Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Pokles zemného plynu pokračuje

Napriek tomu, že zemný plyn má svetlú budúcnosť treba dodať, že jeho svetlá budúcnosť znamená pokles ceny. Čím je totiž zemného plynu viac, tým viac musí jeho cena poklesnúť. A práve tento trend dominuje obchodovaniu zemného plynu už dlhšiu dobu. A zdá sa, že mu bude dominovať aj naďalej..

Pri pohľade na graf vidíme, že zemný plyn stratil od začiatku roka takmer 20%. Nie je to náhoda. Zemný plyn je sezónna komodita a od začiatku decembra zvykne zaznamenávať straty až do začiatku marca. Čisto z tohto pohľadu preto má šancu ešte naďalej klesať.

Po zverejnení zásob v USA vo štvrtok, zaznamenal krátkodobý rast, keďže pokles zásob bol väčší ako sa očakávalo. No rast plynu bol skutočne iba krátkodobý. Zásoby zemného plynu zvyknú klesať s tým ako začína nový rok. Ukazuje to nasledujúci graf. Až 52% amerických domácnosti vyhrieva svoje obydlia zemným plynom, čo znamená najvyšší dopyt práve počas zimnej sezónny, kedy sa míňajú naakumulované letné zásoby.

Pokles ceny zemného plynu v posledných dňoch tak môžeme pripísať na vrub počasiu, kedy by počasie počas nasledujúceho týždňa malo byť teplejšie ako je priemer. A aj napriek tomu, že zásoby zemného plynu sú nižšie od 5-ročného priemeru zhruba o 2,1%, stále to nie je dostatočne býčí faktor, ktorý by dokázal naštartovať cenu k rastu. V tomto roku by mala produkcia vzrásť približne o 1,5%, no situáciu najlepšie dokumentujú slová analytika: „Fundamentálne máme na trhu štrukturálne nerovnováhy, ktoré sa budú vyrovnávať roky“.

Prečítajte si:

Technická situácia

Pri pohľade na graf vidíme, že prelomenie psychologickej úrovne $4 je medvedím znamením, no stále sa nachádzame nad kritickým suportom. Ten leží na úrovni $3,85. Pokiaľ sa udrží, máme ešte šancu na opätovné testovanie rezistencie $4,3. No v prípade jeho prelomenia hrozí ďalší veľký kolaps ceny niekde k minimám z jesene 2009. Teda úrovniam pod $3.

Autor je analytik TRIMBroker, foto:sxc.hu.

Obchodujete so zemným plynom?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *