Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Poslanci opätovne schválili krátenie minimálne penzie pre druhopilierových dôchodcov

Dôchodcovia z druhého piliera budú mať nárok na nižší minimálny dôchodok ako tí čisto prvopilieroví. Parlament včera potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie. Opozícia sa chystá posunúť schválený zákon na Ústavný súd.

Už od júla začne fungovať inštitút minimálneho dôchodku. Jeho cieľom je zabezpečiť penzistom minimálnu životnú úroveň a predísť zároveň potrebe poberať iné druhy sociálnych dávok – napríklad dávok v hmotnej núdzi.

Minimálny dôchodok však nebudú mať všetci dôchodcovia rovnaký. Vládna strana SMER – SD to vysvetľuje tým, penzisti z druhého piliera platia do priebežného systému menej, takže aj ich nárok na minimálny dôchodok by mal byť nižší.

Ide o diskrimináciu?

Opozícia však označila schválený zákona za diskriminačný a chce sa obrátiť na Ústavný súd. Problém je podľa nej v tom, že delí dôchodcov na viaceré skupiny. Poslanec Ľudovít Kaník pripomenul, že ani pri iných štátnych sociálnych dávkach sa neposudzuje účasť, alebo neúčasť v kapitalizačnom pilieri. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ale argumentuje, že „istá nerovnosť je prípustná a preto v zmysle ústavy, pokiaľ je odôvodnená a primeraná“.

Vládna tak zmenila svoj pôvodný názor, keď zákon do parlamentu najprv doručila návrh s rovnakou minimálnou penziou pre obe skupiny dôchodcov. Teda verziu, s ktoru súhlasí i opozícia. K zmene došlo potom až počas rokovania v národnej rade s cieľom nemotivovať sporiteľov zostávať naďalej v druhom pilieri. Volá sa to morálny hazard. Hoci sa druhé hlasovanie uskutočnilo už deň po uzavretí druhého piliera, vládni poslanci sa už k pôvodnej verzii nevrátili.

Včerajšie schválenie novely zákona o sociálnom poistení tak bolo potvrdením májového hlasovania. Prezident SR Andrej Kiska ho však nepodpísal a jeho výhradou bola práve diskriminácia druhopilierových dôchodcov. Vrátil preto novelu na opätovné prerokovanie „Takúto právnu úpravu, podľa môjho názoru, možno považovať za priamu diskrimináciu,“ povedal.

Poslanci vládnej strany však prezidentove veto prelomili a za zákon ich hlasovalo 84, proti bolo 39 poslancov a 13 sa zdržalo. Tento krát už zákonná norma na prezidentskú kanceláriu nepoputuje. Včerajšia rozprava sa niesla v búrlivom duchu. Zaznelo viacero argumentov pre i proti kráteniu minimálneho dôchodku.  

Čo poslanci schválili

Minimálna penzia sa bude sporiteľom v druhom pilieri znižovať v pomere, v akom v jednotlivých rokoch smerovali ich dôchodkové odvody na ich účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach.

Podľa poslanca za SaS Jozefa Mihál by penzista, ktorí si z 30 rokov platil posledných desať do druhého piliera, dostal v septembri penziu 234 eur. Je to o 38 eur menej ako keby bol si platil len do prvého piliera, kedy by zo Sociálnej poisťovne dostal 272 eur.

Nárok na minimálny dôchodok bude mať penzista, ktorý si platil dôchodkové poistenie najmenej 30 rokov. Jeho výška je stanovená na 136 percent zo sumy životného minima. Tento rok to tak bude 269,5 eura. No výška dôchodku sa bude každoročne spolu s rastom životného minima zvyšovať.

V prípade dôchodkového poistenia trvajúceho viac ako 30 rokov sa bude výška minimálneho dôchodku za každý ďalší rok navyšovať o dva percentuálne body. Pri 40tich rokoch potom až o tri percentuálne body. Ak si niekto do Sociálnej poisťovne platí poistenie až 45 rokov, jeho minimálna penzia bude predstavovať 340,8 eura. 

Minimálny dôchodok sa nebude týkať len starobných dôchodcov, ale aj na predčasných a invalidných penzistov bez ohľadu na mieru poklesu ich schopnosti pracovať.

Súhlasíte s krátením minimálneho dôchodku pre druhopilierových penzistov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *