Utorok 21. január. Meniny má Vincent

Pokrytectvo populizmu (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Svet ekonomiky naďalej gniavia obchodné vojny a drevené čudo by sa uživilo i na Slovensku! Problémom je aj nejasný Brexit a viacerí slovenskí politici upozornili, že extrémisti svoju nenávisť maskujú do tradičných kresťanských a národných hodnôt.

Aj ja som si v médiách všimol, že na severe Slovinska pri Kamniku vztýčili takmer 8-metrovú sochu amerického prezidenta Trumpa vytvorenú z drevených dosák. Socha ho zobrazuje v modrom obleku a s dlhou červenou kravatou, ale i s jeho charakteristickým účesom.

Rarita ako rarita, možno by nestála ani za reč, keby… Keby nemala v tvárovej časti mechanizmus umožňujúci otvoriť soche ústa a zobrazenej tvári dať raz výraz priateľský, raz hrozivý a pekelný!

Autor sochy Tomaz Schlegl, ktorý pracuje ako architekt, pre médiá spresnil, že dvomi tvárami chcel upozorniť na pokrytectvo populizmu.

Môj koment: Úprimne si myslím si, že také drevené čudo s dvomi tvárami by sa uživilo aj na Slovensku. Nemuselo by zobrazovať práve Trumpa…

Kto sa bojí recesie?

Vo svete ekonomiky a financií nič nové. Naďalej je v zajatí obchodných a colných vojen, a to najmä na bojisku U.S. – Čína a americký prezident po prvý raz oficiálne pripustil, že na tie vojny doplácajú aj Američania.

Svetoví analytici ale sarkasticky dopĺňajú, že vojna na frontovej línii U.S. – EÚ môže môže Spojené štáty poškodiť ešte viac než konflikt s Čínou.🤓

Naďalej kraľuje neistota okolo Brexitu. Najnovšie udalosti z Británie tú neistotu ešte viac prehlbujú. Všimol som si, že medzi účastníkov masových protestov proti Brexitu, resp. tvrdému Brexitu a proti premiérovi Johnsonovi, ktorý požiadal panovníčku o dočasné pozastavenie činnosti parlamentu, sa vmiešavali malé skupinky mladých mužov s vyholenými hlavami.

Zahalení boli do britských vlajok, pôsobili agresívne a nahlas prekrikovali slušne protestujúcich.

Kričali: Chceme Brexit – teraz a hneď!

Ale o extrémistoch s vyholenými hlavami alebo aj bez ich vyholenia bude ešte v tomto komentári reč.😕

Mám však pocit, že pokiaľ ide o európsku ekonomiku, momentálne väčšie obavy než samotný Brexit, ktorý sa ťahá už akosi dlho – predlho, vyvoláva hrozba recesie v Nemecku.

Podľa augustových údajov Bundesbank sa nemecká priemyselná produkcia naďalej znižuje pre nedostatok nových objednávok a najväčšia ekonomika EÚ sa už prepadla do recesie.

Analytici Bundesbank to vidia ako dôsledok nižšieho exportu kvôli obchodným a colným vojnám, kvôli spomaleniu čínskej ekonomiky a samozrejme, kvôli pretrvávajúcej neistote spojenej s Brexitom.

„Tieto faktory zastavili rast nemeckej ekonomiky, “ zdôraznila Bundesbank. A aj mnohí českí i slovenskí priemyselníci začínajú mať z toho všetkého strach.

Neviem ako českých, ale slovenských politikov však niečo také vôbec netrápi! Tí sa doslova predbiehajú v rozdávaní zo spoločného, kým je z čoho rozdávať… Spomeniem aspoň preteky v športovej disciplíne „rozdávanie“: Fico (Smer-SD) – čím vyššia minimálna mzda; Danko (Slovenská národná strana) – čím vyšší minimálny dôchodok.

Zvíťazí ten, čo sľúbi viac.😂

Voličov si treba kupovať, keďže sa blížia parlamentné voľby. Ale nie vždy to vyjde, niekedy sa to z objektívnych príčin kdesi zasekne.

V auguste som sa takto zabával na téme reformy nemocníc, resp. ich stratifikácie.

Čitateľ si názor utvorí sám

Začalo sa to tým, že ministerstva zdravotníctva Kalavská (nominantka Smeru-SD) predložila materiál o stratifikácii nemocníc na rokovanie formou novelizácie súčasnej legislatívy a nie ústavného zákona, ako to od nej opakovane žiadal predseda Smeru-SD Fico.

Ona ale trvala na svojom, že to má byť novelizácia zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Predseda strany však zopakoval podmienku, že zmena sa musí realizovať formou ústavného zákona, inak bude zle!

Pripomeniem, že na schválenie ústavného zákona potrebuje vládna koalícia aj hlasy z opozície.

Kalavská Ficovu požiadavku na ústavný zákon odmietla, lebo to považovala za zbytočné a Legislatívna rada vlády napokon aj odobrila jej pôvodný návrh.

Možno som málo sčítaný, ale priznávam, že sprvu som nechápal, prečo to podľa Fica musí mať podobu ústavného zákona. Dumal som, lámal som si hlavu, ale žiaden racionálny dôvod som tam nevidel.

O nejakú hodinku – dve neskôr som sa začítal do jedného diskusného portálu. A tam to neznámy chlapík vysvetľoval po svojom:

Fico nechce pred voľbami riskovať, lebo si uvedomuje, že nemocnice na Slovensku, to je ožehavá téma! A tak sa chce poistiť cez opozíciu. Ak návrh reformy nemocníc prejde a výsledok nedopadne dobre, bude mať poruke argument: Veď to schválila opozícia!

Ak by ale stratifikácia v parlamente neprešla, mal by v ruke silný náboj: Opozícia blokuje reformu zdravotníctva!

Ponechávam bez komentára. Súdny čitateľ si ho utvorí sám.

Zaujímavé bolo, ako sa k téme postavili ďalšie parlamentné strany. Pozor, je to signifikantné! SaS a Most-Híd návrh podporia vo forme obyčajného zákona. SNS uviedla, že si počká na zasadnutie Koaličnej rady a Kotlebova ĽSNS vníma nepredloženie v podobe ústavného zákona negatívne…

Hnusné a nepríjemné slovo!

Pripomenuli sme si 75. výročie významnej dejinnej udalosti – Slovenského národného Povstania. Na oslavách zaznelo mnoho fráz, ale aj množstvo hlbokých myšlienok.

Potešilo ma, že vo vyjadreniach väčšiny predstaviteľov štátu – terajších i bývalých sa objavila tvrdá kritika bujnejúceho extrémizmu. Prezidentka Čaputová zdôraznila, že aj v súčasnosti, rovnako ako to bolo v Povstaní, treba brániť hodnoty demokracie, spravodlivosti a slobody.

Premiér Pellegrini upozornil, že extrémisti sú čoraz sofistikovanejší a svoju nenávisť maskujú do tradičných ľudových hodnôt. Na sociálnych sieťach otvorene podnecujú k násiliu a klamlivou propagandou a prekrúcaním historických súvislostí vnášajú do spoločnosti chaos!

A na to ukrývanie sa extrémizmu pod propagáciu tradičných kresťanských a národných hodnôt upozornili aj ďalší politici.

Verejná ochrankyňa práv Patakyová k výročiu SNP pripomenula poučenie z histórie, že radikálne a extrémistické riešenia v spoločnosti nikdy nefungovali, ba naopak – viedli ku katastrofe!

Zapôsobili na mňa aj slová exprezidenta Kisku, ktorý na margo spochybňovania SNP zvýraznil, že maličká krajina v strede Európy povstala proti obrovskej presile, a vyjadril zármutok z toho, že sa naďalej ozývajú hlasy, ktoré partizánov označujú za banditov a o SNP hovoria ako o puči.

„Treba sa nám postaviť voči zlu a jasne stanoviť deliacu čiaru medzi dobrom a zlom,“ dodal exprezident.

Treba si zopakovať zemepis?

Inou vecou už je, a to vo vyjadreniach predstaviteľov štátu a politických strán nezaznelo, že hodne neskôr, keď už bolo víťazstvo nad fašizmom definitívne isté, vtedajší komunisti si Povstanie postupne sprivatizovali. V konečnom dôsledku to ale malo jednu pozitívnu stránku!

Tak tomu bolo po celé obdobie budovania socializmu, kedy sa v učebniciach dejepisu zvýrazňovali tri významy SNP:

politický (to, že ľudia povstali proti fašizmu), vojenský (tým, že Povstanie čiastočne viazalo na seba nemecké divízie) a tretí význam – internacionálny, čoho zdôrazňovanie bolo ako jediné pozitívum možné pripísať na vrub vtedajším komunistom.

Áno, tým tretím významom SNP bol a fakticky i naďalej zostáva jeho internacionalizmus. Bŕŕ, aké je to dnes pre niektorých ťažké, hnusné a nepríjemné slovo!😢

Skrátim to. Na hodinách dejepisu sme sa za čias socializmu učili, že do Povstania sa zapojili príslušníci viac než dvoch desiatok národov a národností. Slováci, Ukrajinci, Rusi, Nemci, Maďari, Rusíni, Česi, Židia, Poliaci, Francúzi, Taliani, Rumuni atď. atď.

Zdôrazňovanie mnohonárodnostného, internacionálneho aspektu Povstania bolo súčasťou oficiálnej línie komunistickej strany. Dnes sa ale skôr preferuje ten slovenský národný akcent. Spomínajú sa najmä Slováci … a potom ešte prípadne aj Rusi.

Jaj, veľká to radosť pre rusofilného šéfa SNS Danka!

Áno, toho Danka, predsedu parlamentu a šéfa národniarov, ktorého šéf diplomacie Lajčák i celé jeho ministerstvo opakovane upozorňujú, aby sa konečne doučil základy zemepisu, teda, že sú štyri svetové strany a nielen jedna! Zároveň mu vytýkajú, že nezriedka sa správa v rozpore s oficiálnou zahraničnou politickou líniou Slovenska. 

Káva a paralela namiesto pointy

Vrátim sa ale k výročiu SNP a k jeho významu, pretože mi napadla paralela s inou dejinnou udalosťou – vlaňajšou storočnicou vzniku Československa. Keď som pred necelým rokom v komentári pripomenul vznik Československa, napísal som, že ani zďaleka nebolo dokonalé. A tým, že vzniklo ako umelý útvar na území, na ktorom žili príslušníci veľkého množstva národov a národností, tak sa v ňom miestami aj výraznejšie potláčali práva príslušníkov niektorých národností.

Áno, 1. čsl. republika ani zďaleka nebola dokonalá, ale určite to bolo to najprogresívnejšie v celom regióne!

A zhruba tak nejako, aj keď inými slovami a v inom kontexte, treba hodnotiť aj význam SNP. V živote nie je nič biele ani čierne, ale všetko je skôr také strakaté, mnohofarebno rozmazané.

A tak je to aj s dejinnými udalosťami.

Koniec. Kto dočítal, môže si ísť dať kávu! Moja je ešte horúca, tak ju usilovne premiešavam a fúkam do nej, aby skôr vychladla.😎

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *