Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Podľa čoho si vybrať kvalitné životné poistenie

Poistenie Peter Apolen 10.10.2016 | 00:00 2 komentáre

Preukázalo sa, že významnú úlohu vo finančnom správaní má vzdelanie. Približne polovica Slovákov s vysokoškolským vzdelaním je presvedčená, že finančnú budúcnosť má pod kontrolou, a zároveň realizuje finančné rozhodnutia, ktoré tento cieľ reálne napĺňajú. Medzi stredoškolákmi je takýchto ľudí len tretina a v skupine s najnižším vzdelaním dokonca menej než 15 percent. 

Naopak, takmer traja z piatich ľudí s najnižším vzdelaním majú oprávnené obavy o svoju finančnú budúcnosť. Medzi vysokoškolákmi je ich pritom len 19 percent.

Nedávny prieskum ukázal, že či už ide o poistenie alebo iné finančné rozhodnutia, istejšie sa vo sfére peňazí cítia muži. Viac ako polovica z nich sa prikláňa k tomu, že finančnú budúcnosť má pod kontrolou, zatiaľ čo rovnaký názor má len 43 percent žien. Naopak, takmer pätina žien má jednoznačne problém vyjsť zo svojho príjmu. Takýto problém však má len osem percent silnejšieho pohlavia. 

kontrola-nad-financnou-situaciou

Slováci pristupujú k finančných rozhodnutiam zodpovedne

Prieskum realizovala agentúra GfK s holandskou Tilburg University na zadanie NN Group. Bol realizovaný v štrnástich krajinách Európy a cieľom bolo zistiť, ako ľudia vnímajú svoju finančnú budúcnosť a ako pristupujú k jej plánovaniu. Slováci z neho vyšli relatívne dobre. „Ukázalo sa, že k financiám pristupujeme rozumne a rozhodnutia, ktoré robíme, sú dobré pre stabilitu našej finančnej budúcnosti,“ približuje Peter Brudňák, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne a dôchodkových spoločností. V porovnaní s inými európskymi štátmi sa Slovensko umiestnilo na štvrtom mieste, kým pred ním bolo Holandsko, Luxembursko a Nemecko.

Na opačnej strane rebríčka sa však krajina umiestnila pri meraní osobného pocitu kontroly nad finančnou budúcnosťou, keď skončila na predposlednom mieste. Veľkej časti Slovákov chýba dôvera vo vlastné finančné rozhodnutia.

pocit-kontroly-nad-financnou-buducnostou

Základom rozumného riadenia financií a finančnej stability do budúcnosti je sporenie. Pravidelne by sme si mali odkladať zhruba desať percent z príjmu a sporenie by sa malo stať bežnou súčasťou osobných výdavkov. Rovnako, ako na sporenie, je pri plánovaní finančnej budúcnosti dôležité myslieť i na riziká, ktoré môžu finančnú stabilitu podstatne narušiť. Tu zohráva významnú úlohu poistenie.

„Poistiť si zdravie a majetok je jedným z finančne najzodpovednejších rozhodnutí, ktoré môžeme urobiť. Samozrejme, nikto z nás nechce, aby sa mu prihodila nepríjemná udalosť. No keď sa to stane, je lepšie byť poistený a chrániť si aj takto celoživotné úspory,“ odporúča P. Brunďák.   

Ako si vybrať kvalitné poistenie

Pozitívnym výsledkom prieskumu je, že pri výbere životného poistenia a iných zložitejších finančných produktov si Slováci nenechávajú veci na náhodu a snažia sa zistiť čo najviac informácií. Takto postupuje až 80 percent Slovákov, kým napríklad v Poľsku je to len 66 percent ľudí. Množstvo informácií, žiaľ, automaticky neznamená, že si človek vyberie to najlepšie. Životné poistenie je komplikovaný produkt a je dobré sa vždy poradiť s finančným agentom, ktorý sa v tejto oblasti vyzná.

„Pýtajte sa aj na veci, ktoré sa z bežných letákov či na internete nedočítate. Máte tak vyššiu šancu, že si vyberiete správny produkt v spoločnosti, ktorá vám bude spoľahlivým partnerom,“ odporúča P. Brudňák. Zistite si napríklad, akú má mieru plnenia, teda akú časť nahlásených poistných udalostí poisťovňa reálne uzná a vyplatí. To vypovie mnoho o jej spoľahlivosti. Pri závažných poistných udalostiach, akými sú smrť, invalidita či kritické choroby, by mala byť v každej dobrej poisťovni miera plnenia aspoň 97 percent.

Užitočná informácia je i doba, v akej poisťovňa garantuje posúdenie nároku na poistné plnenie a jeho vyplatenie. Legislatíva na to dáva poisťovniam až mesiac a pol.

O kvalite poistenia môže veľa naznačiť už samotný proces uzatvárania zmluvy. Životná poistka uzatvorená prirýchlo, len na základe čestného prehlásenia o zdravotnom stave, môže v budúcnosti spôsobiť klientovi komplikácie pri žiadosti o poistné plnenie. Čím viac podkladov od vás poisťovňa žiada na začiatku, vrátane lekárskych správ, tým máte väčšiu istotu, že poistné plnenie prebehne hladko. Nie je totiž nič horšie ako zistenie, že vaša poistka vás nechráni, lebo ste zabudli v zdravotnom dotazníku uviesť ochorenie, ktorým ste prešli v mladosti. 

Pomerne častou chybou je aj prílišná orientácia na cenu, bez zohľadnenia rozdielov v obsahu poistenia. Príkladom môžu byť kritické choroby, ktoré patria k najčastejšie poisťovaným rizikám. Množstvo kritických chorôb sa v jednotlivých poisťovniach výrazne líši a je rozdiel, či ich vaša poisťovňa kryje dvadsať alebo takmer sedemdesiat. Cenová odlišnosť pritom vôbec nemusí byť veľká.

 
 

2 odpovede na “Podľa čoho si vybrať kvalitné životné poistenie”

  1. Michal píše:

    Kvalitné poistenie je také, pri ktorom sa netreba handrkovať s poisťovňou pri poistnom plnení. Ale keď človek uzatvára zmluvu ešte to nemôže vedieť.

  2. regulator píše:

    Tak ako hovori minister Kazimir, vsetci vieme ake mame skusenosti s poistovnami, ked treba plnit.
    Ja osobne mam take, ze dobre bolo, ked sa nic nedialo. Ked doslo k skode poistovna sa vyvliekala, ako sa dalo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *