Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Počet krádeží bicyklov každým rokom rastie… Pomôže poistenie

Poistenie Peter Apolen 12.09.2017 | 00:00 0 Komentárov

S rastúcou cenou bicyklov rastie aj záujem zlodejov o ne. Policajné štatistky hovoria o každoročnom náraste počtu krádeží. Pomôcť pri nich môže poistenie domácností, či cestovné poistenie. Niektoré poisťovne už dokonca ponúkajú i špecializované poistky zamerané len na bicykle.

Komplikovaná dopravná situácia vo väčšine slovenských miest, nedostatok parkovacích miest, ale aj chuť žiť zdravšie núti čoraz viac Slovákov hľadať alternatívne spôsoby dopravy. V uliciach sa tak čoraz častejšie objavujú netradičné dopravné prostriedky, ako mopedy, kolobežky, či kolieskové korčule. Prím však medzi bezmotorovými dopravnými prostriedkami stále hrajú bicykle.

S ich popularitou prudko stúpa aj počet ich krádeží. Miznú nie len z ulíc, ale aj z pivníc, či garáží. Potvrdzujú to aj policajné štatistiky, podľa ktorých bolo minulý rok odcudzených až 844 bicyklov v celkovej hodnote 690-tisíc eur. Počet krádeží každým rokom rastie. Za posledných päť rokov predstavuje nárast až 103 percent.

Súčasťou poistenia domácnosti

Ten, kto má drahší bicykel, prípadne je pre neho predstavuje každodenný dopravný prostriedok, by mal preto pouvažovať nad jeho pripoistením. Bicykle sú za istých podmienok, spolu s ďalším hnuteľným majetkom, kryté aj poistením domácnosti. No táto ochrana sa vzťahuje len byt, či priestor, ktorý tvorí príslušenstvo bytu, napríklad pivnica alebo iný uzamykateľný priestor, ktorý používa výlučne majiteľ bytu.

Ak však ide kočikáreň, či iný priestor, do ktorého majú prístup všetci obyvatelia bytovky, poistenie domácnosti sa na ne nevzťahuje. Len v prípade rodinného domu kryje poistenie okrem domu aj vedľajšie stavby, ako napríklad garáž.

Bicykel je cez poistenie domácností, podobne ako celá domácnosť, chránený proti rizikám, ktoré si majiteľ domácnosti v poistnej zmluve zvolí. Malo by medzi nimi byť i riziko krádeže a lúpeže.

„Krádeže bicyklov z uzamknutých pivníc či garáží nie sú vôbec ojedinelé. Ak je bicykel uložený v priestoroch tvoriacich príslušenstvo bytu, napríklad v pivnici v bytovom dome, je krytý automaticky. Ak ho chceme mať uschovaný vo vedľajšej stavbe, stačí si to dojednať v poistnej zmluve. Podmienkou je, aby bol priestor, kde je bicykel uskladnený, dostatočne zabezpečený proti krádeži, to znamená uzamknutý bezpečnostnou visiacou zámkou alebo zámkou s cylindrickou vložkou,“ uvádza hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.

Poisťovňa Union napríklad z poistenia domácnosti kryje krádež bicykla do desiatich percent z hodnoty celého poistenia domácnosti. Ak má napríklad človek domácnosť poistenú na 20 tisíc eur, poisťovňa kryje krádež bicykla do výšky dvoch tisíc eur. Ak ku krádeži dôjde mimo adresy pobytu, predstavuje poistné krytie tri percentá poistnej sumy, teda v tomto prípade 600 eur.

Krádež bicykla krytá z cestovného poistenia

Ak sa chystáte na aktívnu zahraničnú dovolenku spojenú s bicyklovaním, je možné kryť si riziko krádeže bicykla cez cestovné poistenie. Je treba mať uzatvorené poistenie batožiny, ktoré sa vzťahuje i na športové potreby. Výška krytia tu však je limitovaná, čo pri drahších bicykloch nestačí. Napríklad v Allianz – SP je to štandardne do výšky 500 eur, a pripostením je možné limit si zvýšiť na 850 eur.

Aj tu je podmienkou mať bicykel uzamknutý. Ideálne v uzatvorenom priestore, alebo prinajmenšom zámkom so zvýšenou odolnosťou o nejaký pevný predmet – zábradlie, pouličné osvetlenie, či lavičku.

Poistenie bicykla

Niektoré poisťovne už začali ponúkať špeciálne poistenie zamerané len bicykle. Napríklad poisťovňa Generali kryje škody do výšky piatich tisíc eur.  Ku krádeži musí dôjsť v uzamknutom priestore, v pivnici, hotelovej izbe, či z nosiča na aute. Vonku musí byť bicykel uzamknutý o pevnú vec. Po krádeži je potrebné poisťovni doložiť policajnú správu.

Z poistnej sumy sa uplatňuje amortizácia vo výške jedného percenta z ceny za každý mesiac. Poistenie sa vzťahuje i na elektrobicykle a platí i v zahraničí.  Spoluúčasť klienta je stanovená na desať percent z poistného plnenia, minimálne 20 eur.

Je možné si pripoistiť aj zodpovednosť za spôsobené škody. Ide o krytie škôd spôsobených pri bicyklovaní niekomu inému, a to tak na zdraví, ako aj na majetku do päť tisíc eur. „Poisťovňa tak preplatí napríklad náklady na liečbu človeka, ktorého pri bicyklovaní zrazia, prípadne škody na bicykli iného cyklistu, ktoré zrážkou spôsobia,“ vysvetľuje Péter Lukács, vrchný riaditeľ Úseku poistenia majetku poisťovne Generali.

Pre uznanie poistného nároku je potrebné splniť niekoľko podmienok, či prekážok, ktoré musí zlodej pri krádeži prekonať. Každá poisťovňa ich má stanovené inak. V poisťovni Uniqa sú to napríklad tieto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *