Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Poistný trh v prvom polroku: Rástlo technické poistné aj poistné plnenia

Kríza poznačila v prvom polroku 2009 aj poistný trh. Ako vyplýva zo správy NBS, celkové technické poistné sa znížilo medziročne o 5,2%, zisk poisťovní klesol o 13,5%, ale náklady na poistné plnenia medziročne vzrástli o 10,4%.

Kým v roku 2008 rástlo technické poistné najdynamickejšie za posledné roky, v prvom polroku sa už naplno prejavila kríza a s tým súvisiaci medziročný pokles technického poistného. To sa najvýraznejšie prepadlo v prípade životného poistenia o 7,2%. V neživotnom poistení sa technické poistné medziročne znížilo o 3,2% hlavne v dôsledku poklesu v segmente poistenia áut.

IŽP rástlo, klasické poistenie klesalo

Napriek prepadom na finančných trhoch sa v rámci životného poistenia darilo Unitlinked poisteniu (IŽP), kde riziko investovania znáša klient. Toto poistenie si udržalo stúpajúci trend aj v krízovom roku a rástlo o 12%. Naopak klasické životné poistenie (kapitálové) sa prepadlo o 16%.

Ľudia odkupovali poistky už vlani

Frekvencia ako aj počet odkupov v klasickom životnom poistení sa medziročne znížili, z čoho môže vyplývať, že klienti v mnohých prípadoch odkupovali poistky v dôsledku krízy už vlani. Pri Unitlinked produktoch sa v prvom polroku 2009 výrazne zvýšil počet poistných plnení. Odkupy – teda výbery z fondov v tomto type poistenia však nemusia znamenať ukončenie zmluvy.

V neživotnom poistení sa v prvom polroku 2009 stabilizovali poistné kmene a narastal počet prolongovaných zmlúv. V prípade PZP, ktoré je najväčším segmentom neživotného poistenia, sa počet klientov neznížil, technické poistné však áno. Je to spôsobného silnejšou konkurenciou na trhu poisťovní.

Na poistnom plnení vyplatili poisťovne v prvom polroku 511 miliónov eur, čo je o 10,4% ako v porovnateľnom období predchádzajúceho roka. V životnom poistení narástli náklady na poistné plnenie o viac ako 21% a pri neživotnom bol nárast nepatrný (0,1%).

Technické rezervy poisťovní dosiahli k ku koncu júna hodnotu 4,211 miliárd a medziročne vzrástli o 6,2%. Poisťovne začali technické rezervy viac umiestňovať do štátnych dlhopisov a to na úkor bankových dlhopisov a vkladov.

Text bol spracovaný podľa  Analýzy NBS o slovenskom finančnom sektore za prvý polrok 2009.

Pomáha kríza poisťovniam?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “Poistný trh v prvom polroku: Rástlo technické poistné aj poistné plnenia”

  1. Michal píše:

    Predpokladám, že rast IŽP aj v krízovom období súvisí s tým, že poradcovia ponúkali vstup teraz, keď sú fondy nízko.

    • Ada píše:

      No, aby to nebolo tak, ze niektori „predajcovia“ projektovali rast spred 2 rokov alebo zabudli povedat, ze zodpovednost nesie klient.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *