Utorok 01. decembra. Meniny má Edmund

Pôjdem do kostola, opýtam sa (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Každý sa chce mať dobre. Milionári chcú byť multimilionármi a my chudobnejší aspoň milionármi. A každý chce mať drahé parádne auto. Alebo ešte lepšie: dve – tri autá. A vždy a všade mať pripravené miesto na parkovanie.😎

A zemeguľa, ktorú Pánboh stvoril v roku… (juj, zabudol som, ale idem o chvíľu do kostola, tak sa opýtam) to jednoducho nezvláda!

Podľa nezávislej vedeckej organizácie Climate Central je globálne otepľovanie a následné roztápanie ľadovcov oveľa väčším problémom, než sa doteraz myslelo. Stúpajúce hladiny morí si berú čoraz väčšiu daň. Do roku 2050 budú pod vodou ďalšie obrovské územia, na ktorých v súčasnosti žije okolo 150 miliónov ľudí.

Týka sa to najmä Ázie a že to nie je len strašenie nejakých fanatických ekológov, potvrdzuje napríklad už schválený plán indonézskej vlády na presťahovanie celého hlavného mesta Jakarta!

V súčasnosti je už 40 percent mesta pod hladinou mora a neustále sa to zhoršuje. Podľa analytikov Svetovej banky (World Bank) môžu následky klimatických zmien vyháňať zo svojich domovov ďalšie milióny a milióny ľudí po celom svete!

Ja si však myslím, že taká Bratislava, krásavica na Dunaji, sa nikam sťahovať nebude! Ani Moskva! Nedokážem si napríklad ani len predstaviť, že by sídlo strany Smer-SD bolo niekde na ostrove Grónsko alebo v mongolskom Ulanbátare alebo dokonca, a to je tá najhoršia možnosť, že by bolo niekde na Maldivách.😋

Medzinárodný tím vedcov World Weather Attribution nedávno pripomenul, že vlnu extrémnych horúčav, ktorá v tomto roku postihla Európu, predovšetkým jej západnú časť, spôsobilo globálne otepľovanie, za ktoré môže – človek.

Najvyšší šéf najväčšej zaisťovne na svete Munich Re Joachim Wenning si myslí, že v boji s emisiami CO2 pomôže iba ich spoplatnenie. Súčasný stav sa podľa jeho slov môže zmeniť až vtedy, keď emisie produkované po celom svete budú stáť ťažké peniaze , či už vo forme certifikátov alebo daní.

Čínske oceliarne, ktoré nedbajú na „nejaké emisie“ a žiadne sankcie za to nemajú, zaplavujú Európu lacnou oceľou a jediný veľký zamestnávateľ na východe Slovenska U. S. Steel Košice neustále vo veľkom prepúšťa. Pravda, sú za tým nielen Číňania, ale aj Fico, Danko a ďalší, ktorí nám chcú dobre. Mám na mysli všetky tie ich sladučké lízanky, ktoré máme tak radi najmä pred blížiacimi sa voľbami (zvyšujúca sa minimálna mzda, rekreačné poukazy, kopa štátnych sviatkov atď. atď.).

Ale to je už iný príbeh! Veď všetci sa chcú mať dobre. Aj politici.裸

Sám som si jednu fúkol 

Vrátim sa ale k téme – k ťažko skúšanému životnému prostrediu. Keď som v nedeľu 3. novembra ráno sadol k počítaču, aby som písal tento komentár, hneď na mňa zo svetových médií vyskočila správa, podľa ktorej legendárnu americkú herečku a občiansku aktivistku Jane Fonda, túto nestárnucu filmovú a divadelnú hviezdu a bojovníčku za zdravé životné prostredie opäť raz zatkli.

A tu ho máš, fúkol som si sám jednu po papuli. Kritizuješ Čínu, že tamojší priemysel nedbá na emisie a úder príde Spojených štátov.

Stalo sa to takto.

Svetoznáma herečka sa už štvrtýkrát za posledné týždne zapojila vo Washingtone do masových demonštrácii proti zmene klímy. Keby raz – dvakrát, človek by jej azda aj odpustil, však musíme byť zhovievaví, tolerantní. Ale štyrikrát?! Veď to je už aj na vlkov v slovenských lesoch priveľa.

Len pripomínam, že tá ženská, mimochodom držiteľka dvoch Oskarov, bude mať teraz v decembri už 82 rokov a napriek vysokému veku a životným skúsenostiam ani štipku rozumu!

Tak jej treba, nech tam zaživa zhnije v tej riňavej base!!!

Podľa svetových médií americké úrady zatkli viacerých účastníkov ekologickej demonštrácie (cca štyri desiatky), ale všetkých potom pustili okrem dotyčnej. Ani sa nečudujem, že ju nepustili, pretože drzo vyhlásila, že v manifestáciách za obmedzenia vo využívaní fosílnych palív, ktoré ničia klímu na zemeguli, bude pokračovať.

A kvôli tomu sa vraj nechá zabásnuť každý jeden piatok! Ako hovorím, drzá a hlúpa ženská. Nech len zhnije v tej base!

Neistota a podvedomý strach

V predošlých komentároch som písal, že ani v októbri sa na prestupnej stanici Brexit nerozsvieti. Mal som pravdu, naďalej tma a neistota. Svetová ekonomika s napätím očakáva, ako sa vyvinú americko – čínske obchodné vzťahy. Predpokladá sa, že aspoň predbežnú obchodnú dohodu by mohli podpísať už na novembrovom samite lídrov Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Čile, ak sa vraj text dovtedy stihne pripraviť. No a napokon vo viacerých európskych krajinách akosi podvedome cítiť strach z možnej blížiacej sa krízy, minimálne z recesie.

Použil som slovo „podvedome“, nič iné mi v tej chvíli nenapadá, ale všetko sa odvíja od toho, či nemecká ekonomika naozaj skĺzla v treťom kvartáli do recesie. Túto obavu už začína zdieľať nemecká centrálna Bundesbank a predpokladá to aj londýnsky ekonomický inštitút Economist Intelligence Unit (EIU). 

Aj keď oficiálne údaje o vývoji nemeckej ekonomiky budú zverejnené až 14. novembra, už teraz je tu všadeprítomný strach z toho, že po 0,1-percentnom poklese v druhom kvartáli zaznamená najväčšia európska ekonomika rovnaký pokles aj v treťom kvartáli.

A tento strach opantáva i ostatné európske ekonomiky. Boja sa, že pokles nemeckého hospodárstva zasiahne aj ich.

Ale nie je to žiadna tragédia, si myslím. Túto tému nebudem ďalej rozoberať, keďže som sa jej podrobne venoval v jednom z predchádzajúcich komentárov, kde som napísal, že ekonomika nemôže stále len rásť a rásť tak ako ani najlepší atlét neustále zlepšujúci svoj výkon nedobehne až do neba.邏

Čo mladých bolí pri srdci

Zaujali ma výsledky prieskumu, podľa ktorého iba polovica slovenských vysokoškolákov študujúcich v zahraničí plánuje po skončení štúdia alebo niekedy v budúcnosti vrátiť sa späť. Nehovoriac už o tom, že podiel študentov, ktorí sa rozhodnú odísť za štúdiom do zahraničia, za posledné roky rastie.

Objektívne povedané, je to nelichotivá štatistika!

A o to horšia, že medzi tými, ktorí sa nechcú vrátiť, sú i takí, ktorí študujú medicínu, IT technológie či rôzne technické odbory. A práve takí na Slovensku najviac chýbajú a v ďalších rokoch budú chýbať ešte viac. „Tým naša krajina stráca značný potenciál vzdelanej a vysokokvalifikovanej populácie,“ uvádza sa v komentári k prieskumu, za ktorým stojí iniciatíva To dá rozum a výsledky prieskumu sú súčasťou Analýzy zistení o stave školstva na Slovensku.

Môj koment: Za tým, že sa mladí nechcú vrátiť na Slovensko je určite viac dôvodov. Sú za tým mzdy v zahraničí a ich porovnanie so mzdami u nás, ale veľkú úlohu tu zohráva aj politická atmosféra. Mladých vzdelaných ľudí bolí pri srdci, že u nás vyhrávajú populisti sľubujúci modré z neba, lebo jednoduchý nevzdelaný volič im vždy uverí a potom tu všetko tak vyzerá, ako vyzerá…

K tej nedobrej atmosfére prispievajú aj neustále kauzy okolo Kočnera a funkcionárov a spriaznencov Smeru-SD, ale aj kauzy sudcov a prokurátorov. Mladí vidia, že právny štát, rovnosť pred zákonom, spravodlivosť na súde to všetko sú len bohapusté nálepky…

Spomeniem aspoň kauzu okolo nahrávacieho zariadenia, ktoré do kancelárie bývalého generálneho prokurátora Trnku inštaloval sám Kočner a malo slúžiť na vydieranie. Po tejto i ďalších kauzách je Trnka naďalej vypísaný. Viac ako tento fakt ma ale zaujali názory v jednom diskusnom fóre, kde diskutujúci sa rozhorčených spolubesedníkov pýta, či si vážne myslia, že tá kamera v Trnkovej kancelárii širokým masám prekáža.樂

A sám si vzápätí odpovedá takto: „Budú mať kvôli tomu dôchodcovia nižšie dôchodky? Alebo to ohrozí vlaky či obedy zadarmo? To sú hodnoty, ktoré na ľudí platia a nie právny štát!“

Keď sociálne lízatká nezaberú…

A keby náhodou všetky tie sociálne balíčky a lízatká už nelákali, je tu jedna poistka. Národno – kresťanské hodnoty, téma interrupcií či financovanie cirkví.

Áno, znova je na pretrase tá najzávažnejšia téma v celej histórii Slovenska. Je taká dôležitá, že hneď začiatkom októbra národniari zvolali v parlamente okrúhly stôl k sprísneniu interrupcií, ktorý ale poslanci viacerých strán ignorovali s tým, že to nie je téma dňa. Most-Híd už skôr k téme uviedol, že terajší zákon meniť nechce, jeho znenie je vraj v poriadku, nehovoriac o už tom, že počet interrupcií u nás klesá.

A navyše podľa Mosta-Híd by sa k téme mali vyjadriť odborníci a nie politici a už vôbec nie pred voľbami!

Podľa opozičnej SAS interrupcie podstupuje len mizivé percento žien a nie sú pre normálnych ľudí témou. „Témou sú riešenia, ktoré zlepšia život občanov,“ trvá na svojom strana SAS.

Národniari si však myslia, že je to taká dôležitá, priam existenčná téma pre celú našu krajinu, že už avízovali usporiadanie ďalšieho okrúhleho stola k téme potratov. Nechápem prečo, keďže interrupcií je u nás z roka na rok menej. Toľko sa bude o nich diskutovať, až pôjdu do mínusu!

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP)  uviedlo, že súčasná právna úprava dostatočne chráni práva žien aj právo plodu na život a ďalší návrh na sprísnenie regulácie umelého prerušenia tehotenstva je ignoráciou odbornej verejnosti.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj Amnesty International, podľa ktorej Medzinárodné dohovory o ľudských právach, ktorými je Slovensko viazané, stanovujú, že každý človek má možnosť rozhodovať o svojom tele a mať prístup k službám v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia.

Mám z týchto protikladných názorov a vyjadrení miš-maš a tak radšej pôjdem ešte dnes do kostola opýtať sa, či tie interrupcie sú naozaj taká závažná téma, že…

Ale sú aj dobré správy

Mňa osobitne potešila najmä tá, že nateraz nevznikne žiadne ďalšie ministerstvo. Národniari predložili do parlamentu návrh, podľa ktorého sa malo zriadiť ministerstvo cestovného ruchu a športu. Návrh ale nezískal dostatočnú podporu, odmietli ho poslanci za Most-Híd. Predseda národniarov sa napajedil a oznámil, že sa viac nebude zúčastňovať na Koaličnej rade, lebo šéf Mosta-Híd Bugár ho vraj podrazil.

Bugár však argumentoval tým, že za celú svoju kariéru nevidel, aby len tak niekto podal návrh na zriadenie nového ministerstva cez poslanecký návrh a navyše krátko pred voľbami! Ďalší koaličný partner Smer-SD len sucho konštatoval, že občas sa zaiskrí, dôležité ale je, že koalícia pokračuje ďalej.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial