Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Počet exekvovaných dôchodkov za 2 roky narástol o 13 %

exekúcie

Hoci dôchodcovia na jednej strane vedia, ako hospodáriť s peniazmi a vedia si našetriť aj popri malo dôchodku, stále patria z pohľadu finančnej gramotnosti k najzraniteľnejšej skupine obyvateľstva. Sociálna poisťovňa exekvuje mesačne 35 tisíc dôchodkov. Číslo medziročne rastie.

Práve seniori sa často neuvážene zadlžujú, snažia sa môcť svojim deťom či vnúčatám aj nad rámec svojich úspor a príjmov, a preto sa stávajú ľahkou obeťou podvodníkov, a nečestných spoločností. Osamelosť dôchodcov, ich neznalosť finančných pojmov a často emotívne rozhodovanie sa s cieľom potešiť blízkych totiž často zneužívajú nepoctivé firmy používajúce nekalé praktiky.

Dôverčiví, naivní…

„Tým, že sa dôchodcovia v spleti finančných výrazov nevedia orientovať a neporadia sa s finančným odborníkom, nechajú sa nalákať na kúpu mnohých tovarov a služieb, ktoré nedokážu splácať a môžu sa tak pripraviť doslova o strechu nad hlavou,“ upozorňuje Darina Huttová, generálna tajomníčka AFISP.

Pred pár rokmi problém zneužívania seniorov odhalil český film “Šmejdi”. Odvety sa tento druh klamlivého predaja predražených výrovkov podarilo obmedziť. No podvodníci sa preskupili do nových foriem. Pred dvomi rokmi evidovala Sociálna poisťovňa 31 tisíc dôchodkov zaťažených exekúciou. Číslo sa dva roky narástlo na viac ako 36 tisíc koncom apríla. Hoci v septembri mierne pokleslo na zhruba 35 tisíc, stále je počet exekúciami postihnutých seniorov extrémny.

Najčastejším dôvodom exekúcií sú podľa Sociálnej poisťovne nesplatené dlhy voči nebankovým subjektom. Mnohí seniori majú aj niekoľko takýchto pôžičiek. Ďalším častým dôvodom sú dlhy voči telefónnym operátorom, či zdravotnými poisťovniam.

Nenechať sa zlákať

Výhodná služba, zľava, nižšie úroky či platby. To je magnet, na ktorý najmä starší ľudia počúvajú, no málokedy sa zaujímajú o skutočné podmienky získania produktov s takýmito zdanlivými benefitmi. Napríklad v prípade úveru sa nestačí rozhodovať len podľa úroku či výšky splátky, ale podľa celkových nákladov. Tie si však málokedy nechajú starší ľudia podrobne vysvetliť, respektíve nevedia, na čo všetko sa majú pýtať.

“Vie im poradiť profesionálny finančný agent, ktorý je registrovaný Národnou bankou Slovenska ako osoba oprávnená ponúkať sprostredkovanie finančnej služby vo verejnom registri finančných agentov,“ konštatuje D. Huttová. „Zadlženie je veľmi často dôsledok slabej vôle a neochoty sa poradiť s odborníkom,” dodáva.

Aj preto najčastejšie dôvody, pre ktoré sa dôchodcovia dostávajú kvôli úverom do existenčných problémov, sú neuvážené konanie, ako aj nedocenenie schopností úver splácať. Veľkým problémom je najmä zadlžovanie sa u nebankoviek či nakupovanie na splátky u pochybných obchodníkov, najmä ak sa dlžník nedozvie, akú sumu bude musieť dovedna zaplatiť.

Využiť radu odborníka

„Starším ľuďom preto odporúčame, aby sa jednak u nebankoviek či pochybných obchodníkov, ktorých identita, aktivity a história sa nedajú overiť, nezadlžovali. Ak sa už chcú zadlžiť, každé takéto rozhodnutie treba radšej konzultovať s niekým z rodiny, kto je vo finančných termínoch zbehlý, prípadne je lepšie sa poradiť s odborníkom – profesionálnym finančným agentom,“ myslí si D. Huttová.

„Vyzývame dôchodcov, aby boli obozretní a nepožičiavali si peniaze, na ktoré nemajú dostatočné príjmy. Netreba podľahnúť lákavým reklamám zo strany nebankových subjektov, ktoré sľubujú „lacné“ pôžičky za niekoľkoeurový mesačný poplatok,” súhlasí aj šéf komunikácie Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Dodáva, že Sociálna poisťovňa nemôže exekúcie zastavi, ani znížiť výšku zrážky, “kedže je zo zákona povinná nariadené zrážky vykonať”.

Je dôležité nenechať sa tlačiť k podpisu zmluvy

Na stránkach Národnej banky Slovenska sa dá overiť, či daná firma vôbec má povolenie poskytovať spotrebné úvery. Problémom je však aj to, že mnoho seniorov neovláda prácu s PC. Aj to zdôrazňuje potrebu poradiť sa o plánovanom úverom záväzku s niekým lepšie informovaným. Platí, že na každé závažné rozhodnutie je dobré sa vyspať. Znamenať to zobrať si čas na rozmyslenie. Ak vás niekto tlačí do časovej tiesne, je to známkou toho, že je úmysly nie sú častné.

Ľudia často podľahnú lákaniu vybaviť si úver na mieste, kde sa  tovar či službu ponúka. Práve jednoduché a rýchle úvery sú však často najdrahšie. „Určite neodporúčame sa zaväzovať ku kúpe tovaru ani na kontroverzných prezentačno-predajných akciách, a už vôbec nie dávať finančnú zálohu či súhlasiť so splátkovým predajom bez preštudovania si podmienok,“ upozorňuje D. Huttová.

Nepodpisujte, čomu nerozumiete

Je dôležité, aby si preštudovať si všeobecné obchodné podmienky, rovnako tak ročnú percentuálnu mieru nákladov – RPMN, ktorá hovorí o tom, ako úver spolu so všetkými poplatkami stojí. Starší ľudia nezriedka podľahnú taktike takýchto nekalých obchodníkov, že ide len o „rutinu“ potrebnú pre zmluvu. V minulosti sa však vyskytli aj prípady, keď predajcovia žiadali ručiť za pôžičku vlastnou nehnuteľnosťou.

“Za uzatvorenie zmluvy zodpovedá vždy klient osobne a preto je dôležité, aby vstúpil do vzťahu, ktorému rozumie. Je preto lepšie sa poradiť s finančným odborníkom, aby rozumel jednotlivým finančným pojmom a reálne zvážil, či na splácanie dlhu má po odpočítaní nákladov na živobytie a potrebnej finančnej rezervy,“ konštatuje D. Huttová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *