Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Platiť dobrovoľne vyššie poistné alebo si pripraviť zdroje na dôchodok individuálne?

Penzia Mona Gáliková 03.02.2011 | 16:00 3 komentáre

Skôr či neskôr všetci dospejeme do dôchodkového veku. Mnohí sa toto obdobie chystajú vyplniť záľubami, na ktoré im v pracovnom kolotoči nezostávalo dosť času. Tešia sa, ako si užijú svoje koníčky. Máme sa však skutočne na čo tešiť? Tí, čo rátajú so štátnou penziou, by si mali uvedomiť, že jej výška nie je fixne daná. Závisí od odpracovaných rokov, počas ktorých si občan platil odvody, od výšky týchto odvodov, ale aj od politických rozhodnutí a ekonomickej situácie štátu.

Podľa dnešného demografického vývoja je už dnes pravdepodobné, že bude klesať počet ľudí v aktívnom veku a narastať počet penzistov. Logicky preto možno predpokladať, že prílev financií do štátnej pokladnice sa zníži a tak bude nutné znižovať aj sumy vyplácané na dôchodky – tak ako sa to dialo už v uplynulých rokoch.

Preto odborníci z finančnej branže radia nespoliehať sa radšej na štátne zdroje, ale sporiť si na dôchodok individuálne. Konkrétny spôsob vytvárania rezervy sa pritom odvíja od finančných možností sporiteľa, od jeho veku a teda obdobia, počas ktorého si bude rezervu vytvárať.

„V dnešnej situácii by som určite radil sporiť na dôchodok individuálne. Mám niekoľko dôvodov: sociálna poisťovňa je dnes zadĺžená a každá vláda sa borí s problémom, ako znížiť tento dlh, resp. ho neprehlbovať. Druhým dôvodom je demografický vývoj. A v neposlednom rade, chcem mať aspoň sčasti kontrolu nad svojim dôchodkom,“ hovorí Marián Biesik z finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti Salve Finance.

„Ak si začnem sporiť sám na účet a produkt, ktorý si sám zvolím, môžem ovplyvňovať výšku sporenia, môžem sa rozhodovať nad spôsobom zhodnocovania a takisto aj nad tým, komu zverím svoje peniaze. Nie je totiž jedno, kto bude spravovať moje úspory, lebo je to dlhodobý proces, a preto si potrebujem vybrať stabilného a silného partnera.“

Nad spôsobom zabezpečenia sa v dôchodkovom veku sa dnes už zamýšľajú aj mladí ľudia; a tí, čo tak robia, sú samozrejme vo výhode. Výšku dôchodku totiž nemôžeme zásadne ovplyvniť za posledných pár rokov pred penziou. A to ani dobrovoľným pripoistením v sociálnej poisťovni ani sporiacimi produktmi v komerčných poisťovniach.

„V tomto bode je najlepšie poradiť sa s nezávislým odborníkom, ktorý sa dlhodobo venuje riešeniu dôchodkov. Určite si však na dôchodok sporiť treba a oplatí sa začať aj v strednom alebo vyššom veku. Situácia s dôchodkami sa bude len zhoršovať a preto bude na každom z nás, ako sa postará do budúcnosti o seba a nezostane závislý na svojich deťoch,“ hovorí Marián Biesik.

Situácia starších ľudí, ktorí doposiaľ na sporenie na dôchodok nemysleli a obzvlášť živnostníkov alebo samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), je o niečo komplikovanejšia,ako mladých ľudí. Preto sa pokúsime ukázať možné riešenie na konkrétnom príklade.

Príklad

50-ročná žena – SZČO, ktorá podniká 10 rokov, nárok na odchod do dôchodku má v 58-ich rokoch a nemá žiadnu poistku ani sporenie.

Poistiť sa v komerčnej poisťovni so zámerom nasporiť si k štátnemu dôchodku ďalšie zdroje nie je ideálne vzhľadom na krátku dobu sporenia a najmä kvôli veku. Vzhľadom na vek by sa jej peniaze reálne sporili len asi šesť rokov, a to by bolo pre ňu nevýhodné. Odporúčanou variantou je sporenie v otvorenom podielovom fonde, najlepšie prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi. Poistenie je v tomto prípade lepšie riešiť oddelene od sporenia.

Ak si bude mesačne odkladať napríklad 30 € (čo je 360 € ročne), za 8 rokov jej vklady budú činiť 2 880 €. Pri konzervatívnom zhodnotení by mohla byť hodnota jej konta približne 3 000 €. Takže ak bude žiť na dôchodku ešte 24 rokov, mesačne si prilepší k dôchodku približne 14 € mesačne.

K tomu by si ideálne mohla odkladať príležitostne nadobudnuté peniaze a nedotknúť sa ich do odchodu na dôchodok. Odporúča sa skôr konzervatívna forma investície.

Zdroj: Marián Biesik, Salve Finance. 

K akej forme sporenia na dôchodok sa prikláňate?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Platiť dobrovoľne vyššie poistné alebo si pripraviť zdroje na dôchodok individuálne?”

  1. Burundi píše:

    v clanku sa pise, ze vyska statnej poenzie zavisi „aj od politických rozhodnutí a ekonomickej situácie štátu“. Ziada sa male upresnenie, predovšetkym od politickych rozhodnutí, ekonomicka situacia je v tomto pripade totiz vzdy az druhorada, a na dochodky sa vzdy musi najst, lebo od nepamäti plati, ze dôchodca je dobry a spolahlivy volic…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *