Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Ponuka novostavieb na trhu je najmenšia za posledné dva roky

Bývanie Peter Apolen 04.10.2018 | 00:00 0 Komentárov

Developeri reagujú na ochabnutie záujmu a znižujú ponuku na trhu. Darí sa im tak zatiaľ držať priemernú cenu novostavieb v Bratislave v stále rastúcej trajektórii.

Na trhu novostavieb v Bratislave je aktuálne k dispozícii najmenej bytov od roku 2016. Kým ešte v druhom kvartáli bolo na trhu rezidenčných nehnuteľností v ponuke  3 556 bytových jednotiek, v tomto štvrťroku je to už len 2 767 nových bytov. Počet developerských projektov ponúkajúcich bývanie sa pritom nezmenil a zostáva na počet 97.

Počas tretieho kvartálu sa v Bratislave predalo 900 bytov, čo je o 22 percent menej, ako za predchádzajúci kvartál a dokonca o osem percent menej, ako tomu bolo  v rovnakom období minulého roka.

„Medzikvartálny pokles bol zapríčinený novým mechanizmom a pravidlami pre získavanie hypoték a  každoročne sa opakujúcim nezáujmom spôsobeným dovolenkovou sezónou,” vysvetľuje dôvody  Peter Ondrovič, risk manager and real estate valuer z realitnej kancelárie LEXXUS.

Záujem o hypotéky ani v lete neklesol

Hypotekárny trh sa totiž po nábehu nových opatrení Národnej banky Slovenska mierne ochladil. Centrálna banka zaviedla nové pravidlá, ktorých cieľom je spomaliť trh. Do istej miery sa jej to podarilo, no k poklesu objemu nových hypoték napriek tomu nedošlo.

V júli, teda prvom mesiaci nových opatrení, poskytli banky hypotéky v objeme 693 mil. eur, čo je o 33 percent viac ako pred rokom. V auguste to bolo 648 mil. eur, čo je medziročný nárast o 15 percent. Dopyt teda medziročne neklesal, i keď bez debaty došlo k výraznému spomaleniu. V júni trh vrcholil s mesačným objemom hypoték 1094 mil. eur a medziročným nárastom o enormných 54 percent.

“Ešte doznievala vlna predzásobenia, ktorá tu bola pred 1. júlom. Mnohí klienti začali čerpať schválené žiadosti až po tomto období. Preto boli objemy v lete o niečo vyššie, ako sme boli zvyknutí z predchádzajúcich rokov,” vysvetľuje analytik Fincentra Peter Világi.

Rástli ceny nových aj starších bytov

Stále rastúci dopyt s klesajúcou ponukou sa podpísali pod rast ceny bytov. Priemerná cena voľných bytových jednotiek tak opäť rástla. Ku koncu tretieho kvartálu  dosiahla hodnotu 2693 eur s DPH za m2. Medzikvartálne sa zvýšila o 2,3 percenta. Oproti minulému roku, narástla cena o 8,7 percenta. Najvýraznejšie rástla priemerná cena voľných bytov v treťom bratislavskom okrese, medzikvartálne až o 4,9 percenta.

Priemerná cena predaných bytov dosiahla úroveň 2494 eur bez DPH za m2. Aj v tomto prípade ide o rast 2,9 percenta. Podobne, ako o u voľných nových bytov ide o nové pokrízové maximum.

Rástla aj priemerná cena starších bytov. Dosiahla úroveň 2790 eur s DPH za m2, oproti minulému kvartálu rástla o jedno percento.

Pribudli tri nové projekty

Na trhu novostavieb sa v treťom kvartáli objavilo sedem noviniek. Tri nové projekty a štyri nové etapy existujúcich projektov, ktoré dokopy rozšírili ponuku nehnuteľností o 456 bytov. Napoak v tomto období vypredalo celú svoju ponuku šesť projektov.

“Vďaka projektu Slnečnice, najväčšiu pozornosť o nové byty vyvolal piaty bratislavský okres, kde sa predalo 285 bytov. Naopak, najmenej bytov sa predalo v prvom okrese , 60,“ uzatvára P. Ondrovič.

 

novostavby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *