Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Platia investori za akcie na emerging trhoch príliš veľa?

Akciové trhy od marca rastú, ale najviac k tomuto prispievajú novo rozvíjajúce sa trhy (Emerging Markets). Napríklad v porovnaní s trhom v USA zaznamenali 51% nárast, zatiaľ čo v rovnakom období Index S&P500 vzrástol iba o 33%.

Na prvý pohľad sa tento jav dá jednoducho vysvetliť. Index novo sa rozvíjajúcich trhov MSCI Emerging Markets totiž na jeseň minulého roku poklesol omnoho viac ako Index S&P500. To však zrejme neodôvodňuje očakávania, ktoré sú v súčasnej dobe už započítané v cenách emerging trhov. S&P500 sa teraz obchoduje s pomerom P/E (price earnings ratio – pomer trhovej ceny akcie k čistému zisku po zdanení na 1 akciu za dané obdobie) okolo 14, index MSCI Emerging Markets vykazuje P/E na hodnote cca 15. Inými slovami, investori v súčasnej dobe pri investovaní na emerging trhoch platia emisné ážio (rozdiel medzi nominálnou a emisnou hodnotou akcie) vo výške 7 percent. Natíska sa otázka: Je to spravodlivé? 

Platia investori za akcie na emerging trhoch príliš veľa?

Prvým náznakom toho, že trh očakával na novo sa rozvíjajúcich trhoch slabší rast, je správanie sa japonského jenu voči menám rozvíjajúcich sa trhov. Japonský jen tradične predstavuje menu, do ktorej je bezpečné investovať, keď trh z dôvodu prebytku bežného účtu, stratí chuť riskovať. V uplynulom mesiaci japonský jen posilnil voči hlavným 22 menám emerging trhov.

Zotavovanie sa akciového trhu, na jar tohto roku, prišlo bezpochyby prekvapivo rýchlo. Hlavným faktorom jeho rastu boli tzv. „zelené výhonky“ nad očakávaním lepšej hodnoty ukazovateľov zisťovaných pomocou prieskumu (hlavne na základe očakávaní spotrebiteľov ohľadne budúceho vývoja hospodárstva). Tento optimizmus bol založený na presvedčení, že celosvetové hospodárstvo nasadí k obratu rýchlejšie, než koľko mali trhy v tej dobe započítané v cene a že prvou skupinou štátov, kde sa ekonomika rozhýbe, budú novo sa rozvíjajúce trhy, pretože sú menej zadlžené (z pohľadu verejného aj súkromného dlhu).

Ak sa pozrieme bližšie nakoľko sa už očakávanie rastu príjmov premieta do cien na akciovom trhu, tak dospejeme k názoru, že až príliš. Z toho prirodzene vyplývajú dve otázky:

  1. Sú novo sa rozvíjajúce trhy schopné udržať očakávaný rast príjmov aj bez dopytu zo strany európskych a amerických spotrebiteľov?
  2. Je súčasný spôsob hodnotenia očakávaní spojených s rastom príjmov na akciových trhoch opodstatnený?

Odpoveď na prvú otázku: NIE

Emerging trhy si nebudú schopné udržať rast príjmov bez dopytu zo strany európskych a amerických spotrebiteľov . Hlavným argumentom je, že väčšina emerging trhov sa upína k hospodárstvu založenému na vývoze. Pokiaľ  ten poklesne na nižšiu úroveň, bude to mať vplyv tak na rast HDP, ako aj na rast príjmov. No a presne to sa deje. A vzhľadom k pomalej inštitucionálnej zmene v nastavení hospodárstva tomu tak bude aj v nadchádzajúcich rokoch.

Príkladom toho môžu byť údaje z Číny. Exportná časť čínskeho HDP predstavuje približne 33 %. Ako vidíte na grafe, vývoz značne poklesol, takže sa domnievame, že rovnako tomu bude aj pri HDP.

Vďaka rôznym stimulačným balíčkom, s ktorými nedávno prišla čínska vláda, bude mať pokles HDP (a následne i príjmov) určité oneskorenie za poklesom vývozu. A pokiaľ sa pozrieme na nedávne chovanie európskych a amerických spotrebiteľov, potom nič nenasvedčuje vyšším výdavkom. V skutočnosti je tomu presne naopak. Američania majú teraz najvyššiu mieru úspor od roku 1995 a najnovšie čísla maloobchodného predaja ukazujú na pokračujúci pokles vo výdavkoch.

Inými slovami: novo rozvíjajúce trhy nebudú schopné udržať svoj vývoz do Európy a USA, a skôr alebo neskôr sa to prejaví v odhadoch rastu príjmov a HDP.

Odpoveď na druhú otázku: ÁNO

Investori v súčasnej dobe vynakladajú príliš veľa peňazí na investície do akciových trhov. Pri S&P500 očakáva trh nárast príjmov o 15,5 percent, zatiaľ čo pri indexe MSCI Emerging Markets sa očakáva nárast 19,68 percenta. Pokiaľ budú celosvetové marže zo ziskov a príjmy podnikov určitú dobu pod tlakom tak ako očakávame, potom nám pripadajú tieto čísla až príliš optimistické. A s ohľadom na argument, že na novo rozvíjajúcich trhoch sa predpokladá významný pokles vývozu, považujeme za pravdepodobnejšie, že tieto trhy budú ako prvé znižovať svoju angažovanosť na akciových trhoch a následne bude očakávaný rast ich príjmov nižší, ako je tomu v rozvinutom svete.

Autor je stratég trhu Saxo Bank.


Dôverujete Emerging markets?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Platia investori za akcie na emerging trhoch príliš veľa?”

  1. Michal píše:

    Rozvíjajúce sa krajiny sú celkom prirodzene zaujímavou investíciou. Samotná Čína sa spamätáva najrýchlejšie, bola by škoda znovu na tom neprofitovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *