Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Po pandémii vzrástol záujem o cestovné poistenie pre dovolenky na Slovensku

cestovné poistenie
Poistenie Marek Mittaš 24.07.2020 | 00:00 1 Komentár

Uzatvorené hranice znamenali prakticky okamžité zastavenie predaja cestovného poistenia. K situácii sa poisťovne postavili čelom. Cestovné poistenie ostalo v platnosti, no zmenili sa podmienky.

Poisťovne reagovali okamžite

Rozsah pandémie čakal len málokto. Z lokálneho ohniska v Číne sa stal rozsiahli požiar, ktorý zdecimoval mnohé odvetvia. Cestovný ruch si situáciu odniesol ako prvý a zdá sa, že sa z nej spamätá medzi poslednými. Okamžite zareagovali aj poisťovne. V súvislosti s pandémiou poisťovniam hrozili mimoriadne výdavky na liečebné náklady Slovákov, ktorí by na COVID-19 v zahraničí ochoreli. Bude ich kryť štandardné cestovné poistenie?

Poisťovne preto vydali spoločné stanovisko, v ktorom sa zhodli, že poisťovňa môže poistné plnenie zamietnuť, ak liečebné náklady vznikli v dôsledku ochorenia COVID-19 poisteného počas návštevy lokality, ktorá bola štátnym orgánom označená za lokalitu s pandémiou a do ktorej bolo odporúčané necestovať. Zároveň však vyhlásili, že v krajinách, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky označilo ako bezpečné, platí cestovné poistenie v plnom rozsahu.

„Liečebné náklady sú v týchto krajinách hradené štandardne v súlade s poistnými podmienkami. Poistné krytie zahŕňa aj liečebné náklady v súvislosti s ochorením COVID-19, a to vrátane ambulantného ošetrenia, pobytu v nemocnici a predpísaných liekov. Upozorňujú však aj na skutočnosť, že testy na toto ochorenie sú hradené iba v prípadoch, keď ich v zahraničí indikoval lekár,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Väčší dôraz na cestovné poistenie pre Slovensko

Hoci už neplatí obmedzenie pohybu a mnohé aerolínie obnovujú lety, Slováci menia svoj dovolenkový apetít a ostávajú viac doma. To prirodzene mení aj skladbu cestovného poistenia, ktoré tento rok potrebujú. „Celosvetová pandémia bezpochyby zmenila cestovateľskú mapu a väčšina Slovákov sa chystá dovolenkovať na Slovensku. To sa odráža aj na poistení. Vidíme vidíme nárast záujmu o poistenie do hôr na úkor štandardného cestovného poistenia do zahraničia,“ hovorí Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne.

Poisťovne sa zmeriavajú viac na poistenie do hôr. Keďže mnoho Slovákov si stále myslí, že tu poistenie nie je potrebné. Zabúdajú pritom na zásahy Horskej služby, či ďalšie krytie majetku a škôd pri cestovaní Slovenskom.

„Len minulý rok Horská záchranná služba zasahovala v horách 2886 krát. Náklady za zásah sa môžu pohybovať v stovkách až tisíckach, pri komplikovanom a dlhšom pátraní aj v 10-tisícoch eur. Tieto náklady nie sú hradené v rámci verejného zdravotného systému, ale je potrebné sa poistiť do hôr. V opačnom prípade si musí osoba zásah zaplatiť sama,“ dodáva H. Kanderková.

Rovnako si však aj na Slovensku môžete v rámci cestovného poistenia uzatvoriť poistenie batožiny, úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti, ako aj poistenie storna pobytu.

Celoročné cestovné poistenie aj na krátkodobé výlety

V súčasnosti si je možné dojednať v poisťovniach už všetky druhy cestovného poistenia. Ako krátkodobé poistenie, tak aj poistenia na dobu neurčitú.  Dlhodobé cestovné poistenie sa na prvý pohľad pri súčasných obmedzeniach môže zdať nevýhodné,  no opak je pravdou.

„Ak človek strávi ročne viac ako 10 dní v zahraničí vrátane krátkych pobytov, aj v súčasnosti sa mu oplatí zvoliť si celoročné poistenie aj v rámci pandémie“ hovorí M. Búlik.

Je to nielen lacnejšie riešenie, ale chráni človeka aj vtedy, keď sa zabudne poistiť. „Deväť z desiatich ľudí totiž podceňuje krátke cesty do zahraničia, napríklad jednodňové nákupy či poznávacie víkendové výlety do veľkých miest v zahraničí. Vtedy drvivá väčšina Slovákov na jednorazové cestovné poistenie zabúda,“ dodáva analytik.

Aj pri krátkych výletoch do susedných krajín, kde práve v súčasnom období môžeme ísť bez obáv, sa práve celoročné poistenie uplatní ako výhodná alternatíva.

Poistenie platí v zahraničí stále s obmedzeniami

Exotické destinácie tento rok plánuje navštíviť len minimum Slovákov. Napriek tomu mnohí Slováci cestujú za morom. „Stále je veľký záujem aj o obľúbenú destináciu Slovákov – Chorvátsko,“ hovorí Katarína Kukurová z Generali.

Klienti, ktorí chcú ísť na dovolenku do zahraničia, si môžu dojednať krátkodobé cestovné poistenie, ako aj poistenie na dobu neurčitú. V tomto ohľade sa zo strany poisťovní nič nezmenilo. Dokonca v platnosti ostávajú pre tento rok aj celoročné poistenia uzatvorené pred pandémiou. V prípade zahraničia však poisťovne upozorňujú na fakt, že cestovné poistenie stále nemá celoplošnú platnosť.

„Pri predaji cestovného poistenia klientov upozorňujeme na skutočnosť, že cestovným poistením sú krytí v rámci ich ciest do krajín, ktoré sú považované vzhľadom na riziko ochorenia COVID-19 za bezpečné podľa posledného aktuálneho znenia Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva,“ vysvetľuje K. Kukurová.

V týchto krajinách sú pri splnení stanovených podmienok cestovným poistením plne krytí, a to aj v súvislosti s ochorením na Covid-19. Pre ostatné krajiny nadobudne cestovné poistenie platnosť až po zrušení odporúčania necestovať do nich.

Pozor na predchádzajúci zdravotný stav

Rovnako je nutné v rámci cestovného poistenia pamätať aj na výluky. Tie sa týkajú hlavne pacientov trpiacich chronickými zdravotnými problémami. „Klienti by sa mali informovať pri dojednaní cestovného poistenia, či sa na zdravotné komplikácie a lekársku starostlivosť už s existujúcimi ťažkosťami nevzťahuje výluka. Prípadne  za akých podmienok ho bude cestovná poisťovňa kryť,“ upozorňuje M. Búlik.

Dnes je možné si takéto informácie zistiť aj cez chatboty, infolinky, či internet prakticky okamžite. Rozhodne ich netreba podceniť. Môžu ušetriť veľa problémov aj peňazí.

Jedna odpoveď na “Po pandémii vzrástol záujem o cestovné poistenie pre dovolenky na Slovensku”

  1. eva píše:

    Čo v prípade, ak mám cestovné poistenie uzatvorené na celý rok dopredu a cestovať do zahraničia sa nedá… To mi je dosť na nič.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial