Nedeľa 01. novembra. Meniny má Denisa

Porovnajte si svoju hypotekárnu sadzbu s úrokmi ostatných bánk

Nastránke investujeme.sk sme pred nedávnom sprístupnili hypotekárnu kalkulačku, ktorá porovnáva zadanú sadzbu klienta s reálnymi sadzbami prvej päťky hypotekárnych bánk. Každý tak dokáže jednoducho zistiť, či je jeho sadzba konkurencieschopná, alebo naopak. Kalkulačka pritom narába s reálnymi sadzbami získanými v mystery shoppingu. 

Kalkulačka môže byť cennou pomôckou ako pre bankových klientov, tak i pre finančných sprostredkovateľov, ktorí pomocou nej môže demonštrovať svoj prínos klientom. Viac o jej výhodách a spôsobe fungovania kalkulačky vysvetľuje jej autor Pavel Škriniar, analytik projektu FinančnaHitparáda.sk.

 

  • Ako kalkulačka funguje?

Prepočet vychádza z denne aktualizovaných sadzieb. Dá sa prostredníctvom nej porovnávať úroková sadzba, ktorú dostal klient, s priemernou ponukou všetkých TOP 5 bánk. Kalkulačka teda uvádza, akú priemernú úrokovú sadzbu vie klient získať v piatich bankách.

  • Pre koho je kalkulačka určená?

Kalkulačku môžu používať klienti bánk, ale aj finanční sprostredkovatelia, ktorí ňou získajú veľmi dobrý predajný argument. Môžu ukázať svojim klientom, v čom je ich pridaná hodnota.

  • Vie sa podľa výsledkov klient rozhodnúť či je jeho sadzba výhodná alebo nie?

Ak má klient sadzbu nižšiu, ako mu vypočíta kalkulačka, rozdiel je v jeho prospech. Ak naopak vyššiu, mal by ponuku banky odmietnuť a zájsť ku konkurencii.

Doteraz boli pritom číslami, s ktorým si klienti vedeli ich ponuky porovnať, len oficiálna, bankou zverejňovaná, úroková sadzba alebo priemerná sadzba zverejňovaná Národnou bankou Slovenska. Bankou uvedené sadzby sú však často najnižšie možné, takže nie sú vždy relevantné. Pri sadzbách NBS zas ide o priemer viacerých fixácií i bonít, takže tiež zlý porovnávací základ.

  • Klienti ale majú rôzne príjmy, preferujú rôzne fixácie sadzieb a takisto potrebujú rôznu mieru prefinancovania (LTV). Ako to rieši vaša kalkulačka?

Používame sadzby, ktoré získava bežný človek bez akéhokoľvek vyjednávania. To znamená, že splní základné podmienky: otvorí si účet v banke, kde žiada o úver, presmeruje naň mzdu a v banke poistí zakladanú nehnuteľnosť. Kalkulačka ale nevychádza z prvých bankami predložených ponúk. Používa sadzby, ktoré by klient reálne od banky dostal. Čo sa týka fixácie, zvolili sme v súčasnosti najobľúbenejšiu – trojročnú. A čo sa týka bonity, ide o priemerného žiadateľa.

  • Dá sa vypočítať suma, ktorú môže človek ušetriť?

Buď sa dá prepočítať rozdiel úrokových sadzieb, dlžnej sumy a dĺžky fixácie, alebo je na to možné využiť ďalšiu kalkulačku. Prepočítavať úsporu na obdobie dlhšie ako je dĺžka fixácie nedáva zmysel. Po jej skončení sa totiž bude sadzba s veľkou pravdepodobnosťou meniť.

  • Ako vnímate súčasný hypotekárny trh?

V porovnaní s minulosťou majú klienti viac nástrojov, ako hrať s bankami vyrovnanejšiu hru. A pomáha tomu aj refinancovanie úverov. Veď už pri výbere hypotéky sa mnohí pýtajú na možnosti predčasného splatenia či mimoriadnych splátok. Neuvažujú teda zostať v jednej banke tridsať rokov. Pri prvej hypotéke si zistia postupy a svoje medzery, pri refinancovaní sa už môžu vyvarovať chýb. Čo sa však vždy mení sú úrokové sadzby.  

  • Pokladáte aktuálne mierne zvýšenie sadzieb niektorých bánk za zmenu doteraz klesajúceho trendu?

Nemusí ísť o zmenu trendu, môže ísť iba o zreálnenie nie úplne najvhodnejšie nastavených čísiel. Zmena trendu by sa prejavila u viacerých bánk v krátkom období. Banky nezvyknú meniť úroky na hypotékach často. V minulom roku bolo celkovo 24 zmien, tento rok 15.

  • Sú ešte hypotéky pre banky zaujímavý biznis?

Jednoznačne áno. Máloktorá inštitúcia či firma sa môže pochváliť, že bude mať klienta najbližších niekoľko rokov. Dnes, aj keď sa to hovorí, klient neťaží z vernosti k značke. Skôr má výhody z toho, že sa zaviaže byť klientom. Fixácia úrokovej sadzby ohraničuje, ako dlho s ním banka môže naisto počítať. Teda ako dlho bude mať bežný účet, aktívne ho využívať, mať poistenú nehnuteľnosť a ak ho dokáže presvedčiť, tak aj kreditnú kartu, termínovaný vklad, podielové fondy, spotrebný úver, či účet pre deti.

  • Ďakujeme za rozhovor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial