Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Počet poistných udalostí na Vianoce rapídne klesá

Vianoce
Poistenie Redakcia 21.12.2018 | 00:00 0 Komentárov

Počet poistných udalostí na Štedrý deň dramaticky klesá. Zdá sa, ako keby ľudí niečo chránilo. Ak sa však niečo stane, ide väčšinou o kuriózne poistné udalosti.

Vianoce sú období s množstvom nástrah. Robíme množstvo neštandardných činností od zdobenia stromčeka, po upratovanie zabudnutých kútov domácnosti. Navyše sú všetci v strese, aby všetko vyšlo načas. Očami poistného matematika by tak Vianoce mali byť rizikovým obdobím, kedy sa stáva viac nehôd a škôd na majetku. Paradoxne to tak nie je. Poisťovne hlásia, že Vianočné sviatky sú obdobím, keď majú o niekoľko desiatok percent menej poistných udalostí, ako v bežné dni. Ak už ale k niečom dôjde, je to o to kurióznejší prípad.

Sviatky pokoja – aj v poisťovniach

Čo sa týka pádov, popálenín a ďalších úrazov je Štedrý deň a Silvester podľa štatistík najväčšej poisťovne na trhu, Allianz – Slovenskej poisťovne, z pohľadu poistných udalostí v životnom poistení oveľa pokojnejší ako ostatné dni v roku. „Každý deň zaznamenávame v priemere 199 škôd na zdraví. Na Štedrý deň ich je len zhruba polovica. Napríklad minulý rok sme na Vianoce zaznamenali len 99 úrazov,” uvádza hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Dodáva však, že dôvod na zvýšenú opatrnosť je určite na Silvestra, ktorý je oveľa nehodovejší ako vianočný deň. Počet škôd na zdraví sa v posledný deň v roku približuje priemeru, keď klienti tejto poisťovne minulý rok na Silvestra nahlásili 126 škôd na zdraví a rok predtým ich bolo 196.

Z pohľadu majetkových škôd sú Vianoce a Silvester v Allianz-SP ešte priaznivejšie. „Za posledných päť rokov sme vždy na Štedrý deň a na Silvestra zaznamenali výrazne podpriemerný počet škôd na majetku oproti bežným dňom v roku. V priemere nám klienti denne počas roka nahlásia 426 poistných udalostí v neživotnom poistení, minulý rok na Silvestra ich bolo len 180 a na Štedrý deň dokonca len 135,“ dodáva L. Muthová.

“Vianoce podľa našich štatistík oproti iným obdobiam v roku výrazne menej škodové. Čo sa týka počtu poistných udalostí na cestách, najpokojnejšie vyzerá práve Štedrý deň,” súhlasí aj Beata Lipšicová z UNIQA poisťovne. Práve v ten deň poisťovňa eviduje najmenej poistných udalostí z havarijného poistenia či PZP.

„Počas minuloročného Štedrého dňa a rovnako tak aj prvého vianočného sviatku sa u nás stalo o približne 70 percent poistných udalostí menej oproti dennému priemeru v roku 2017,“ poznamenáva aj hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová. Zdá sa teda, že Vianoce sú skutočne sviatkami pokoja a ľudia majú napriek zvýšenej aktivite menej úrazov a škôd.

Netradičné činnosti – kuriózne poistné udalosti

Ak však k niečom dôjde sú to zväčša kuriozity.  “Napriek tomu, že Vianoce patria z hľadiska škodovosti k pokojnejším dňom, nevyhýbajú sa im skutočne neobyčajné poistné udalostim,” hovorí K. Kukurová. „Už tradične sa počas Vianoc stretávame aj s vianočnými poistnými udalosťami ako sú vytekajúce a pretekajúce vane či umývadlá, v ktorých nechali klienti plávať živé ryby,” uvádza.

Z úrazového poistenia si klienti v tomto období nároky najmä popáleniny v súvislosti s manipuláciou s pyrotechnikou, ale aj popáleniny spôsobené pri pečení vianočných jedál. Ďalej je to napríklad zapichnutá kosť v hrdle či zdravotné problémy spojené s prejedaním sa.  Problémom sú však aj krádeže a vlámania do opustených bytov či rodiných domov alebo chát.

Hovorkyňa NN Životnej poisťovne, Daniela Tomášková, dodáva, že vzhľadom na zvýšené popíjanie alkoholu počas sviatkov, či pre často len príležitostné lyžiarske aktivity, patrí sviatok sv. Štefana k najrizikovejším dňom, čo sa týka úrazov.

Riziku sú vystavené aj deti, ktoré môžu pojesť aj všeličo iné ako salónky. Odstrašujúci je prípad dvojročného chlapčeka, ktorý od desiatich mesiacov veku opakovane prekonával zápaly pľúc. Keď si lekári nevedeli rady, vo veku dvoch rokov mu spravili CT pľúc a našli léziu, ktorú keď chirurgicky odstránili, v jej strede našli kus vetvičky ihličnatého stromu, pravdepodobne z vianočného stromčeka.

Napriek tomu, že poistných udalostí je menej, nešťastie si nevyberá. Je preto dobré mať uzavretú životnú poistku, ktorá kryje hospitalizáciu či práceneschopnosť následkom úrazu.

V rámci životného poistenia rodičov je potrebné myslieť i na pripoistenie detí. Pre rodinu sú, v prípade (nielen) vianočného úrazu rodiča či dieťaťa, veľkou pomocou finančné dávky, ktoré sú v rámci životnej poistky či pripoistení vyplácané.

Čo sa stalo klientom poisťovní:

Kuriózne vianočné a silvestrovské poistné udalosti klientov Allianz- Slovenskej poisťovne

♣ Klient dal v pivnici napúšťať vodu do vane pre vianočného kapra. Pozabudol na ňu a keď si spomenul, voda už stekala po dlažbe. Pošmykol sa na mokrej dlažbe a zlomil si lakťovú kosť. Zo zranenia sa liečil až 3 mesiace.

♣ Babka počas vianočného upratovania naleštila schody špeciálnou leštiacou látkou. Jedno z vnúčat, ktoré sa počas návštevy naháňali, spadlo pri behu dole schodmi a zlomilo si zápästie. Liečenie trvalo jeden mesiac.

♣ Klient si počas štedrovečernej večere zapálil voňavú sviečku položenú v keramickom tanieriku. Zaspal pri sledovaní televízie a sviečka sa pri doháraní prevrátila. Zobudil sa až na štipľavý dym, keď došlo k vznieteniu obývacej steny, stečeniu vosku na skrinky a plávajúcu podlahu a zadymeniu celého domu.

♣ Klientka dala na pec rozpúšťať med a vybehla ešte do obchodu. Na med na sporáku zabudla, spomenula si, až keď jej volali susedia na mobil, že z bytu cítiť zápach.

♣ Klient si na štedrý deň priniesol z kostola betlehemské svetlo a nechal ho na verande. Plameň zachytil záves a začala horieť veranda.

♣ Podgurážení mladíci oslavovali Silvestra na chate. O polnoci vyšli na verandu pozrieť sa na ohňostroj. Jeden z nich prepadol cez zábradlie a zlomil si členok.

 

Netradičné udalosti, ktoré počas vianočných a novoročných sviatkov zaznamenala poisťovňa Generali:

♣ Starožitná súprava – Na Štedrý večer sa rodina usadila k večeri servírovanej na vzácnej starožitnej obedovej súprave, ktorú používali len na Vianoce. Len čo si nabrali jedlo, zo stropu spadol kus omietky, ktorý kompletne zničil ako jedlo, tak aj drahú súpravu.

♣ Neposedný kapor – Klient si kúpil živého kapra, ktorého doma preložil z vane do umývadla, aby ju mohla rodina používať. Kaprovi však začalo byť v malom umývadle tesno, vyskočil a rozbil veľké zrkadlo nad umývadlom.

♣ Kapor v akváriu – Klient si kúpil živého kapra, ktorého doma namiesto do vane vložil do akvária pre rybičky. Rodinu kapor v akváriu zaujal natoľko, že nešťastne akvárium rozbili a prišlo k vytopeniu ich bytu, ako aj bytu susedov o poschodie nižšie.

♣ Zatúlaná svetlica – Pri neodbornej manipulácii s pyrotechnikou prichádza k vážnym úrazom, ale aj k škodám na majetku. Poisťovňa Generali zaznamenala prípad, keď sa vystrelená svetlica odrazila tak, že vletela oknom do spálne bytu, kde spálila posteľ s perinami, vankúšmi, dekou, ale aj ratanový obklad.

♣ Pozor, stromček! – Pri jazde na diaľnici prišlo k náhlemu uvoľneniu upevneného vianočného stromčeka zo strešného nosiča a jeho pádu na vozovku. Vozidlo idúce za poisteným vozidlom nabehlo na spadnutý zabalený vianočný stromček a prešlo po ňom, čím prišlo k závažnému poškodeniu auta.

 

Poistné udalostí, ktoré počas Vianoc a na Silvestra v minulých rokoch riešila Uniqa poisťovňa:

♣  Adventný veniec nechýba takmer v každej domácnosti. Pred odchodom z miestnosti je dôležité horiace sviečky správne uhasiť. Likvidátori UNIQA poisťovne riešili situáciu, pri ktorej klient v domnienke, že sviečky na adventom venci uhasil, odišiel z domu. Ako sa po pár hodinách ukázalo, sviečky horeli ďalej a tak na majiteľku bytu čakalo nemilé prekvapenie v podobe horiaceho torza venca a obrusa so stolom. K uhoreniu iných kusov nábytku nedošlo, ale celý byt bol pokrytý množstvom popolčeka a kompletne zadymený.

Pokazený kotol – Asistenčná služba pomohla našej klientke koncom roka s pokazeným kotlom. V jednu nedeľu poobede zavolala s prosbou o pomoc, pretože býva v malej dedinke a v nedeľu boli všetky servisy kotlov zatvorené. Operátor asistenčnej služby do 15 min našiel mechanika, ktorý vyrazil na miesto a kotol aspoň čiastočne sfunkčnil tak, aby pani mohla v nedeľu večer zakúriť. Provizórna oprava vydržala až do dodania a namontovania náhradného dielu na tretí deň po poruche.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *