odpovede na “Prečo som odišiel z Partners”

 1. roman píše:

  Partners nieje jedina firma kt. funguje tak ako pises. Mas pravdu, ludska tvar z tohto biznisu je davno prec. Ciel je len zisk. A ked to nejde na klientoch tak potom na poradcoch.

 2. Linda píše:

  Mňa odmietli ako klienta:o) asi som bola pre nich nezmanipulovateľná. Ľudský prístup som tam nenašla, len pretvárku a faloš.

 3. Palo píše:

  xpartners.com su podvodníci a klamari, okradnu vás o vsetky peniaze, neverte im ani slovo.

 4. Silvia Sokoliova píše:

  Nám schválili 40000€ za 2tyzdne aspoň to tvrdila do telefónu ale mám isté pochybnosti o partnerstve trupe,ešte sme nič nepodpisoval i tak necháme sa prekvapiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *