Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Počet domácnosti, ktoré plánujú požiadať o odklad splátok, opäť rastie

Banky Peter Apolen 19.11.2020 | 00:00 0 Komentárov

NBS zverejnila výsledky štvrtej vlny prieskumu zameraného na finančnú situáciu zadlžených domácností. Zhoršenie pandémickej situácie spôsobilo opätovný nárast záujmu o odklad splátok úverov.

Finančná situácia domácností sa zhoršuje. Môže za druhá vlna pandémie a opätovné zatváranie ekonomiky. Podľa prieskumu realizovaného od 20. októbra do 2. novembra Národnou bankou Slovenska stúpol podiel domácností, ktoré uvažujú o odložení splátok úverov, z 0,1 percenta na štyri percentá.

Až polovica živnostníkov eviduje pokles príjmov

Rastie aj podiel domácností, ktorých zamestnanie či podnikanie kríza nepríjemne zasiahla. Pokles príjmu hlási 34 percent zamestnancov. Pred mesiacom to pritom bolo 29 percent. S pomedzi podnikateľov stratu príjmu utrpelo až 47 percent. Ide najmä o živnostníkov a SZČO.

Druhá vlna koronakrízy sa tak prejavuje v náraste podielu dlžníkov, ktorých príjmy zo zamestnania alebo podnikania boli negatívne ovplyvnené. Ide najmä o výrazný nárast práceneschopnosti alebo OČR. Ďalej je to čiastočné zníženie miezd, skrátenie pracovného času, či nutnosť zatvárať podniky.

O oklade splátok uvažujú 4 % domácností

Znova sa tak stáva aktuálnou téma odkladu splátok úverov. Túto možnosť dáva dlžníkom tzv. Corona Lex schválený v apríli. Podľa neho je možné o odklad úveru požiadať bez následného negatívneho záznamu v úverovom registri. Dlžná suma sa naďalej úročí, no úroky budú splatné až po ukončení odkladu. Banka takej žiadosti po slnení základných podmienok musí vyhovieť.

Doteraz túto možnosť využilo vyše šesť percent zadlžených domácností, čo predstavuje približne desať percent objemu retailových úverov. Ďalších 5,5 percenta domácností si okrem toho vybavilo iné zmeny úverových podmienok, napríklad zníženie mesačných splátok, či refinancovanie úveru.

O odklad splátok je možné požiadať len raz. Dlžník, ktorý tak urobil, teda musí po uplynutí doby odkladu, podľa zákona najviac deväť mesiacov, pokračovať v splácaní. Domácností, ktoré si túto možnosť nechali v zálohe, môžu aj v súčasnosti získať deväť mesačné splátkové prázdniny. Podľa NBS o takej možnosti aktuálne uvažujú štyri percentá spotrebiteľov. O inú zmenu úverových podmienok, teda o predĺžení doby splácania alebo o refinancovaní úveru, uvažuje 11 percent dlnžíkov.

NBS je optimistická

„Zvýšil sa podiel domácností, ktoré si plánujú požiadať o odklad, čo môže byť znakom zhoršenej situácie týchto domácností v dôsledku druhej vlny pandémie,“ uvádzajú analytici NBS v najnovšom komentári. „Naznačuje to rast podielu domácností so zhoršenou situáciou v zamestnaní či podnikaní,“ dodávajú.

Nateraz však neplatí, že by Slováci dramaticky prehodnocovali svoje finančné vyhliadky. Podľa NBS zostávajú naďalej optimistickí. Riadne splácanie je od budúceho roka ohrozené len u niečo vyše štyroch percent domácností s odkladom splátok. Podiel úverov, ktorým hrozí, že sa po vypršaní moratória nebudú riadne splácať, je pod jedným percentom z celkového portfólia retailových úverov.

Uvažujete o odklade splátok?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial