Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Pokuta za predčasné splatenie hypotéky bude najviac 1 %

Do zákona o úveroch na bývanie sa dostala tesne pred finálnym hlasovaním zásadná zmena. Je ňou maximálna suma poplatku za predčasné splatenie úveru vo výške jedného percenta zo splácanej sumy. Cieľom bolo vyjsť v ústrety spotrebiteľom, banky však protestujú, že účinok bude presne opačný. 

Ohraničenie poplatku za predčasné splatenie vo výške jedného percenta sa dostalo do zákona formou pozmeňujúceho návrhu poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého. Jeho predloženie však bolo v súlade s predchádzajúcou dohodou s predkladateľom zákona Ministerstvom financií SR. Bol to jediný poslanecký pozmeňovací návrh k návrhu zákona. Hlasovalo zaň až 126 poslancov zo 134 prítomných.

„Sú ľudia, ktorí majú refixáciu tri roky, päť rokov alebo dlhšiu. Tí dnes nemôžu využívať možnosť predčasného splatenia bez poplatku. Respektíve len so zmluvnou pokutou, ktorú dnes zákon nejak nerieši,“ uviedol M. Beblavý „Preto ministerstvo financií navrhlo, a ja teraz predkladám návrh, ktorý upresňuje to, aby banky mohli pýtať len poplatky, ktoré zohľadňujú ich skutočné náklady,“ vysvetlil svoje pohnútky. Stropom na takéto oprávnené náklady bánk na predčasné splatenie úveru tak bude už zmienené jedno percento,

„Nebude sa tak môcť stať, že pri ľuďoch s dlhším obdobím refixácie ich banka stiahne z kože,“ skonštatoval. Dnes je pokuta alebo poplatok za predčasné splatenie vo výške štyroch, alebo piatich percent v rôznych bankách. Splatenie úveru mimo refixácie sa teda využíva len veľmi málo.

Proti tejto zmene však protestujú zástupcovia bánk. Ich skutočné náklady a teda aj ich strata v prípade predčasného splatenia je podľa nich viac ako jedno percento.

„Tento krok obmedzí poskytovanie obľúbených dlhších fixácií úrokových sadzieb. V čase rastúcich úrokových sadzieb si klienti nebudú môcť zafixovať nižšie sadzby na dlhšie obdobie,“ protestuje Slovenská banková asociácia ústami jej hovorkyne Zuzany Murcko. Asociácia zmenu vníma ako krok smerom v neprospech spotrebiteľa. Analytik Fincentra Peter Világi sa obáva, že náklady, ktoré budú mať banky pri predčasnom splatenú budú premietať do vyšších bežných úrokov na hypotékach. Budú si tak kryť riziko, že klient predčasne splatí časť pôžičky, a oni nebudú mať peniaze, ktoré si pre neho požičali, ako použiť. 

„Takémuto zásahu mala predchádzať odborná diskusia, ktorá bohužiaľ neprebehla,“ pripomína Z. Murcko z bankovej asociácie.

Zmena vstúpi do platnosti 21. marca budúceho roka spolu s ostatnými novinkami, ktoré zákon zavedie. Medzi tie najvýznamnejšie patrí:

  • Právo na mimoriadnu splátku úveru vo výške do 20 percent jeho hodnoty vždy v čase do jedného mesiaca pred výročím.
  • Vyšší informačný štandard spotrebiteľa – ten by mal byť už pri uzatváraní alebo predlžovaní zmluvy informovaný o sume zaplatených úrokov a zostatku nesplatenej istiny po skončení fixácie.
  • Možnosť odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu do 14 kalendárnych dní od jej uzavretia.
  • Európsky štandardizovaný informačný formulár (ESIS) – zhrnutie všetkých podstatných informácií o úvere a spôsobe jeho poskytnutia
  • Povinnosť veriteľov poskytovať údaje o úveroch aspoň do jedného elektronického registra údajov.
  • Povinnosť pre finančných agentov informovať o výške ich provízie od finančných inštitúcii za predaj služby.
  • Povinnosť pre finančných agentov informovať v rozdieloch provízii medzi jednotlivými finančnými inštitúciami. 

Jedna odpoveď na “Pokuta za predčasné splatenie hypotéky bude najviac 1 %”

  1. Miki píše:

    Zákon ako taký je fajn, s províziami tiež nemám problém za predpokladu, že to bude platiť aj pre iné profesie. Podobne by mali aj lekári informovať pacientov, koľko peňazí dostanú od zdravotnej poisťovne za daný lekársky výkon, či je vôbec daný liečebný úkon nutný, keď im predpíše daný liek, koľko zaň dostane a koľko by mohol dostať za iný liek. Stále mám pocit, že ministerstvu financií sa nepáči, že existujú vo finančníctve ľudia, ktorí si bez akýchkoľvek sporných tendrov tiež dokážu poctivou a kvalitnou prácou zarobiť veľa peňazí…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *