Utorok 17. októbra. Meniny má Hedviga

Pokuty a zákazy: Aj finanční poradcovia podpisujú nevýhodné zmluvy

Finanční poradcovia pomáhajú pri výbere produktov a upozorňujú na úskalia zmlúv, ktoré môžu klientom v budúcnosti spôsobiť nejednu finančnú traumu. Sami však občas podľahnú a podpíšu záväzok, aký neskôr ľutujú. Napríklad sa dobrovoľne zaviažu niekoľko mesiacov nerobiť prácu, ktorú vedia najlepšie. Aké obmedzenia prinášajú finančným sprostredkovateľom v zmluvách ich „chledodarcovia“?

Už formulácia z úvodu článku môže byť sporná, keďže je naozaj otázne, kto vo vzťahu finančný agent – sprostredkovateľská sieť prináša chlieb, nič to však nemení na fakte, že obsah zmluvy o spolupráci určujú firmy a potenciálny spolupracovník má len dve možnosti: podpísať alebo nepracovať .

Finančno-sprostredkovateľské spoločnosti sa v zmluvách úplne legitímne chránia pred tým, aby agent súbežne pracoval aj pre inú spoločnosť. Spornejší charakter má požiadavka zakázať prácu pre konkurenciu aj po skončení zmluvy. Komplikácii v zmluvách však môže byť viac. Z pohľadu Investujeme.sk je dobré zamerať sa na nasledujúce oblasti:

 • existenciu konkurenčnej doložky – to znamená, ako dlho po skončení spolupráce nemôže agent pracovať pre konkurenciu
 • možnosť spolupracovať s bývalými kolegami po odchode zo spoločnosti – niektoré spoločnosti pod hrozbou sankcií zakazujú robiť pracovné ponuky pre bývalých kolegov
 • výpovedná lehota  – počas výpovednej lehoty agent už spravidla nemá plnú servisnú podporu, takže má sťaženú prácu a tým aj nižší príjem
 • rozsah zmluvných pokút a ďalších sankcií v prípade odchodu z firmy – niektoré spoločnosti účtujú sankcie, ak agent neodovzdá všetky materiály už do troch dní, čo môže byť z objektívnych dôvodov niekedy problém
 • nároky na klientov – sprostredkovateľské spoločnosti si nárokujú klientov odchádzajúceho agenta. Ten môže mať pod hrozbou sankcií zákaz aktualizovať ich produktové portfólio.

Zákaz konkurencie – niekde áno, niekde nie

Ako môžeme vidieť v tabuľke vybraných spoločností, ktorých zmluvy má redakcia k dispozícii, konkurenčná doložka zakazujúca prácu pre konkurenciu po skončení spolupráce nie je automatická u všetkých spoločností. V niektorých prípadoch je stanovená len nepriamo. Napríklad spoločnosť Partners Group nezakazuje odchod ku konkurencii, ale v takom prípade si ponechala právo žiadať vrátanie nákladov na odborné školenia, pričom cena jedného školenia sa pohybuje v rozmedzí 100 až 1 000  eur. Naopak, spoločnosť OVB má okrem pokuty v zmluve právo „uzavrieť so svojimi zmluvnými partnermi dohodu o neprijatí sprostredkovateľa do priameho zmluvného vzťahu“ – čo môže byť chápané ako prekážka pre odídenca osamostatniť sa a pôsobiť ako samostatný finančný agent.

Porovnanie vybraných spoločností

Spoločnosť

Zákaz konkurencie

Výpovedná lehota

Pokuta

Broker Consulting

12 mesiacov po skončení zmluvy.

Zmluva neuvádza, platí lehota podľa Obchodného zákonníka. 

Pri porušení konkurenčnej doložky v závislosti od kariérneho stupňa 660, 1 650, 3 320 alebo 4 980 eur.

Fincentrum

Len počas trvania zmluvy.

1 mesiac.

Bez sankcií v zmluve.

OVB

24 mesiacov po skončení zmluvy.

1 mesiac – pri spolupráci kratšej ako rok – inak 3 mesiace.   

Za nábor bývalého spolupracovníka do novej spoločnosti v kategórii reprezentant 6 500, v kategórii  obchodný vedúci alebo generálny  reprezentant 12 500 eur, v kategórii okresný vedúci 25 tisíc eur a pri riaditeľoch 50 tisíc eur

Za pokus o nábor si spoločnosť uplatňuje sankciu vo výške polovice sumy. 

Zmluvná pokuta môže byť nižšia, podľa zmluvy neprekročí ročnú výšku provízií náborovaného sprostredkovateľa. 

Partners Group SK

Nepriamo 24 mesiacov po skončení zmluvy.

30 dní.

Spoločnosť si môže uplatniť náhradu nákladov na školenie, ak do 24 mesiacov odídený sprostredkovateľ začne pôsobiť v konkurenčnej firme – za každé školenie môže ísť o sumu v rozmedzí 100 až 1000 eur

Sankcia 5 000 tisíc eur pri zákaze konkurencie počas trvanie zmluvy

Sankcia 3 000 tisíc pri nábore ex-kolegu počas 12-tich mesiacov od ukončenia zmluvy.

Salve

Len počas trvania zmluvy.

30 dní.

Sankcia 1 100 eur pri porušení zákazu konkurencie počas trvania zmluvy alebo pri vykonávaní činnosti bez povolenia NBS.  

Sankcia 850 eur pri porušení mlčanlivosti.

 

Zdroj: Materiály dostupné redakcii.

Zmluvné pokuty nie sú definitívne

Aj keď mnohé spoločnosti majú v zmluve definované pokuty za porušenie konkurenčnej doložky, neznamená to, že hriešnik musí zaplatiť celú sumu. Súdy majú v zmysle platnej legislatívy právo znížiť zmluvnú pokutu v prípade, že je neprimerane vysoká. Spoločnosti na to myslia a pokuty prispôsobujú pozícii sprostredkovateľa a teda aj jeho ekonomickému prínosu. Napríklad spoločnosť Broker Consulting stanovuje pokutu za porušenie konkurenčnej doložky v závislosti od pozície odídenca. Spoločnosť PG si zasa nárokuje len vrátanie nákladov na školenia.

To neplatí pri porušení zákazu konkurencie počas trvania zmluvy. V takom prípade si sankcie uplatňuje štvorica z piatich porovnávaných spoločností.

Pomerne často sa v zmluvách objavuje sankcia za nevrátanie firemných materiálov v stanovenom termíne. Za zdanlivú banalitu si niektoré spoločnosti účtujú pokutu v stovkách eur.

Redakcia mala k dispozícii aj zmluvy o spolupráci dvoch finančných inštitúcií. Je zaujímavé, že Allianz – SP ani Prvá stavebná sporiteľňa nemajú uvedenú konkurenčnú doložku po skončení spolupráce. Za porušenie zákazu konkurencie počas trvania zmluvy zaplatí spolupracovník Allianzu 3 320 eur a v PSS je to 7 tisíc eur.

Náborovanie je sankcionované osobitne

Samostatnou kapitolou zmluvných vzťahov je zákaz náborovania bývalých kolegov. V tomto prípade si obmedzenie zmluvne zabezpečili aj spoločnosti bez priamej konkurenčnej doložky. PG SK má nastavený zákaz na 12 mesiacov a v prípade porušenia si nárokuje pokutu 5 tisíc eur. Fincentrum sa so spolupracovníkmi zmluvne dohodlo, že 2 roky po skončení spolupráce nebudú náborovať svojich ex-kolegov, zmluva však nestanovuje sankcie.

Pomerne vysoké sankcie za náborovanie má líder trhu. Tu si bývalý spolupracovník môže odľahčiť peňaženku v závislosti od „veľkosti chytenej ryby“. Pri bežnom reprezentantovi je to 6 500 eur a pri riaditeľovi až 50 tisíc eur. Pokuta však môže byť aj nižšia, keďže podľa zmluvy neprekročí výšku provízií náborovaného sprostredkovateľa za posledných 12 mesiacov. Na druhej strane, aj neúspešný pokus o nábor sa finančne nevypláca. Pokutou je polovica sankčnej sumy.

Broker Consulting má nastavenú 36 mesačnú lehotu, keď má odídenec zákaz oslovovať svojich bývalých klientov. 

Je sprostredkovateľ slobodný?

Na sprostredkovateľskom trhu neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, či je sprostredkovateľ slobodný. Niektoré spoločnosti používajú prirovnanie k športu, keď má športovec právo zmeniť klub a to sa aj bežne deje. Konzervatívnejšie inštitúcie upozorňujú, že vysokí manažéri majú konkurenčné doložky v mnohých oblastiach naprieč celý biznisom.  Tu však treba doplniť, že za konkurenčné obmedzenie spravidla dostávajú zamestnanci aj po skončení riadnej spolupráce istú náhradu. A práve na ňu sprostredkovateľské spoločnosti vo svojich konkurenčných doložkách zabúdajú.  

Ilustračné foto: sxc.hu. 

5 odpovedí na “Pokuty a zákazy: Aj finanční poradcovia podpisujú nevýhodné zmluvy”

 1. patrik píše:

  jasné FINCENTRUM je jednička :) včera som si len potvrdil, že kto je len pre prachy vo firme, nemá vo fin. poradenstve čo robiť..a bolo mi veľmi smutno, že práve FC patrí k tým, ktorí kukajú do svojej peňaženky..ale ako sa hovorí, mlyny melú…a ja verím, že v neprospech tých, čo chcú bohatnúť na klientoch…ja i napriek menším províziám ostanem na strane klienta a budem to robiť tak, ako by som to robil keby som mal patričné vzdelanie a skúsenosti ako klient..

  • Peter píše:

   Prazdne reci Patrik. My vo FC sa zase dennodenne stretavame s klientmi, ktori podpisali velmi nevyhodne poistky od pracovnikov OVB, ktori im slubili to najlepsie investovanie na svete a to v poistke. Snazia sa tak klientov nalakat, oblbnut aby rychlo podpisali poistku vytiahnutu zo suflika, za ktoru maju ukamzitu velku proviziu, no klient po dvoch rokoch zisti ze mu zatial vsetky peniaze zozrali poplatky! Preto je v OVB 80% produkcie poistenie a preto je tolko storna potom :) To iste pri stavebnom sporeni kde klientov presviedcaju slovami „12% rocne to je najlepsia mozna investicia a peniaze mate kedykolvek po ruke“ pritom je to 2% plus max. 65 € rocne co je zanedbatelne pri moznych vynosoch v inych produktoch, nehovoriac o tom ze vyuzivanie nasporenych prostriedkov je znacne obmedzene na vopred stanovene ucely. Ale rovnako ako pri poistkach to prracovnici OVB robia za ucelom rychlo zarobit lebo su namotivovani a maju vymyte mozgy z BD akademie! Takze mas pravdu bozie mlyny melu a preto je OVB cim dalej tym menej kvalitne s velkym mnostvom oveciek co predavaju ludom klamstva a preto rychlo aj koncia a FC naopak stale kvalitnie a nabera na sile :) A to hovorim ako clovek ktory bol v OVB a ked videl ake svinstva sa tam robia a kolko je tam neodbornej fuserskej prace tak som velmi rychlo zbehol do Fincentra :) Co sa tyka ostatnych firiem tie nemaju ani velkost ani kvalitu ktora by vobec stala za zmienku a porovnanie, ale od znamych co v tych spolocnostiach robili viem ze funguju v podstate rovnako ako v OVB :)

 2. patrik píše:

  no…pokiaľ si v daných firmách robil, tak môžeš porovnávať :) ja viem len jedno, FC nikdy…nemám záujem robiť vo firme, kde si každé riaditeľstvo riadi podľa seba :)..a to viem čo hovorím a nemám to len z jedného zdroja..a sila nie je všetko…je veľa silných firiem, ktoré nemajú naj obrat a i napriek tomu sú špičky:) ľudia nie vždy hľadajú len výšku provízie :)…good luck:)

 3. Majo píše:

  Peter,ak si financny poradca nechapem preco pises ze stavebne sporenie je zly prodkut. Ak clovek ma moznost investovat len okolo 600 euro rocne je to velmi dobra strednodoba investicia, naviac pomerne bezpecna. Ak ma viac penazi zvysok da do inych produktov. Ak ma tisice moze ist do privatneho bankovnictva atd. Kazdy ma ine moznosti a ty by si mal byt ten co navrhne spravne produkty. Neviem posudit kto je lepsi ci Ovb ci Fc, v kazdom pripade je to podla mna skor o konkretnom poradcovi a nie o skupine pod ktorou robi. Uvazujem ze to v tejto oblasti skusi.

  • Pali píše:

   Na prvý pohľad môžeš mať pravdu. Na druhej strane Stavebné sporenie je v rukách štátu. Ty si môžeš uzatvoriť stavebné sporenie v čase keď štátna prémia je 12,5% a štát ju môže o rok zmeniť na 8,5%, ako to bude v budúcom roku. Ak sa ti to nepáči, nemôžeš spraviť nič – peniaze máš viazané. Ďalšia vec – poplatky. V zásade, ak si zvolíš cieľovú sumu presne takú akú dokážeš nasporiť, tak tvoj ročný výnos po 6 rokoch bude alikvotný pravidelnej investícii s výnosom cca. 3,5% p.a. Nehovorím, či je to dobré alebo zlé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *