Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Podiel domácností, ktoré avizujú problémy so splácaním úverov, sa zvyšuje

Banky Peter Apolen 19.10.2020 | 00:00 0 Komentárov

Podľa prieskumu NBS by po skončení odkladu splátok mohlo mať problémy so znovunaštartovaním splácania osem tisíc domácností. Dáta pritom ešte nezohľadňujú najnovšie pandemické opatrenia.

Vyplýva to z prieskumu Národnej banky Slovenska zameraného na zisťovanie finančnej situácie zadlžených spotrebiteľov.

Problémy čaká 12 % domácností s odkladom

Kým v prvej vlne prieskumu očakávalo finančné problémy s opätovných rozbehom splácania deväť percent oslovených domácností, v najnovšom kole zisťovania NBS ich bolo už 12 percent.

Na raste sa odzrkadľuje pokračovanie nepriaznivej finančnej situácie, do ktorej sa niektoré domácnosti dostali v prvej polovici roka. Ďalším dôvodom však je aj začiatok druhej vlny pandémie.

Prieskum sa realizoval v auguste, kedy síce už prudko rástol počet nakazených, ekonomika však ešte nebolo obmedzená zásadnejšími opatreniami. Počet domácností, ktoré vidia svoju finančnú budúcnosť pesimisticky, teda bude pravdepodobne ešte rásť.

NBS sa na druhé kolo „pandemického“ prieskumu pozerá optimisticky. „Neukazujú sa významné riziká pre finančnú stabilitu,“ konštatujú analytici národnej banky.

Príjmová situácia dlžníkov sa zlepšila

Je pravdou, že počet domácností, ktoré hlásia problémy v rodinných financiách, výrazne poklesol. Kým v júli sa znížil príjem až 90tim percentám osôb, ktoré požiadali o odklad splátok úverov a 60tim percentám tých bez odkladu, v auguste eviduje pokles príjmu už „len“ 30 percent dlžníkov celkovo.

Domácnostiam s odkladom klesol v prvých mesiacoch krízy príjem priemerne o 630 eur, pričom pri tým, ktorí pokračujú v riadnom splácaní úverov bez odkladu, sa príjem znížil zhruba o 330 eur. Pokles spôsobila buď strata zamestnania, alebo obmedzenie živnosti, či iný výpadok, napríklad pokles odmien, skrátenie pracovného času, či PN a OČR.

NBS si zlepšenie výsledku druhého kola prieskumu vysvetľuje tým, že veľkej časti domácností sa príjem po odznení prvej vlny krízy už vrátil na pôvodnú úroveň. Negatívny dopad pandémie tak je z tohto pohľadu len dočasný. Potvrdí sa to však aj v druhej vlne nákazy?

schopnosť splácať

Kto požiadal o odklad splátok

O odklad požiadali najmä domácnosti, ktoré už do krízy vstupovali s napätým rozpočtom. Ich splátky úverov tvorili veľkú časť príjmu. Navyše medzi nimi bolo veľa takých, ktorí pracovali v krízou najviac postihnutých sektoroch: v obchode, službách a remeslách. Medzi domácnosťami s odkladom je aj pomerne veľa živnostníkov a SZČO. Odklad splátok sa týka zhruba desiatich percent úverov domácností.

Vzrastie podiel zlyhaných úverov

Problémy so splácaním úverov by malo mať podľa najnovších údajov zhruba osem tisíc domácností, čo predstavuje 1,5 percenta objemu retailových úverov. Ak by sa tento predpoklad potvrdil aj reálnymi číslami po ukončení splátkových prázdnin, vzrástol by aj podiel zlyhaných úverov a klesla ziskovosť bánk.

Ku koncu augusta predstavovala miera riadne nesplácaných retailových úverov 2,7 percenta. Ak by došlo k navýšeniu o avizovaného 1,5 percenta, bol by to nárast o zhruba 596 mil. eur.

Banky zatiaľ tento rok z dôvodu koronakrízy navýšili rezervy na budúce problémové úvery o 253 mil. eur. Ak by sa teda odhad domácností zmenil na realitu, rezervy bánk by sa museli ešte zdvojnásobiť. Ziskovosť bánk už vplyvom tvorby rezerv a vyššieho bankového odvodu v prvom polroku klesla o 64 percent na 125 mil. eur.

NBS bude preto finančnú situáciu domácností naďalej sledovať v ďalších kolách prieskumu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial