Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Pomoc Grécku a smrtiaca fiškálna pavučina eurozóny

Denník „The New York Times“ dnes zobrazil peknú grafickú prílohu ohľadom európskej fiškálnej siete dlhu. Po jej preštudovaní musí byť každému jasné, že záchranná akcia Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky v podobe poskytnutia finančnej injekcie Grécku vo výške 110 mld. eur bola nevyhnutná.

Gréci tak môžu počítať s prílevom financií na tri roky, ale daň za pôžičku bude krutá (tvrdé fiškálne škrty, čo povedie k ešte výraznejšej nestabilite ekonomiky). Gréci však nehrajú v tomto príspevku prekvapujúco hlavnú úlohu, sú iba medzistupňom k európskej „sociálnej“ sieti dlhu.

Fiškálna bomba eurozóny

My sa však pokúsime zmeniť pohľad na grécky problém a z vedľajšej úlohy nám vystúpi do popredia najväčšia fiškálna „bomba“ Eurozóny v podobe desiatej najsilnejšej ekonomiky na svete – Španielsko. Všetky tri inštitúcie EU/MMF/ECB sa snažia krokmi v prospech Grécka (finančná pomoc od MMF a EU, zníženie kolaterálových požiadaviek pre grécke banky od ECB) zabrániť najväčšej katastrofe v dejinách starého kontinentu. Grécko by totiž mohlo spustiť lavínu výpredaja vládnych dlhopisov krajín označovaných značkou PIGS (Portugalsko, Taliansko, Grécko, Španielsko).

"Fiškálne prasce"

Pojem „pigs“ z angličtiny v preklade znamená „prasce“, čo naozaj v súčasnej dobe sedí pri sledovaní ich fiškálnych praktík. V závetrí za touto fiškálnou pýchou Eurozóny stojí Írsko, ktoré sa im minimálne vyrovná. Celkové dlhy týchto piatich krajín k 31.decembru 2009 (na základe údajov BIS – Banka pre medzinárodné zúčtovanie v Bazileji) predstavovali výšku takmer 4 bil. USD (takmer dvojnásobok HDP Francúzska). Dlhy týchto krajín sú však tak prepojené a poprepletané, že vytvárajú dokonalú smrtiacu fiškálnu pavučinu eurozóny, kde kolaps jednej z týchto piatich krajín znamená kolaps eurozóny.

Najväčšiu hrozbu vzhľadom k svojej veľkosti vlastného dlhu, expozícii voči dlhom ostatných krajín PIGS a slabej ekonomickej stabilite nesie jednoznačne Španielsko, ktoré sa dostalo minulý týždeň pod tlak, po tom ako ratingová agentúra Standard&Poors jej znížila rating na úroveň AA s negatívnym výhľadom. Ak by sa nezachránilo Grécko ďalším na odstrel by bolo Španielsko, čo by znamenalo koniec eurozóny, teda spoločnej meny EURa. "Prasce" si tak vytvorili dokonalú sieť, ktorá núti ostatné krajiny eurozóny poskytovať im finannčnú pomoc v prípade potreby.

Schéma fiškálnej pavučiny v Eurozóne

"Sociálna" sieť

Pre objasnenie, Grécko dlhuje celkovo 236 mld. USD (najviac Francúzsku 75 mld. USD, Nemecku 45 mld. USD, UK 15 mld. USD), zároveň dlhuje Írsku 8,5 mld. USD a Talianku 6,9  mld. USD. Španieli (ekonomika s najvyššou mierou nezamestnanosti v EU nad 20%, čo bude determinovať akúkoľvek schopnosť v znižovaní deficitu a vládneho dlhu) sú celkovo dlžní 1,1 bil. USD (Nemecku 238 mld. USD, Francúzsku 220 mld. EUR, UK 114 mld. USD, Taliansku 31 mld. USD, Írsku 30 mld. USD, Portugalsku 28 mld. USD) a zároveň v rukách držia tretinu portugalského dlhu (86 mld. USD).

Ďalším do partie je Taliansko s dlhom 1,4 bil. USD (ale stabilnejším ekonomickým základom ako Španielsko), pričom viac ako tretina ich dlhu je naviazaná na Francúzsko (511 mld. USD, čo predstavuje 20% HDP Francúzska!!!). Po preštudovaní tejto schémy musí byť každému jasné, aké hlboké sú korene „fiškálneho moru“ v Eurozóne. Aktuálny slogan „jeden za všetkých a všetci za jedného“ naberá v eurozóne bolestivé črty (hlavne ak majú spoločný záujem), čo môže stať  budúce generácie veľa utrpenia.

Autor je analytik CI Komodity.

Kto by mal Grécku pomôcť?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *