Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Podiel domácnosti žijúcich vo vlastnom je na Slovensku druhý najvyšší v Európe

Bývanie Peter Apolen 22.01.2020 | 00:00 1 Komentár

Až 91 percent slovenských domácností býva vo vlastnom. Po Rumunsku (96%) je to druhý najvyšší podiel v celej Európe. Vysoký je aj podiel domácností nezaťažených hypotékou.

Vlastné bývanie je na Slovensku fenoménom. Bývať vo vlastnom byte alebo dome je snom veľkej väčšiny populácie. Vyplýva to z tradície vnímania istoty nehnuteľností. Ďalším dôvodom však je i spôsob, akým sa Slovensko transformovalo zo socializmu na trhovú ekonomiku.

Slováci radi bývajú vo vlastnom

Podľa štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat žilo v roku 2018 vo vlastnom byte alebo dome v priemere 69 percent Európanov. Na Slovensku to pritom bolo 91,3 percenta. Lídrom vo vlastníctve bývania bolo bez pochybu Rumunsko. Tretia priečka patrila Chorvátsku.

„Vysoký podiel vlastnených nehnuteľností na Slovensku súvisí s tým, ako sa skupovali družstevné byty po páde komunizmu za výhodné ceny. V tom čase to bolo v prípade trojizbového bytu už okolo 50 tisíc korún,“ vysvetľuje Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Dedičstvo socializmu sa na vlastníctve nehnuteľností podpísalo aj v iných krajinách. Prvých 11 priečok v rebríčku krajín s najvyšším podielom vlastného bývania patrí štátom z bývalého východného bloku. Naopak spodné priečky patria tradičným trhovým ekonomikám západnej Európy, ako Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Dánsku, či Švédsku. Oveľa viac je tu naopak rozvinuté nájomné bývanie.

ideálne bez hypotéky

Rozdiely medzi západom a východom dokazuje i ďalšie porovnanie. Pri pohľade na to, aký podiel domácností žije v nehnuteľnostiach nezaťažených hypotékou, patrí regiónu strednej a východnej Európy opäť prvá tretina rebríčka. Kým v Európe sa priemerne bez potreby čerpať úver zaobíde pre 43 percent domácností, na Slovensku býva vo vlastnom bez hypotéky až 73 percent domácností.

Prvenstvo patrí opäť Rumunsku – 95 percent. Vysoký je podiel bytov nezaťažených hypoték aj v Srbsku, Chorvátsku, či Bulharsku. Na opačnom konci je Švajčiarsko s vlastníctvom bytov nezaťažených úverom len na úrovni štyroch percent. Potvrdzuje to teda, že prechod zo socializmu umožnil domácnostiam prísť k bytu lacno a výhodne.

„Treba však pripomenúť, že na jednej strane máme vysoký podiel vlastnených bytov či domov, no na druhej strane bývame vo viacgeneračných nehnuteľnostiach. Až 40 percent Slovákov žije v tzv. preplnených domácnostiach, častokrát páry s deťmi ešte žijú s ich rodičmi či inými príbuznými,“ pripomína L. Buchláková. Bytov na trhu je teda aj napriek prudkej výstavbe v uplynulých rokoch stále nedostatok. Naopak najmenej tzv. preplnených domácností je v Belgicku či na Cypre, kde je ich podiel len päťpercentný.

Nájomný trh je stále v plienkach

Tradícia fixovať sa na vlastné bývanie je na Slovensku hlboko zakorenená. Svedčí o tom aj už niekoľko rokov trvajúci hypotekárny boom. Ľudia si vypočítali, že je pre nich z dlhodobého hľadiska výhodnejšie splácať vlastnú hypotéku, ako bývať v podnájme. Pri porovnateľných mesačných platbách im pri hypotéke na konci zostane vlastný byt. Cenou za to je však nedostatočná mobilita. Najmä mladí ľudia si tak komplikujú situáciu pri rozhodovaní o meste, či štáte v ktorom chcú žiť.

Na Slovensku žije v nájmoch osem percent domácností. Európsky priemer je 31 percent. Napríklad vo Veľkej Británii, ktorá často slúžiť ako krajina na získanie praxe a skúseností, sú obľúbené nájmy. V krajine žije v prenájme zhruba 35 percent obyvateľov.

Chýba ponuka regulovaného nájomného pre sociálne slabých

V ostatnej dobe sa na Slovensku veľa hovorí o finančne dostupnom nájomnom bývaní. Je totiž pravdou, že takmer celý trh dnes patrí komerčným nájmom. V nájomných bytoch so štátom či obcami regulovaným nájomným býva na Slovensku len 1,2 percenta domácností. Je to štvrtá najnižšia hodnota v Európe. Naprieč kontinentom býva v bytoch so znížením nájomným takmer deväť percent domácností.

Pohľad na európske štatistiky bývania ponúka ďalší zaujímavý postreh. Mnoho vlastníkov bytov či domov má problém s dostatočným vykúrením domácnosti. V prípade Bulharska napríklad ide až o 39 percent ľudí, v Litve o takmer tretinu. Celkovo si vlani nemohlo dovoliť dostatočne vykúriť svoju domácnosť sedem Európanov. Na Slovensku to bolo len zhruba päť percent domácností.

Jedna odpoveď na “Podiel domácnosti žijúcich vo vlastnom je na Slovensku druhý najvyšší v Európe”

  1. Franta píše:

    To je zajímavé. Může mi někdo vysvětlit, proč si Švýcar s takovou mzdou nekoupí vlastní dům? Za něco ty prachy přece utratit musí. Tak proč ne za byt či dům? Není v tom nějaký zakopaný pes? Třeba obří daň z nemovitosti jako mají v USA?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial