Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Podať daňové priznanie na poslednú chvíľu bude tento rok zvlášť komplikované

Dane Peter Apolen 19.06.2018 | 00:00 1 Komentár

Až 173 tisíc daňovníkov si tento rok odložilo podanie daňového priznania na jún. Zostávajú im teda necelé dva týždne. Slováci už tradične podávajú daňové priznania na poslednú možnú chvíľu. Tento rok im to však môže spôsobiť značné problémy. Môže sa totiž stať, že bude musieť priznanie po prvýkrát podávať elektronicky.

Keďže 30. jún pripadne na sobotu, posledný deň na podanie priznania a zaplatenie dane sa posúva na pondelok, čo bude 2. júla.

„V tejto súvislosti chceme upozorniť fyzické osoby – podnikateľov, že od 1. júla je pre nich povinná elektronická komunikácia s daňovými úradmi. Znamená to, že do 30. júna môžu podať daňové priznanie zaužívaným spôsobom, a to osobne alebo poštou. No od 1. júla musia už všetky podania na finančnú správu, teda vrátane daňových priznaní, podávať výlučne elektronicky,” hovorí Peter Huba zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Pre úspešnú elektronickú komunikáciu si musia podnikatelia aktivovať elektronický občiansky preukaz s čipom alebo uzatvoriť dohodu o elektronickom doručovaní s daňovým úradom.

Koho sa týka nová povinnosť komunikovať elektronicky

Musí tak robiť každý podnikajúca fyzická osoba, teda živnostníci, samostatne hospodáriaci roľníci, umelci, športovci, znalci, či tlmočníci. Teda všetci, ktorí sú registrovaní na platbu dane z príjmov. Tí živnostníci, ktorí podávajú pravidelne priznanie k DPH, už daňovým úradom on-line komunikujú.

Tí, ktorí majú len príjmy z prenájmu, alebo s prenájmu a zamestnania, daňové priznanie podávať nemusia. Netýka sa ich teda ani povinnosť elektronickej komunikácie.

Kto v júli nepodáte daňové priznanie elektronicky, ale v papierovej forme, daňový úrad ho môže považovať za nepodané. Pokuty za to sa pohybujú od 30 do 16 tisíc eur.

Ako podať daňové priznanie elektronicky

Ak tento článok čítate v sobotu 30. júna a neskôr, vybaviť si elektronický občiansky preukaz do pondelka 2. júla už nestihnete. Zostáva vám jediná možnosť, ako si zriadiť elektronickú schránku aj bez neho. Je však potrebné osobne zájsť na daňový úrad a aktivovať si elektronickú komunikácia. Vzhľadom k časovému stresu na úradoch nie je isté, či sa vám to v priebehu jedného dňa vybaviť podarí.

Najprv je potrebné registrovať sa na webovej stránke Finančnej správy – kliknúť na ikonu registrácia a zvoliť si registráciu vyplnením registračného formulára. Vyplniť požadované osobné údaje. Mailom dostane každý pridelený ID kód, ktorý je potrebné predložiť na daňovom úrade. Je potrebné si ešte vytlačiť zo stránky Dohodu o elektronickej komunikácii v dvoch kópiách a spolu s ID kódom ich zaniesť osobne na daňový úrad. V takom prípade  nemusí mať daňovník elektronický občiansky preukaz, elektronickú čítačku a používať elektronicky overený podpis.

Ak už aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom a čítačku máte, je tiež potrebné sa registrovať na stránke Finančnej správy – zvoliť si registráciu cez eID. Finančná správa žiadateľovi elektronickú komunikáciu aktivuje bez toho, aby musel osobne navštíviť daňový úrad.

Prostredníctvom ID kódu a hesla sa bude prihlasovať a prostredníctvom autorizovaného elektronického podpisu podávať potrebné dokumenty.

Keď sa do schránky na finančnej správe prihlásite, nájdite si formulár daňového priznania typu B – daňové priznanie pre SZČO. Formulár vypĺňate tak, ako keby ste vypĺňali klasické papierové tlačivo. Vyplnené tlačivo potom v prípade vyššie zmienenej dohody s finančnou správou stačí odoslať, alebo elektronicky podpísať, ak má daňovník elektronický občiansky preukaz.

Už len elektronicky

Okrem marca a júna sa budú daňové priznania podávať ešte do jedného termínu v tomto roku. Niečo viac ako 20 tisíc daňovníkov si odložilo svoje priznanie až do 30. septembra. Týka sa to tých, ktorí mali v minulom roku príjmy zo zahraničia. Tých všetkých sa už týka výlučne len elektronická komunikácia.

Jedna odpoveď na “Podať daňové priznanie na poslednú chvíľu bude tento rok zvlášť komplikované”

  1. eva píše:

    Nie je dôvod na paniku. Podávanie daňových priznaní online je pohodlnejšie ako papierovo, takže čím skôr, tým lepšie. Povedala by som, že naopak konečne sa daňový úrad rozhýbal…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *