Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Ponuka novostavieb na bratislavskom trhu klesla na pokrízové minimum

V Bratislave je v súčasnosti najmenej voľných bytov v developerských projektoch za posledných desať rokov. Stavebníci nestíhajú reagovať na silný dopyt.

Na bratislavskom rezidenčnom trhu je aktuálne v ponuke 2 069 voľných bytov. Oproti predchádzajúcemu kvartálu ide ich menej o 7,9 percenta. V medziročnom porovnaní však je pokles ešte výraznejší – až o 41,8 percenta. Za týmto výrazným poklesom je neutíchajúci dopyt, ale najmä výpadok na strane ponuky. Developeri nie sú schopní dodať na trh toľko nových bytov vo výstavbe ako v minulosti.

Od apríla do júna sa predalo 825 nových bytov. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku ide o pomerne výrazný nárast. Podľa štatistík spoločnosti Lexxus až o 41 percent. Ak ale tento údaj porovnávame s predchádzajúcim rokom, počet predaných bytov klesol takmer o 29 percent. Dôvodom je práve slabšia ponuka. Povoľovacie konanie na nové projekty trvá aktuálne viac ako dva roky.

Najväčší záujem je o byty v druhom bratislavskom okrese, kde sa predalo 236 bytových jednotiek. Najmenej bytov sa predalo už tradične v prvom okrese, len 71.

Pribudlo menej nových bytov, ako sa predalo

Na konci druhého kvartálu boli na trhu v ponuke byty v 99 aktívnych projektoch. Napriek poklesu celkovej ponuky na trh pribudlo osem noviniek, sedem celkom nových projektov a jedna nová etapa už staršieho projektu. Začal tak napríklad predaj v poslednej etape zóny Viladomy projektu Slnečnice, ktorá má celkovo priniesť 377 bytov a apartmánov. Predaj začala aj skupina Arca Capital, ktorá v projekte Pod vinicou ponúka 157 bytov. Celkovo sa ponuka bytov sa v druhom kvartáli rozšírila o 586 bytov.

Naďalej platí, že väčšina bytov sa predá ešte pred dokončením, teda z papiera. Podiel voľných rozostavaných bytov na celkovom objeme voľných bytov na trhu novostavieb dosahuje 89 percent. Znamená to, že len jeden z desiatich bytov sa predá až ako dokončený.

Cena novostavieb na pokrízovom vrchole

Podľa údajov vyplývajúcich z analýzy spoločnosti Lexxus, priemerná cena voľných nových bytov na trhu dosiahla hodnotu 2 833 eur/m2 s DPH. Ide tak o ďalšie nové pokrízové maximum. Medzikvartálne sa cena zvýšila o 39 EUR resp. cca o 1,7 percenta. V medziročnom porovnaní došlo k rastu v cene o 7,6 percenta.

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých okresoch okrem druhého okresu, v rámci ktorého stagnovala (pokles o 0,2 %). Najvýraznejšie rástla cena v štvrtom okrese,  medzikvartálne až o päť percent. Cena predaných bytov dosiahla úroveň 2 610 eur/m2 s DPH.

„Očakávame, že cena predaných bytov bude v najbližšom období mierne rásť. Takmer u štvrtiny projektov sme zaznamenali výrazné úpravy cenníkových cien smerom nahor a navyše očakávame spustenie predaja projektov v luxusnom segmente,“ hovorí Peter Ondrovič risk manager&real estate valuer spoločnosti Lexxus.

2 odpovede na “Ponuka novostavieb na bratislavskom trhu klesla na pokrízové minimum”

  1. tibor píše:

    Škoda, že niekto nesleduje, ako sa vyvíjajú ceny novostavieb. Mám taký dojem, že developery naschvál obmedzujú ponuku, aby mohli zvyšovať ceny.

  2. Investor píše:

    Teraz určite nie je správny čas kupovať. Počkáme si, kým to spadne a potom kúpime od tých, čo dnes nakupujú s tretinovou zľavou… :-)))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial