Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

Porovnanie poplatkov za vedenie bežného účtu

poplatok za vedenie účtu
Banky Redakcia 27.02.2019 | 00:00 0 Komentárov

Poplatky za vedenie účtu sú pre bankových klientov citlivou témou. Sú častým zdrojov nespokojnosti a pocitu, že banky na klientoch len zarábajú. V skutočnosti banky klientom radi poplatky odpustia, alebo aspoň znížia. Podmienkou však je, že na nich budú môcť zarobiť niekde inde.

Na druhej strane sú banky, ktoré ponúkajú aj účty bez poplatkov – teda zadarmo, bez akýchkoľvek podmienok. Klient pri nich nemusí sledovať a opakovane dodržiavať podmienky zvýhodneného programu za každý mesiac.

Portál FinancnaHitparada.sk sa pozrel na detailné podmienky balíkov služieb k bežným účtom a ich cien, tak ako ich štandardne v cenníkoch ponúkajú banky pôsobiace na slovenskom trhu.

Keďže výsledná cena závisí od toho, ako intenzívne ten ktorý človek služby využíva, analytici si zadefinovali klienta, ktorý každý mesiac realizuje tri trvalé príkazy, jeden prevodný príkaz cez internet, dva výbery z bankomatu vlastnej banky a tri platby kartou spolu vo výške 200 eur. V banke má na vkladoch uložených 500 eur a na bežný účet mu prichádza mesačne 400 eur.

Produkty v tabuľke sú zoradené podľa celkovej ceny, ktorú skutočne zaplatí náš klient za používanie účtu za jeden rok. Mesačný poplatok za balík (cenníková cena) a cena zaplatená za rok sa však môže odlišovať podľa správania daného bankového zákazníka. Balík služieb totiž nemusí zahŕňať všetky služby využívané klientom a ten ich preto musí zaplatiť navyše. Zároveň sa vo finálne môže v cene zohľadniť zľava z poplatku za vedenie balíka.

Zhodnotenie

Dnes na Slovensku existujú iba dve banky, v ktorých klient získa balík služieb k bežnému účtu  zadarmo a bez akýchkoľvek podmienok. Jednou z nich je nováčik, mobilná 365.bank a jej produkt Účet. Druhou je Fio banka, ktorá má rovnako účet zadarmo, ale umožňuje iba jeden bezplatný výber mesačne z akéhokoľvek bankomatu na svete. Za všetky ďalšie výbery hotovosti si treba zaplatiť.

V mBank a UniCredit Bank už je potrebné splniť podmienky, aj keď patria medzi tie jednoduchšie splniteľné. Pri UniCredit Bank vám musí prísť na účet 400 eur každý mesiac. Pri mBank, ak chcete mať platobnú kartu bezplatne, musíte s kartou mesačne zaplatiť minimálne 70 eur, alebo musíte mať v banke úver. Ďalšie banky poskytujú tiež rôzne formy zvýhodnenia, ale až po splnení kombinovaných podmienok.

Martin Švidroň z portálu www.FinancnaHitparada.sk odporúča aj v prípade účtov resp. balíkov služieb k bežnému účtu ponuky bánk porovnávať. Je dobré využívať konkurenčný boj medzi nimi a bez zbytočných platieb navyše. „Porovnanie a zriadenie účtu dnes trvá už len pár minút a dá sa realizovať aj online z pohodlia domova,“ hovorí analytik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *