Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Podielové fondy v skúške obstáli. Slovenskí investori preukázali svoju vyspelosť

Slováci ako investori dozreli. Napriek prudkému prepadu akciových trhov v marci neprepadli panike a nevyberali húfne svoje vklady z podielových fondov. Ochránili svoje investície pred stratami a v následných mesiacoch vďaka poklesu dokonca ešte zarobili.

Každá kríza vyvoláva neistotu a obavy z budúcnosti. Nikto nevie, ako dlho budú zlé časy trvať a kam až trhy klesnú. Správny investor by si však mal udržať nadhľad. Práve predaj investícií pri poklese totiž znamená reálnu stratu majetku. Ťažké časy treba prečkať a v ideálnom prípade využiť nízke ceny akcií na doinvestovanie.

Odišlo len 1,4 % vkladov

Štatistiky ukazujú, že slovenskí investori si toto zlaté pravidlo už stihli osvojiť. Na rozdiel od krízy z roku 2008 nereagovali výpredajom. Odlev vkladov bol minimálny a v nasledujúcich týždňoch prúdili do podielových fondov dokonca vyššie nové vklady.

Podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností si Slováci vybrali v čase najväčšej neistoty z fondov predávaných na Slovensku o 129 mil. eur viac, ako do nich vložili (rozdiel medzi celkovými výbermi a vkladmi). Predstavovalo to zhruba 1,4 percenta z majetku v podielových fondoch.

Pre porovnanie v roku 2008 vybrali investori v priebehu štyroch mesiacov v prepočte viac ako jednu miliardu eur. Len v októbri to bolo 600 mil. eur. Celkovo tak v roku finančnej krízy z podielových fondov ubudlo 23 percent majetku. Vtedajší sporitelia tak reagovali presne opačne, ako by mali.

Dôvodom je odlišný rizikový apetít

Čiastočné vysvetlenie rozdielu medzi týmito dvoma obdobiami spočíva v rozdielnom rizikovom profile investorov. Pred dvanástimi rokmi totiž kolektívnemu investovaniu na Slovensku dominovali peňažné fondy, ktoré využívajú tí najopatrnejší investori a ktoré sú vnímané takmer ako ekvivalent bankových vkladov. Práve títo podielnici veľmi citlivo zareagovali na vtedajší pokles hodnoty svojich investícií.

V súčasnosti, po viac ako dekáde, je už profil investorov oveľa viac diverzifikovaný a odolnejší. Veľkú časť z nich tvoria takí, „ktorí chápu svoju účasť v kolektívnom investovaní strategickejšie a s ohľadom na dlhší investičný horizont akceptujú aj vyššiu mieru kolísania hodnoty svojich investícií,“ konštatuje NBS. Dokazuje to pohľad na štruktúru výberov podľa typu fondov.

Objem výberov sa vyvíjal presne opačne ako veľkosť prepadu daného typu fondu. Inými slovami, z fondov, ktoré klesali najmenej, investori vyberali najviac. Najlepšie si napríklad s priemernou výkonnosťou okolo nuly viedli za prvé tri mesiace roka realitné podielové fondy. Trh nehnuteľností totiž v doterajšej kríze ešte nezaznamenal citeľnejšie otrasy. Investori v realitných fondoch si však  vybrali najviac, až tri percentá hodnoty majetku v tomto type fondov.

Podobne vysoký výber zaznamenali aj dlhopisové fondy. Trhová hodnota ich majetku pritom klesla len o dve až štyri percentá. Naopak akciové fondy poklesli v kríze najviac. Stratili až o 18 percent. Akcioví investori však preukázali vysokú rezistenciu. Rozdiel medzi vkladmi a výbermi bol dokonca kladný. Znamená to, že investori do akciových fondov vložili viac ako z nich vybrali. Zmiešané fondy, ktoré sú na Slovensku značne rozšírené, zaznamenali stratu hodnoty o zhruba osem percent a odliv majetku vo výške 1,5 percenta.

Len marec s negatívnou bilanciou

Celkovo tak objem majetku v podielových fondoch v marci medzimesačne poklesol o osem percent. Kým ešte v januári správcovské spoločnosti spravovali aktíva v hodnote 9,6 mld. eur, v marci to bolo len 8,8 mld. eur. Neskôr sa však prepad sčasti vymazal rastom na 9,3 mld. eur pod správou v máji. Fondy tak mali len jeden mesiac so zápornou bilanciou. Za celé doterajšie obdobie roka je suma vkladov vyššia ako objem výberov.

Ako konštatuje NBS, fondy nemali problém uspokojiť klientov, ktorí sa rozhodli vyberať. Dôvodom bol jednak nízky rozsah výberov, ale aj vysoká likvidita aktív. S výnimkou akciových fondov majú totiž fondy zhruba 15 percent majetku na účtoch v bankách.

Čo bude nasledovať?

Bitka ešte nie je definitívne vyhratá. Je zodpovedné pripraviť sa na druhú vlnu nákazy. Ak sa dostaví ešte pred tým, ako sa na trh dostane účinná vakcína, spôsobí to pravdepodobne opätovný pokles na finančných trhoch. Investori tak budú znova stáť pred dilemou, ako reagovať. Pre pripravených to vytvorí nové príležitosti ako opäť nakúpiť lacnejšie a pripraviť si pôdu pre budúce zisky.

Okrem druhej vlny pandémie však bude hrozbou aj očakávaná vlna nezamestnanosti. Ako upozorňuje NBS, „po vyčerpaní prvotných hotovostných rezerv môžu byť domácnosti po niekoľkých mesiacoch donútené siahnuť po ďalších úsporách“. Znamenalo by to vedomé a vynútené akceptovanie straty, pretože domácnostiam bude chýbať hotovosť. Pre vklady v podielových fondov by to mohlo znamenať tvrdú skúšku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial