Utorok 29. septembra. Meniny má Michal, Michaela

Podnikatelia sa boja nadvlády negatív nad pozitívami (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Namiesto populizmu si koronakrízou oslabená ekonomika vyžaduje systémové riešenia, hoci nie všetko, čo vyzerá ako populizmus, ním naozaj je. A politici sú až príliš zamestnaní miliardami, ktoré sa k nám z EÚ začnú valiť.

To nekonečné oháňanie sa tradičnými národno – kresťanskými hodnotami, ktoré má Slovensko v posledných rokoch tak veľmi rado, počas uplynulého mesiaca postupne utíchalo. Isteže sa pod to podpísala aj veľkokauza orafaných diplomoviek.

Výnimky neboli ani medzi najvyššími predstaviteľmi vládnej kolície, ktorí podľa všetkého zabudli, že aj pri získavaní titulov platí jeden z kameňov Božieho Desatora: Nepokradneš!

Ó, aká to bohumilá a neškodná formulácia! Nepokradneš. Veď čo, to je len také, naozaj neškodné hranie sa slovíčkom. Lepšie by totiž znelo, keby to – aspoň u nás na Slovensku – bolo pre plebs i pre vrchnosť v Desatore napísané tak priamo a po ľudsky. Napríklad: Nekradni, ty hovädo!

Hlavným dôvodom minulomesačného utíchnutia kresťansko – hodnotovej rétoriky je očakávaný prísun poriadneho balíka peňazí z EÚ na obnovu koronakrízou postihnutej ekonomiky (počas najbližších rokov pôjde o desiatky miliárd eur vrátane samotného fondu obnovy, bežného európskeho rozpočtu, nevyčerpaných dotácií či prístupu k výhodným pôžičkám).

Viacerí slovenskí politici takmer zo všetkých kútov politického kolbišta náhle prehodili výhybku. Boha a vzťah náboženstva k sexu, jóge, k voľnomyšlienkárstvu, k homosexuálnym párom, k antikoncepcii a interrupciám, a iné podobné, donedávna životne dôležité témy, dali jednoducho nabok.

Reku, načo teraz vyťahovať stredoveké tmárstva a dogmatické poučky, keď je tu jedinečná šanca úplne beztrestne si uliať nejaké tie milióniky?!

Neviem, ako ty, milý čitateľ, ale väčšina obyvateľov Slovenska to vníma presne takto. Plus – mínus nejakých desať gramov, to uznávam. Ale žiadna domáca váha nebýva stopercentne presná. Aj tá, na ktorej sa váži moja žena, tiež ukazuje viac, než je skutočnosť.🤐

Ale veď teraz v lete nesneží!

Nech už s našou domácou váhou, ktorá vraj zle ukazuje, bude tak či onak, pravdu má niekdajší minister financií a medzinárodne uznávaný slovenský ekonóm Ivan Mikloš. K avízovanej finančnej pomoci z EÚ uviedol, že tie peniaze by sa nemali len tak prejesť, ale skôr využiť na systémové riešenia.

A veru je čo riešiť!

Tie peniaze by podľa Mikloša mali prioritne slúžiť predovšetkým na reformy, ktoré zabezpečia lepšie podnikateľské prostredie, makroekonomickú stabilitu, vymožiteľnosť práva, efektívnu verejnú správu a zásadné zlepšenie vzdelania, vedy, výskumu a transferu technológií.

A ja ešte raz zopakujem, že naozaj je čo riešiť!

Experti vyčítajú Matovičovmu kabinetu nesystémovosť skrz-naskr, keďže kráča vo Ficom vyšliapaných koľajach (zase raz máme bezbrehé rozdávanie, i keď oproti Ficovmu levelu je to o niečo slušnejšie a slabšie). Uznávam, že v zime, keď náhle napadne veľa snehu, sa ľahšie kráča po vyšliapaných chodníkoch, ale teraz? Veď je leto!

Žiadne záveje na chodníkoch!💃

Reč je tentoraz o sociálnom balíčku, v ktorom podľa podnikateľskej obce i podľa ekonomických analytikov je priveľa populizmu. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) upozornila, že v tomto balíčku prevládajú negatíva nad pozitívami   a je v ňom kopa populistických návrhov.

Žiaľ, mnohí si všímame len tie negatíva, hoci je tam aj mnoho dobre mienených vecí. Napríklad zvýšenie daňového bonusu na deti, ktoré naozaj môže pomôcť zmierniť riziko chudoby viacdetných rodín.

Ale ten daňový bonus, to je len jedna kvapka v mori. Podnikatelia už roky volajú po zásadnej a celkovej reforme daní a odvodov.

Pod pekne vyšívanou perinkou

Zaujali ma aj nekonečné diskusie o zrušení či aspoň znížení tzv. 13-tych dôchodkov. Tie predchádzajúca vládna koalícia (hlavne na osi Fico Danko) prijala len krátko pred parlamentnými voľbami bez akéhokoľvek krytia zo strany štátneho rozpočtu dúfajúc, že Smer-SD a SNS sa vďaka tomu opäť ujmú moci.

Nestalo sa. Voliči rozhodli tak a nie onak, ale ten pomyselný Damoklov meč visí a ešte dlho bude visieť nad nami bez ohľadu na to, či sa to nazýva 13-ty dôchodok alebo vianočný dôchodok alebo neviem ako.

Je totiž veľmi zlé, ak akýkoľvek vládny balíček, nech už sa bohumilo skrýva aj pod pekne vyšívanú perinku, bezbreho rozdáva verejné zdroje aj tým, ktorí na pomoc štátu nie sú odkázaní. Podľa citovanej PAS naozaj nie je dobré, ak štát plošným rozdávaním pomáha aj bohatým ľuďom, ktorí na pomoc štátu nie sú odkázaní, alebo dôchodcom, ktorých príjmov sa koronakríza nedotkla.

S tým súhlasím aj ja, hoci sám som už pár rokov starobným dôchodcom a moja penzia je – veľmi slušne povedané – dosť hlboko pod priemerným slovenským dôchodkom. Ak podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti Finax slovenskí dôchodcovia považujú za dostatočný dôchodok minimálne 750 eur mesačne, tak ja mám niečo viac ako polovicu tejto sumy.

Bez ohľadu na to všetko si myslím, že celá dôchodková politika na Slovensku je jedno veľké svinstvo. Naozaj teraz tým myslím celý dôchodkový systém ako celok, teda aj vrátane vojenských a policajných výsluhových dôchodkov.

Aj mňa môže zamrzieť, ak 40-ročný muž v najlepšom veku, ktorý má v polícii dosť odslúžených rokov, má dobrý výsluhový dôchodok, nie je však žiadnym zodratým dôchodcom a môže hocikde pracovať ďalej a nám ostatným sa len môže smiať do očí z nekonečných sociálnych výhod.😁

Áno, aj takto sa prehlbujú neraz už priepastné sociálne rozdiely medzi ľuďmi.

Párkrát som na túto tému zviedol reč, ale zakaždým som si vypočul len to jedno, že oni majú svoj vlastný systém, ktorý pokračuje ešte z čias hlbokého socializmu, kedy policajti a vojaci automaticky boli akýmisi bohmi nad nami bežnými smrteľníkmi.

A to sa len ťahá ďalej.

Som aj za populizmus. V jednom konkrétnom prípade!

Ekonomickí analytici opäť raz načrtli aj tému obedov zadarmo v školách, a to buď z pohľadu ich úplného zrušenia alebo – čo je aj v zámeroch Matovičovho kabinetu, obmedziť ich len pre deti zo znevýhodnených podmienok.

Môj názor: Obedy zadarmo sú jediným „populistickým“ opatrením, proti ktorému som ako komentátor na investujeme.sk nikdy nebojoval, ba práve naopak!

Ja som tie obedy zadarmo všemožne podporoval bez ohľadu na to, že táto idea sa zrodila a začala realizovať za vlád priam ukážkového najpopulistu Roberta Fica.

Už vtedy som opakovane písal (a dá sa to vyhľadať na tomto webe), že školské obedy zadarmo sú jeden skvelý nápad! Najmä teda zo sociálneho hľadiska. Písal som o tom, ako deti z chudobnejších rodín len závideli svojím spolužiakom, ktorí chodili na obedy. Oni len tak potajomky zboka nakúkali do jedálne a naprázdno pregĺgali sliny alebo dojedali suchý rožok, lebo ich rodičia im nemali obedy z čoho zaplatiť.

Okrem sociálneho aspektu má idea školských obedov zadarmo aj obrovský zdravotno-výchovný efekt, lebo bez ohľadu na to, či konkrétna rodina je alebo nie je „sociálny prípad“, je dobré a spoločensky žiaduce, ak sa deti riadne a pravidelne stravujú.

V jedálni je vždy pedagogický dozor a vo väčších školách je tam naraz vždy viac učiteliek a družinárok a môžu a majú kontrolovať a nabádať deti, aby obedy riadne zjedli. Čiže aj z tohto hľadiska má koncepcia obedov zadarmo veľmi veľký význam.

Nehovoriac už o tom, že mamka, ktorá sa ráno ponáhľa do práce, nestihne dieťaťu pripraviť desiatu a tak mu do ruky iba strčí pár eur so slovami, aby si dačo kúpilo v školskom bufete. „Ale nie samé sladkosti!“ – stihne zakričať ešte vo dverách a potom už mamy niet.

Realita ale býva presne opačná. Sú to samé sladkosti a lekári nad obezitou detí zdvíhajú varovný prst!

To bolo len niekoľko dôvodov, pre ktoré podporujem a naďalej budem podporovať tému školských obedov zadarmo, aj keď je to v očiach viacerých slovutných ekonómov nesystémové riešenie.

Koľko som ja v uplynulých rokoch dostal vyžrať od priateľov a známych za svoje komentáre, v ktorých som o tom písal! „Nevedel som, že si ficovolič, doteraz si to úspešne skrýval. Ale si sa vyfarbil!“ – povedal mi raz jeden z nich. Volá sa Milan.

„Nie som ficovolič,“ odvetil som a dodal, že Fica ani žiadneho podobného politika som nikdy nevolil a nikdy nebudem voliť, aj keď ako komentátor by som mal byť objektívny a nestranný a nemal by som písať a hovoriť o tom, koho volím a koho nevolím.

Vrátim sa ale k téme: To, že práve vo Ficom tíme pred rokmi skrsla idea školských obedov zadarmo a začala sa aj realizovať, patrí strane Smer-SD ku cti. O to viac ma mrzí, že v terajšom vládnom kabinete sa nieže nahlas uvažuje, ale už sa azda aj začína s demontážou tejto skvelej myšlienky.

Som z toho smutný.

Vnučkina radosť namiesto pointy

Píšem tento komentár a medzitým sledujem správy z rôznych zdrojov a z rôznych médií – domácich i zahraničných. Všímam si, že prakticky všade vo svete opätovne začínajú stúpať počty nakazených koronavírusom a s obavami už čakáme, kedy hygienici začnú opäť sprísňovať protiepidemické opatrenia.

Samozrejme, vrátane tých nepopulárnych opatrení, ako je napríklad povinné nosenie rúšok takmer všade, zákaz bozkávania sa s neznámymi ľuďmi na ulici či povinné zatváranie kostolov.😡

Zaujalo ma, ako napríklad v Berlíne ľudia masovo vyšli do ulíc, aby protestovali proti sprísneniu opatrení, najmä, čo sa týka povinného nosenia rúšok.

Demonštranti volali po slobode a nahlas vyjadrovali svoj odpor voči vláde, ktorá ich chce obmedzovať rúškami a ďalšími opatreniami, ktoré podľa nich predstavujú porušenie základných ľudských práv.

Je to vec názoru a podľa mňa je tu dôležitejší iný faktor, a to, že sprísnenie opatrení by opäť pribrzdilo ekonomiku. A potom by už bolo veľmi zle!

Jedno z mojich vnúčat, devätročná Simonka, štvrtáčka, chvíľu so mnou sledovala správy a potom začala kričať: „Hurá, zase je tu korona! Hurá, skončia sa prázdniny a zase sa nebude chodiť do školy! Huráááááá!“

Povedal som jej, aby nekričala, lebo je nedeľa a ruší susedov, ktorí sa práve modlia alebo obedujú, ale neprezradil som jej, že ju aspoň použijem ako pointu do tohto komentára.🤕

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: Pixabay, autor fotky: Engin Akyurt

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial