Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Poisťovne inovujú cestové poistenie. Snažia sa vyhovieť novým nárokom cestovateľov

cestovné poistenie

Cestovanie je pre niekoho životnou filozofiou, pre iného skvelým relaxom. Slováci dnes cestujú omnoho viac, ako pred desiatimi, či dvadsiatimi rokmi. Objavujú nové destinácie a aktivity, ktoré v minulosti neboli dostupné. Tomu sa prispôsobuje aj cestovné poistenie, ktoré chce čoraz presnejšie reflektovať na možné ohrozenia a potreby cestovateľov.

Poistenie aj pre digitálnych nomádov

Cestovanie sme si v minulosti spájali s oddychom v horách alebo pri mori, prípadne so zahraničnými služobnými cestami. Čoraz viac ľudí sa však chytilo príležitosti žiť život digitálneho nomáda. Dĺžka ich pobytu v zahraničí sa logicky predlžuje. Prípadne sú na cestách väčšinu roka. Poisťovne začali v súčasnej dobe takýmto cestovateľom efektívne vychádzať v ústrety.

„Portfólio produktov cestovného poistenia sme inovovali o ďalší produkt, ktorým reagujeme na aktuálne potreby na trhu, teda o celoročné cestovné poistenia do Európy s neobmedzeným počtom ciest s maximálnou dĺžkou jednej cesty 45 dní,“ hovorí Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne. Poskytovanie celoročných poistení a ich úprava na mieru klienta je témou veľkej časti poisťovní.

Aj sa v Generali sa rozhodli pridať produkt pre náročných klientov. „Komplexné cestovné poistenie – ročné VIP je novinkou, ktorá dokáže pokryť aj mimoriadne vysoké škody v prípade liečebných nákladov a to až do výšky jedného milióna eur. Okrem toho pri všetkých balíkoch ročného poistenia poskytuje možnosť pokryť cesty v Európe nielen v dĺžke trvania 45 dní, ale po novom aj na dĺžku trvania až 90 dní,“ hovorí Katarína Kukurová z Generali.

Poisťovne reagujú aj na nárast cien zdravotníckych služieb. Nie vždy sa situáciu podarí vyriešiť pár dňovou hospitalizáciou, či užívaním liekov. Napríklad operácie alebo závažné zdravotné komplikácie môžu pobyt v nemocnici poriadne predražiť. Poisťovne preto inovujú aj svoje klasické produkty a zvyšujú poistné sumy. Tie sú tak veľmi dôležitým parametrom cestovného poistenia a klienti by si mali sumu, na ktorú budú poistení, pri výbere poistky dobre všímať.

Po potvrdzuje aj Matej Neumann z Union poisťovne: „Na letnú sezónu sme pripravili redizajn individuálneho cestovného poistenia. Pre tento krát sme sa zamerali na doplnenie nových pripoistení, a aj v pôvodných rizikách sme navýšili limity poistných súm.“

Prispôsobte sa aktivitám

„Z našich skúseností vyplýva, že klienti majú väčšinou záujem o základné cestovné poistenie. Pri jeho výbere však odporúčame, aby zvážili, či vybrané poistenie kryje napríklad cesty a pobyty za účelom vykonávania fyzickej práce, či cesty, na ktorých poistený vykonáva rizikové športy,“ odporúča Dalibor Mihalkin z Komunálnej poisťovne.

Dodáva: „Stretávame sa tiež s tým, že klienti majú cestovné poistenie v balíku s iným finančným produktom, napríklad k platobnej karte. Väčšinou je takéto poistenie obmedzené poistným limitom, resp. chýbajú v ňom niektoré riziká ako úraz, zodpovednosť, batožina, storno poplatky, pracovné cesty, územné krytie, zodpovednosť za škodu na majetku a podobne“.

M. Neumann súhlasí: „Pri uzatváraní cestovného poistenia je dôležité myslieť aj na aktivity, ktoré pri ceste do  zahraničia plánuje klient vykonávať. Medzi kategóriami turista, manuálna práca a šport je cenový rozdiel, ktorý zohľadňuje poistné riziko a odráža rozsah krytia.“ Poisťovne reagujú aj na stále sa rozširujúcu škálu aktivít, ktoré klienti na cestách vykonávajú.

„Od mája tohto roka si bude možné ako novinku pripoistiť tzv. off-piste, teda lyžovanie alebo snowboarding mimo vyznačených trás v rámci strediska, podmienkou je však, že bude vykonávané s certifikovaným vodcom alebo inštruktorom. Veľké lyžiarske strediská napríklad v Rakúsku takúto možnosť ponúkajú,“ hovorí na margo noviniek Beata Lipšicová z UNIQA poisťovne.

Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu vo svete pridávajú poisťovne do produktov aj krytie rizík v krajinách, kde hrozí riziko nebezpečenstva terorizmu, pretože aj tie sú turisticky vyhľadávané. „Rozšírili sme krytie liečebných nákladov v dôsledku terorizmu z maximálne druhého stupňa, aj na tretí stupeň cestovného odporúčania MZV a EZ SR, teda aj na krajiny alebo oblasti, kde je očakávaný terorizmus, ale nie je ešte vydané odporúčanie opustiť krajinu, hovorí B. Lipšicová. „Týmto krokom sme chceli klientom posilniť istotu v cestovaní, pretože situácia vo svete je napätá a pribúda krajín, ktoré sú ohrozené terorizmom či etnickými nepokojmi,“ dodáva.

Nezabudnite na pripoistenia

Najčastejším problémom dovolenkárov je podcenenie rizika, keď sa na cestu vôbec nepoistia. Akúkoľvek zdravotnú udalosť si potom musia hradiť z vlastného vrecka. „Ľuďom, ktorí sa chystajú vycestovať do zahraničia v prvom rade odporúčame nespoliehať sa pri ceste do zahraničia len na Európsky preukaz zdravotného poistenia. Dovolenka pre cestujúceho, ktorý si neuzavrel cestovné poistenie, sa totiž môže predražiť aj o desaťtisíce eur,“ upozorňuje K. Kukurová.

Okrem poistenia liečebných nákladov je dobré myslieť pri cestovnom poistení aj na doplnkové poistenie, napríklad krytie zodpovednosti. „V posledných rokoch rastie právne povedomie ľudí, ktorí si pri spôsobení škody či zranenia vymáhajú vzniknutú škodu u vinníka. A práve to kryje poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu, ktoré určite odporúčame pripoistiť pri ceste na dovolenku. Toto poistenie kryje akúkoľvek škodu na živote, zdraví či majetku, ktorú spôsobíte, napríklad spôsobený požiar na apartmáne, zranenie lyžiara, ktorého zrazíte na svahu a ďalšie škody, vymenúva H. Kanderková

„Z poistenia zodpovednosti za škody poisťovňa uhradí aj náklady spojené so zastupovaním poisteného advokátom, alebo s pribratím súdneho znalca a náklady kaucie prípadne inej finančnej zábezpeky. Na letnej dovolenke ide najmä o škody spôsobené ubytovaciemu zariadeniu,“ dopĺňa. M. Neumann

Zmluvu uzavrite ešte na Slovensku

Cestovné poistenie má oproti niektorým ďalším poisteniam výhodu v tom, že sa dá uzatvoriť veľmi rýchlo a operatívne. Žiadna pobočka, žiadne podpisovanie, stačí mobil a pripojenie do internetu. „Spomedzi všetkých poistných produktov si klienti najčastejšie uzatvárajú online práve cestovné poistenie, keďže je to najrýchlejší a najjednoduchší spôsob. Prostredníctvom smartfónu, tabletu či notebooku si tak klient môže uzatvoriť poistenie aj tesne pred odchodom, napríklad na letisku,“ hovorí H. Kanderková.

Slová potvrdzuje aj  K. Kukurová: „Uzatvorenie poistenia online získava každým rokom na obľube. Čoraz viac našich klientov využíva možnosť uzatvoriť si cestovné poistenie prostredníctvom webovej stránky,“ hovorí

Táto jednoduchosť však zvádza. Poisťovne evidujú prípady, keď si klienti nechávajú kúpu poistky až na poslednú chvíľu a niektorí sa ho dokonca snažia uzatvoriť až po tom, čo už k poistnej udalosti došlo. Poisťovne upozorňujú, že poistenie treba uzatvoriť do doby prekročenia hraníc. „Poistenie je potrebné uzatvoriť ešte na území Slovenska. Pokiaľ na to zabudneme a poistenie si uzatvoríme až v zahraničí, začne plynúť ochranná 72-hodinová lehota a až potom je poistenie platné.“ uzatvára H.  Kanderková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *