Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Podielové fondy 2011: Predaje zatienili vysoké redemácie

Po dvojročnom raste vlani objem prostriedkov v otvorených podielových fondoch klesol o takmer 16% a priblížil sa k hodnotám z roku 2008. Vysoký objem redemácií sa prejavil aj vo vývoji čistých predajov. Kým v roku 2010 dosiahli najvyššie čisté predaje správcovské spoločnosti veľkých bánk, vlani sa ocenenie Top Fond za najpredávanejší fond ušlo aj stredne veľkým spoločnostiam.

Podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností bol ku koncu minulého roka objem majetku v otvorených podielových fondoch distribuovaných v SR vo výške 3,9 miliardy eur, čo znamená medziročný pokles o 15,87% a návrat k hodnotám v roku 2008.

Čisté predaje v otvorených podielových fondoch

majetok-fondy-feb-2012

Pokles majetku neznamená, že Slováci do podielových fondov neinvestovali. Správcovské spoločnosti však zaznamenali vysoký počet redemácií (výberov). To sa prejavilo v rámci ocenenia Top Fond za najpredávanejšie fondy, ktorý už po tretí raz zorganizovala SASS a časopis Investor. Kým za rok 2010 si víťazstvo podelili správcovské spoločnosti Slovenskej sporiteľne, Tatra banky a VÚB, za rok 2011 uspeli KBC Multi Cash Euro, IAD – Bond Dynamic, Generali PPF Fond nových ekonomík, TAM – SmartFund a Prvá penzijná – NÁŠ PRVÝ REALITNÝ š.p.f.

Top Fond: Najpredávanejšie fondy

top-fond-predajnost

Predseda predstavenstva SASS Roman Vlček hovorí, že najväčšie spoločnosti si udržali vysoké predaje, ale ich čisté predaje ovplyvnili práve redemácie: „Väčšina fondov sú otvorené podielové fondy, kde môžete kedykoľvek požiadať o vyplatenie. Spoločnosť, ktorá má najväčší objem vo fondoch, musí rátať s vysokou pravdepodobnosťou, že ľudia budú aj najviac vyberať. A taký bol rok 2011, na jednej strane vysoké predaje, ale aj vysoké redemácie.“

Čisté predaje podľa typov fondov

ciste-predaje-sass-2011
Najviac peňazí majú Slováci v „peňažákoch“

Tradične najviac peňazí (až 43% objemu) majú Slováci umiestnených v najbezpečnejších fondoch peňažného trhu. Priemer v rámci krajín EFAMA (Európska asociácia fondov a správcovských spoločností) je len 21%. Naopak, v akciových fondoch je u nás len 10,3% peňazí, kým v krajinách EFAMA je to až 32%.

Podiel peňazí v jednotlivých typoch fondov

struktura-fondov-feb-2012

Ako v hodnotení roka zdôrazňuje SASS: „Na trh kolektívneho investovania v uplynulom roku nevplývali iba zmeny a trendy na zahraničných kapitálových trhoch ale aj celkové konkurenčné prostredie v slovenskom bankovníctve a v neposlednom rade aj významné zmeny v legislatíve. Nový zákon o kolektívnom investovaní a s ním súvisiaca sada nadväzujúcich opatrení a predpisov prijatá v uplynulom roku dáva do budúcnosti slovenským správcovským spoločnostiam silné nástroje pre ponuku nových typov investičných fondov vhodných pre aktuálne potreby slovenských podielnikov. K tomu sa snaží prispieť aj Slovenská asociácia správcovských spoločností podporovaním transparentnosti informovania verejnosti, ako aj silným samoregulačnými aktivitami k svojim členom. V priebehu roku 2011 sa SASS významne spolupodieľala na tvorbe spomínanej národnej aj európskej legislatívy regulujúcej finančné trhy.“

Výkonnosť nepotešila

To, že investovanie nie je záležitosť na jeden rok, potvrdzujú aj výsledky za minulý rok. Až 5 kategórii fondov dosiahlo vlani záporný hrubý výnos. Ako však vidieť v tabuľke SASS, trojročná výkonnosť bola vo všetkých kategóriách kladná. Z pohľadu klienta je však dôležité od hrubej výkonnosti odpočítať poplatky.

Výkonnosť podľa jednotlivých typov fondov

top-fond-vykonnost

TOP FOND: Najvýkonnejšie fondy

SASS a časopis Investor oceňujú fondy nielen z hľadiska čistých predajov, ale aj z hľadiska výkonnosti.  Do úvahy pritom berú trojročnú výkonnosť fondu prerátanú na eurá ku koncu sledovaného obdobia predelenú priemerom volatilít ročných výkonností. Do hodnotenia sú zaradené fondy, ktoré majú povolenie na predaj v SR a zverejňujú údaje po dobu aspoň troch rokov v tabuľkách SASS. Zároveň musia mať upravené NAV v SR aspoň 1 mililón eur.

V prípade eurových peňažných fondoch platí výnimka a do úvahy sa berie ročná výkonnosť predelená ročnou volatilitou a hodnota upraveného NAV je aspoň 10 miliónov eur.

TOP FOND: Najvýkonnejšie fondy podľa SASS

top-fond-najvykonnejsi  

 

Bude vás zaujímať

Investujeme.sk je spoluvyhlasovateľom Fincentrum Investície roka 2011. Investičné fondy hodnotíme na základe analýzy finančného trhu postavenej na využití Sharpovho pomeru. Od hrubého výnosu odpočítame poplatky a bezrizikovú investíciu (ročný EURIBOR) a takzvaný nadvýnos vydelíme volatilitou.  

Viac si môžete prečítať v článku: Fincentrum Investíciou roka 2011 sa stal Pioneer Funds – Global Aggregate Bond

Spracované podľa údajov SASS, ilustračné foto: sxc.hu.

Kúpili by ste si slovenské dlhopisy?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “Podielové fondy 2011: Predaje zatienili vysoké redemácie”

 1. Michal D. píše:

  Ani sa nečudujem, že ľudia si vyberali peniaze z fondov, ktoré im predali banky. Pri starostlivosti a odbornosti, ktorá (ne) poskytujú, je prirodzené, že ľudia od nich odchádzajú. Čerství absolventi bez vzdelania, ktorí odídu do inej banky, ktorá im ponúkne viac o 50 eur. Veď tým ľuďom je klient úplne ukradnutý a ich cieľom je dostať od neho peniaze. Najlepšie všetky.

  • Rudi píše:

   Neviem, co sa cudujes. Aby clovek mohol robit v banke, staci mu prvy stupen odbornej sposobilosti, teda sa tvarit, ze studujem. Ale s akou uspesnostou, to uz nikto nevyskusa.
   Preto hovorim klientom, ja ako financny sprostredkovatel mam vyssie vzdelanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *