Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Poľsko chystá veľkú penzijnú reformu. Obnoví súkromné sporenie na dôchodok

Poľsko
Penzia Peter Apolen 26.09.2018 | 00:00 0 Komentárov

Poľsko čaká zásadná zmena penzijného systému. Štátny priebežný systém doplní schéma kapitálového sporenia, do ktorej budú na individuálne účty prispievať zamestnávatelia, zamestnanci a vláda. Predchádzajúci systém pritom bol v roku 2013 znárodnený.

V takzvanej Zamestnaneckej kapitálovej penzijnej schéme (PPK) si budú môcť sporiť všetci zamestnanci. Zamestnávatelia im budú musieť sporenie povinne ponúknuť a prispievať naň. Každoročne bude navyše sumou cca 56 eur podporovať dôchodkové sporenie aj poľská vláda. Vklady sa budú zhodnocovať na finančnom trhu.

Schéma je zatiaľ vo forme návrhu, no je koncipovaná pomerne veľkoryso. Výška odvodov môže dosiahnuť až osem percent z hrubej mzdy plus vládne príspevky. V niektorých charakteristikách je systém podobný slovenskému druhému pilieru.

Až 8 % hrubej mzdy

PPK bude musieť poskytovať každý poľský zamestnávateľ. Znamená to ponúknuť zamestnancom možnosť sporiť si individuálne na dôchodok. Aj pracovníci budú defaultne nastavení ako účastníci schémy, no môžu z nej kedykoľvek vystúpiť a v prípade, že neskôr zmenia názor opätovne vstúpiť.

Minimálny odvod zamestnanca je stanovený na dve percentá z hrubej mzdy. Tí, ktorí zarábajú len 1,2 násobok minimálnej mzdy, budú mať tento limit znížený na 0,5 percenta mzdy. Každý si však bude môcť príspevok zvýšiť ešte o dve percentá, ak bude chcieť. Zamestnávatelia budú povinne odvádzať 1,5 percenta z hrubej mzdy pracovníka. Svoj príspevok môžu tiež zvýšiť, a to na 2,5 percenta. Autori návrhu si od toho sľubujú bitku firiem o kvalifikovaný personál.

Odvody do PPK tak budú dovedna predstavovať minimálne 3,5 percenta, či 2 percentá pre málo zarábajúcich, a najviac osem percent, pri dobrovoľných príspevkoch zamestnancov a zamestnávateľov. Prispievať chce aj štát. Každý sporiteľ by mal dostať takzvaný uvítací príspevok vo výške 250 zlotých (58 eur) a ročne navyše “príspevok za vernosť” – 240 zlotých (56 eur).

Odhaduje sa, že do PPK sa zapojí 11 miliónov zamestnancov. Vláda by tak rada zvýšila zodpovednosť zamestnancov za ich budúci dôchodok a tým odbremenenila štátny priebežný systém.

Poučení z chýb

Poliaci však nemajú s privátnymi penzijnými schémami veľmi dobré skúsenosti. Už v roku 1999 boli zavedené tzv. Otvorené penzijné fondy OFE, no v roku 2013 boli zrušené a úspory Poliakov boli použité na úhradu vládneho rozpočtového deficitu. Tieto fondy predtým čelili kritike pre viacero nedostatkov. Nový systém by tomu chcel predísť. Napríklad obmedzením poplatkov za správu, ktorých výška bola v starom systéme kritizovaná. Management fee by mal dosahovať najviac 0,5 percenta ročne. V prípade pozitívnych výsledkoch investícií môže byť suma zvýšená na 0,6 percenta.

Nasporené prostriedky budú, podobne ako v slovenskom druhom pilieri, vlastníctvom každého sporiteľa. Teda nie správcu fondu. Bude ich tiež možné dediť. Štruktúra investičného portfólia sporiteľov sa bude meniť s blížiacim sa vekom odchodu do dôchodku. Bude teda rásť zastúpenie dlhopisov a klesať zastúpenie akcií.

Za istých okolností bude možné príspevky predčasne vybrať. Napríklad na účely kúpy alebo výstavby bývania. Sporiteľ sa však musí zaviazať, že prostriedky v nasledujúcich 15 rokoch vloží späť.

Na prípravu je málo času

Hoci je nová dôchodková schéma nastavená pomerne štedro, je potrebné dodať, že veľkú časť z nej kladie štát na plecia podnikateľov. Ide v podstate o nové zdanenie, ktoré bude navyše pre veľké firmy uplatnené už od budúceho roku. “Pri pohľade z globálnej perspektívy nebude zvýšenie náklady citeľné. Treba zobrať do úvahy aj to, že príspevky zamestnávateľa môžu slúžiť aj ako nástoj na prilákanie a udržanie talentovaných zamestnancov,” myslí si Rafał Zięba, partner v advokátskej kancelárii Kochański Zięba & Partners.

Novinka je zatiaľ stále v rovine návrhu. Schválila ju síce vláda, no ešte bude musieť prejsť parlamentom. Napriek tomu sa počíta s vstupom do platnosti už od januára. Finančné inštitúcie teda budú mať na prípravu len veľmi málo času. Je preto otázne, či sa im podarí za tak krátky čas zostaviť kvalifikované tímy investičných profesionálov a pripraviť atraktívne finančné produkty.

PPK budú môcť ponúkať investičné fondy, zamestnanecké penzijné fondy a životné poisťovne. Inštitúcie budú musieť požiadať o zápis do registra PPK, ktorý bude spravovať Poľský rozvojový fond.

Nová krv do žíl Varšavskej burzy

Poľská vláda si od PPK okrem riešenia dôchodkovej situácie sľubuje aj posilnenie domáceho kapitálového trhu. Varšavská burza totiž po zrušení OFE v roku 2013 doslova živorí. Z trhu sa stratila likvidita, investori nemajú záujem o nové emisie, a vytratila sa aj dôvera. Nové penzijné fondy by tak mohli poľskému kapitálovému trhu vrátiť zašlú slávu najväčšieho finančného trhu v strednej a východnej Európe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *