Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Po najväčšej bankovej kauze zdochol pes… a naši zbohatlíci sú v suchu! (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Pred viac než dva a pol rokmi to vyzeralo to tak, že bohatí a mocní sveta sa budú triasť, no nič sa im nestalo. Jedna veľká banka masovo prepúšťa a kamarát ma emailom upozornil, že moja drzosť už asi nepozná hranice. Protiargumentoval som mu tým, že ekonomiku pozdvihne nácvik nasadzovania ochranných masiek. 

Hlavnou udalosťou týždňa bolo zasadnutie americkej centrálnej banky (Fed) a výsledková sezóna. Fed bol vo vyhlásení prekvapivo jastrabí, keď pripustil možnosť decembrového zvyšovania úrokových sadzieb. Zároveň zo svojho komentára vypustil text o negatívnom vplyve globálneho hospodárskeho spomalenia na ekonomiku USA.

Trh skôr očakával potvrdenie septembrového holubičieho vyznenia, čo sa však nestalo. Výsledková sezóna je tiež ako na hombálke. Veľmi dobré výsledky v jednom dni striedajú relatívne slabé čísla v nasledujúcom dni. Celkovo sa však výsledkovej sezóne zatiaľ relatívne vedie dobre, keď na čistom zisku prekvapilo 75 percent, ale na tržbách naopak 55 percent firiem sklamalo, upozornila spoločnosť Atlantik, finanční trhy.

Banka sa chystá na mastné pokuty

V posledných dňoch a týždňoch ma okrem iných udalostí vo finančnom svete zaujalo viacero správ týkajúcich sa jednej z najväčších bánk v Európe i na svete, niekdajšej nemeckej pýchy Deutsche Bank (DB). Bola medzi nimi aj výslovná perlička spojená s tzv. syndrómom tučných prstov alebo skôr s obyčajným preklepom, keď pracovník úseku devízových obchodov londýnskej pobočky DB nechtiac poslal na konto jedného amerického hedžového fondu 6 miliárd USD . Táto suma sa dostala na medziúčet a po krátkom čase sa urýchlene vrátila na pôvodný účet DB. Táto chyba nespôsobila banke žiadnu škodu a ako ukázalo dôsledné vyšetrovanie, naozaj k nej došlo omylom – pri ťukaní do klávesnice sa naťukalo viac núl než bolo treba. Smejici se

Takéto chyby, aj keď na prvý pohľad ohromujú výškou sumy, sa vraj v bankovníctve bežne stávajú. Nové vedenie DB si však z londýnskej chyby vzalo poučenie a odvtedy dôsledne trvá na tom, že každú jednu transakciu musí preveriť vždy ešte jeden ďalší pracovník.

Banku ale postupne zachvacujú vážnejšie škandály než je len preklep. Sú to napríklad manipulácie s úrokovými sadzbami a viac ako sporné hypotekárne úvery.

Veci zašli až tak ďaleko, že muselo dôjsť ku kľúčovým zmenám v jej vedení. Niekoľko “starých” topmanažérov odišlo a práce sa ujal krízový manažér banky a jej nový výkonný riaditeľ Američan John Cryan. Kroky, ktoré začal realizovať ako prvé, sa týkajú radikálnych zmien organizačnej štruktúry ústavu, napríklad rozčlenenia silnej divízie investičného bankovníctva alebo odpredaja stratovej retailovej banky Postbank.

Minulý týždeň svetové médiá informovali o tom, že DB utrpela v treťom kvartáli rekordnú stratu dosahujúcu až šesť miliárd eur a akcionárom nebudú v tomto, ale ani v budúcom roku vyplatené žiadne dividendy. Spoločnosť v reakcii na vysokú stratu bude masovo prepúšťať – o prácu príde 15 tisíc ľudí!  Z toho 9 tisíc na plný pracovný úväzok a 6 tisíc externých pracovníkov. Okrem toho banka plánuje predaj aktív, v rámci ktorých zamestnáva približne 20 tisíc ľudí. Smutny

Banka zároveň obmedzí svoje medzinárodné aktivity a opustí trhy v 10 krajinách – európskych (Fínsko, Dánsko, Nórsko, Malta) i mimoeurópskych (Mexiko, Argentína, Uruguay, Peru, Chile, Nový Zéland).

“Musíme obmedziť komplexnosť Deutsche Bank, čo ale bohužiaľ znamená aj uzatvorenie niektorých pobočiek, ukončenie prítomnosti vo viacerých krajinách a zrušenie mnohých pracovných miest,“ povedal pre mediá John Cryan. Zároveň dodal, že v rámci týchto radikálnych organizačných zmien a ďalších opatrení si banka chystá aj balík peňazí na mastné pokuty, ktoré sa na ňu valia zo všetkých strán (napríklad za porušenie amerického embarga voči niektorým krajinám, napríklad voči Iránu, ale aj za cenové dohody s inými bankami týkajúce sa swapov úverového zlyhania CDS a podobne).

Beztrestní slovenskí politici vz. Deutsche Bank

Keď som sledoval prúd minulotýždňových správ ohľadom marazmu, v akom sa Deutsche Bank aktuálne nachádza, náhle som si spomenul na jednu staršiu záležitosť. Pred viac než dva a pol rokmi, presnejšie začiatkom apríla 2013 sa svetom prevalil jeden zo škandálov týkajúcich sa práve tejto banky.

Medzinárodná skupina investigatívnych novinárov International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) vtedy vypátrala, že pracovníci a konzultanti singapúrskej pobočky Deutsche Bank pomáhali s daňovými únikmi a zakladaním offshorových spoločností a tzv. schránkových firiem v krajinách označovaných ako daňové raje. Ešte aj vládou ovplyvňovaný Slovenský rozhlas v tejto súvislosti zahorúca informoval, že v hre je cca 130 tisíc ľudí zo 170 krajín sveta. Išlo najmä o vrcholových politikov a ich blízkych príbuzných v týchto 170 krajinách, vrátane Slovenska, ale aj o špičkových umelcov, bankárov a biznismenov, ktorí sa chceli vyhnúť plateniu daní vo vlastnej krajine. Smejici se

Len pripomeniem, že niektoré svetové médiá to označili za najväčšiu bankovú kauzu všetkých čias!

Policajný zbor SR vtedy informoval, že pozorne sleduje situáciu okolo zverejnenia údajov o daňových únikoch v celosvetovom rozsahu a nevylúčil, že si vyžiada detailné informácie. Kauze som sa vtedy podrobnejšie venoval v pravidelnom komentári týždňa vo financiách konštatujúc, že svetom otriasol škandál obrovských rozmerov, keď Deutsche Bank pomáhala vysokopostaveným politikom a ich príbuzným ukladať si svoje úspory v daňových rajoch, no slovenskí politici, ktorých médiá oslovili, sa vtedy – bez ohľadu na politické tričká – tvárili, že sú čistí. Nielenže s Deutsche Bank nič nemajú, ale o ničom ani nevedia! Zmateny

Veď oni pre istotu ani správy nesledujú…

Slovenská polícia ale napriek tomu trvala na svojom, že na kauze “bude pracovať” a od DB si vyžiada potrebné údaje a informácie.

Odvtedy ale zdochol pes! Neviem čo všetko si slovenské policajné zložky vyžiadali a či vôbec si niečo vyžiadali, ale žiadneho vrcholového politika z ničoho neobvinili. A to nielen vtedy, ale aj hodne neskôr. Napríklad poslanec NR SR Igor Matovič prednedávnom vo svojej sieti Regionálnych novín napísal, že v súvislosti s kauzou korupcie pri verejných obstarávaniach upozornil policajné orgány na to, že premiér Fico má na účtoch v Belize údajne viac ako 674 miliónov dolárov… Policajným vyšetrovateľom ale stačil akýsi papierik o tom, že Fico na Belize nemá žiadnu oficiálnu firmu, ani oficiálny účet. “Ale ak je niekto obviňovaný, že perie „čierne“ peniaze na Belize, tak je jasné, že nemá oficiálnu firmu a teda ten papierik je úplne irelevantný,” zdôraznil poslanec Matovič nazdávajúc sa, že vyšetrovanie sa vedie štandardne po slovensky, aby bol výsledok zrejmý až päť – šesť rokov po voľbách… 

To, kto má pravdu, či premiér Fico alebo poslanec Matovič, by naozaj malo ukázať nezávislé vyšetrovanie. Tento prípad som použil len na ilustráciu témy týždňa – Deutsche Bank a jej škandály, lebo je celkom možné že vyšetrovanie vlečúcich sa škandálov DB po celom svete sa vedie možno rovnakým alebo nejakým podobným spôsobom… Vyplazly jazyk

A tak je zákonité, že škandály prerástli banke cez hlavu. A skončilo to tak, že musí utlmovať svoje aktivity po svete, masovo prepúšťať a predávať svoje aktíva. Načim ešte uviesť, že všetky organizačné a ďalšie zmeny, ktoré v októbri začalo postupne realizovať nové vedenie DB, sa prejavujú na finančných trhoch, najmä na frankfurtskej akciovej burze, kde DB má dôležité postavenie v jej indexe DAX. Index DAX v piatok uzavrel na úrovni 10.850,14 bodu, pričom za celý október si pripísal 12 percent, čo jeho najprudší mesačný nárast indexu za posledných 6 a pol roka (od apríla 2009). Zdroj: Google Finance

Za nárastom akciových kurzov je extrémne uvoľnená menová politika centrálnych bánk po celom svete, napríklad vyhliadky na to, že Európska centrálna banka (ECB) napumpuje do ekonomiky ešte viac lacných peňazí. Nad tým, či americký Fed začne zvyšovať úrokové sadzby ešte tento rok, však naďalej – napriek jastrabiemu tónu – visí otáznik. Ale to všetko je už iný príbeh a so škandálmi DB nijako nesúvisí.

Milionári s pozitívnym vplyvom na spoločnosť

Väčšine milionárov vo svete záleží na tom, aby z ich úspechu mal prospech široký okruh ľudí. Podporujú zdravotníctvo, vzdelávanie a sociálne zabezpečenie detí formou charity, dobrovoľníctva či odbornými znalosťami. Až 92 percent dolárových milionárov vraj považuje za dôležité, aby ich kroky mali pozitívny vplyv na spoločnosť, upozornili analytici J&T banky Stanislav Pánis a Rudolf Vrábel. Ako zdôraznili na základe World Wealth Reportu 2014 Capgemini, sociálna empatia milionárov je v rýchlo rozvíjajúcich sa krajinách (najmä v Indii, Číne a v Indonézii) podstatne vyššia než na Západe.  

Tento fakt je pre mňa prekvapením. Dovtedy, než som si to prečítal, som si myslel, že je to skôr naopak. Cool

Neúctivosť voči WB? alebo Impulzy naďalej chýbajú

Napísal mi kamarát reagujúc na môj predošlý komentár týždňa: “Prečítal som si ho, súhlasím so všetkým, ale tvoja drzosť akoby nepoznala hranice. Doslova tam zosmiešňuješ Svetovú banku.” Ako v emaili ďalej uviedol, Svetová banka (WB) je vážená inštitúcia a ja sa o nej vraj vyjadrujem neúctivo.

Myslím si, že o banke sa nevyjadrujem sproste ani zhadzujúco, len na rozdiel od jej analytikov a prognostikov nie som až taký naivný rojko, aby som si po tohtoročnom poklese ruskej ekonomiky (cca o 3,8 percenta HDP) myslel, že po Novom roku zázrakom začne rásť. Dôvody som vysvetlil pred týždňom, nebudem sa k nim vracať.

Ruskej ekonomike totiž chýbajú impulzy (napríklad investície do moderných technológií), ibaže by sme za impulz považovali skutočnosť, že Kremeľ oznámil, že hodlá obnoviť výcvik civilných osôb pre prípad jadrového útoku na Rusko. Podľa vicepremiéra Dmitrija Rogozina by sa – podobne ako to bolo v časoch tzv. studenej vojny – konali na pracoviskách, v školách a na sídliskách pravidelné inštruktáže, na ktorých by sa nacvičovalo ako si nasadiť ochrannú masku a ako sa urýchlene presunúť do stanoveného protiatómového krytu.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: koláž novej a starej budovy centrály Deutsche Bank (DB), zdrojové obrázky: DB Media www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *