Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Pokles trhov pokračuje. Je dôvod na paniku?

akcie

Akciové trhy majú za sebou ďalší nepríjemný deň. Index Dow Jones stratil viac ako 500 bodov, čo je pokles o 1,8 percenta a index S&P 500 sa oslabil o 1,2 percenta. V priebehu dňa boli straty ešte vyššie. Dow dočasne vymazal až 900 bodov a S&P 500 2,7 percenta. Ku koncu obchodovania našli však akcie aspoň čiastočnú podporu.

Napriek tomu majú akciové trhy za sebou štyri dni nepretržitého poklesu, k čomu došlo po prvý krát od februára. Výpredaj, ktorý sa začal pred tromi týždňami, tak pokračuje. Index S&P 500 je dnes už o šesť percent nižšie ako na začiatku septembra a index Dow Jones je slabší o 4,5 percenta. Nasdaq Composite stratil 8,5 percenta. Ide o obrat v trende prudkého rastu trhov po prepuknutí koronkrízy.

Od marca do začiatku septembra vykázali akciové trhy nárast až o 60 percent. Tomu, kto investoval v prvých mesiacoch krízy tak akcie priniesli slušné zisky. Na začiatku septembra však došlo k obratu. Trhy zamierili znova nadol. Medzi investormi sa rozprúdila diskusia o tom, či ide o nový trend alebo len o dočasnú korekciu. Odvtedy však už prešli tri týždne, pokles trhov pretrváva, a s nimi aj dilema investorov.

Znakom obratu je aj vývoj bezpečných aktív. Kurz dolára voči euru sa začal posilňovať, ako aj cena amerických vládnych dlhopisov začala rásť. Bezpečné prístavy vyvíjajú väčšinou opačným smerom ako akcie.

Čo je za poklesom trhov?

Výpredaj začiatkom mesiaca naozaj spustilo len zhoršenie sentimentu investorov. Analytici vtedy nenašli žiadne objektívny dôvod, pre ktorý by mali trhy klesať. Zdalo sa preto, že ide len o bezvýznamnú korekciu, vyvolanú tým, že investori si vyberajú zisky z predchádzajúceho obdobia.

Medzičasom sa však k zlej nálade pridali aj reálne dôvody na pesimizmus. Ide napríklad o rozmach novej vlny pandémie koronavírusu. Čísla v Európe prudko rastú a vo viacerých krajinách už prekročili rekordy z jari. Vlády mnohých krajín, vrátane Slovenska, preto prijímajú protikrízové opatrenia. Američania sa boja, že počet nakazených, podobne ako na jar, začne rásť po Európe aj v USA. Vyžiadalo by si to opätovné zatvorenie mnohých podnikov.

Ďalším dôvodom obáv je politické napätie v USA. Trhy doteraz s nádejou čakali na balík vládnej pomoci v rekordnej hodnote jedného bilióna dolárov. Ním financovanú podporu ekonomiky a podnikov započítali už aj do cien akcií. Prezidentské voľby v USA sú však už o sedem týždňov. Spory medzi republikánmi a demokratmi sa stupňujú. S vládnou podporou to preto vyzerá veľmi bledo. Pri súčasnom rozložení politických síl sa balík stimulov pravdepodobne nepodarí schváliť.

Ďalším zdrojom obáv je aj napätie medzi USA a Čínou. To je aktuálne, na podobnej úrovni ako počas obchodnej vojny v minulom roku. USA zakázali čínsku sociálnu sieť TikTok, Čína pripravila zoznam odvetných opatrení.

Je naozaj čas na čierny scenár?

Napriek tomu skúsení analytici upozorňujú, že nie dôvod mať hlavu v smútku. Hoci sa obrat zdá byť zásadný, viacerí si myslia, že ide len o krátkodobý jav. Záchrannú sieť pod cenami akcií totiž aj naďalej drží masívna politika Fedu. Minulý týždeň jeho vedenie potvrdilo, že sadzby ponechá na nule ešte veľmi dlhý čas. Odhaduje sa, že prvé zvýšenie by mohlo prísť až v roku 2023. Centrálna banka teda naďalej bude zásobovať trhy likviditou, teda dopytom po cenných papieroch.

„Ide o zdravú korekciu. To, čo sa stalo minulý týždeň (vyhlásenie Fedu), je oveľa pozitívnejšou správou, ako si väčšina investorov myslí,“ povedal pre CNBC Mohomed El-Erian, hlavný ekonóm Allianz.

Dodal, že doterajší rast bol založený len na pár tituloch, čo nebolo veľmi zdravé. Investori by boli radšej, aby bol rast oveľa širší, k čomu podľa neho môže dôjsť práve v ďalšej vlne rastu trhov.

Barry Knapp, Managing Partner v spoločnosti Ironsides Macroeconomics, hovorí: „Nakupovať akcie pri páde indexu S&P 500 o 9,5 percenta, je určite dobrý nápad“. Zaujímavé sú podľa neho najmä akcie z cyklického sektora, ktoré ponúkajú zaujímavú hodnotu za nízku cenu. Investori sa totiž aj naďalej odkláňajú od technologických akcií, ktoré boli víťazmi pokrízovej rely a ich ceny vzrástli na nezdravé úrovne.

Pokladáte súčasný pokles trhov za dočasný, alebo dlhšie trvajúci jav?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial