Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Poštovka v kríze? Neznesiteľná ľahkosť bankovej paniky

Recept na bankovú paniku je pomerne jednoduchý: internet, na ktorom môžeme publikovať čokoľvek, nízka úroveň finančnej a mediálnej gramotnosti bežných spotrebiteľov a zlosť jedného človeka na konkrétnu banku. Ak to všetko zamiešane, necháme pár dní odstáť na sociálnych sieťach, výsledkom môže veľmi pikantný kokteil s mimoriadne horkou pachuťou. Ak sa totiž útok na banku podarí, poškodeným nie je veľká inštitúcia, ale bežní klienti.

Aktuálne čelí nepríjemnému útoku Poštová banka. Na medzinárodnom mikroblogovacom systéme Tumblr vznikol anonymný blog Istrogorila s podtitulom „Ako klienti Poštovej banky o svoje vklady prišli“. Autor používa kompiláciu faktov a účelových domnienok a zdá sa, že sa pokúša o vytvorenie bankovej paniky, ktorá za určitých okolností dokáže položiť aj tú najzdravšiu banku. Na blogu si napríklad môžeme prečítať, že: „Poštová banka má zápornú výšku vlastných zdrojov, resp. blízku nule, takže spĺňa zákonné predpoklady na zavedenie nútenej správy už pár mesiacov.“ NBS z pozície dohliadajúceho orgánu reagovala a o Poštovej banke povedala, že je schopná plniť svoje záväzky voči vkladateľom. 

Samotná Poštová banka reagovala tiež. Tvrdí, že cieľom informácií na Istrogorile je vyvolať neodôvodnené obavy a paniku. Banka podala trestné oznámenie a za pomoc pri odhalení „škodcu“ ponúka odmenu 10 tisíc eur.

Anonymný bloger v najnovšom blogposte zobral na mušku práve vyjdrenie NBS. Vo fotokoláži dal do úst guvernéra NBS slová: „NBS potvrdzuje, že Poštová banka spĺňa všetky stanovené limity, najmä výšku úplatkov a sponzoringu vládnej strany.“ Na investujeme.sk to považujeme to za  nepodložené obvinenie.   

Run na banky

Bankový run, run na vklady, nápor vkladateľov je náhly a neočakávaný nárast (čistého) výberu vkladov z banky. Vyskytuje sa v dôsledku (pravdivých alebo falošných) negatívnych informácií o stave danej banky alebo informácií o tom, že regulátor dá banku zavrieť. Dôsledkom runu je obyčajne dočasné alebo trvalé zatvorenie banky. Run nemusí mať iba podobu masového fyzického výberu vkladov z pobočiek banky, ale môže ísť aj o tzv. tichý run na banky, pri ktorom vkladatelia presúvajú tzv. hot money (t.j. úrokovo senzitívne peniaze na domácich účtoch) do iných bánk.

Zdroj: Wikipedia

Nie je dôvod hromadne vyberať peniaze

Určite nikto z radov odbornej verejnosti nenadobudol po prečítaní blogu Istrogorila pocit, že nastal čas hromadne vyberať peniaze z Poštovej banky. Na Slovensku však radi hovoríme, že bez vetra sa ani lístok na strome nepohne a to môže byť problém najmä v prípade vidieckeho obyvateľstva, ktoré je medzi klientmi Poštovej banky zastúpené pomerne početne a ktoré nemusí pochopiť, že útočný blog je vlastne otrávenou návnadou. Aj preto je dobré, ak masové médiá túto nekauzu potichu odignorujú.

Fakt, že autorovi útočného blogu nejde o prezentáciu faktov, potvrdzuje aj nešťastné spájanie s nebankovými spoločnosťami: „Intenzita reklamy je porovnateľná s niekdajšou reklamou spoločnosti BMG Invest pred jej krachom a výrazne prevyšuje reklamnú aktivitu iných bánk.“ Na Slovensku je stále živá téma obetí nebankových spoločností, ktoré štát nedokázal ochrániť. Aj preto je akákoľvek spájanie regulárneho bankového subjektu s pochybnými nebankovkami neseriózne a zavádzajúce!   

Treba uznať, že banky sú vždy vďačný cieľ. Vnímame ich ako silné inštitúcie, často im priraďujeme prívlastky typu „nenažraná banka“ a viníme ich za vznik finančnej krízy. Pritom trošku zabúdame, že banky zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri distribúcii kapitálu. A to napríklad tým, že príjmu depozitá od bohatšieho klienta a na vlastné riziko ich požičajú mladému páru na kúpu nehnuteľnosti alebo rozbiehajúcemu sa podnikateľovi.

Keďže nepracujú s vlastnými peniazmi, sú pod dohľadom regulačného orgánu – v našom prípade Národnej banky Slovenska. Regulačný orgán dohliada na to, aby riziko, ktoré banky podstupujú, nebolo privysoké a výsledkom nebol pád samotnej inštitúcie. Zásah regulátora sme videli pred necelým rokom v Českej republike, keď tamojšia ČNB odňala licenciu družstevnej záložni Unibon, ktorá mala pobočku aj na Slovensku. Potvrdzuje to, že regulátor dokáže zakročiť bezpečne a včas.

Na Investujeme.sk sme presvedčení, že treba nahlas hovoriť o nevýhodných produktoch, ktoré banky klientom ponúkajú a o prehreškoch voči etike v prípade reklamy. Ak si však niekto potrebuje vybaviť svoj účet s bankou útokom na jej najzraniteľnejšiu časť – na bezpečnosť bankových vkladov – je to neseriózne a nebezpečné pre celú ekonomiku. Bankový run dokáže položiť na kolená aj tú najzdravšiu banku.

Čo by mali klienti vedieť?

Pre klientov Poštovej banky sú v tejto chvíli dôležité štyri posolstvá:

 • Žiadna, ani akokoľvek „doveryhodne“ napísaná správa na internete nemusí byť automaticky pravdivá. Je dôležité overovať si prezentované fakty a tiež poznať motív autora.
 • Autor blogu istrogorila neponúka užitočné informácie, ale podsúva strach.
 • Na bezpečnosť bankového sektora a vklady klientov dohliada Národná banka Slovenska, ktorá na partikulárnom Slovensku zostáva jednou z mála naozaj nezávislých verejných inštitúcií.  
 • Vklady fyzických osôb na Slovensku sú do sumy 100 tisíc eur chránené.

Ilustračné foto: sxc.hu.  

12 odpovedí na “Poštovka v kríze? Neznesiteľná ľahkosť bankovej paniky”

  • L. Kacalka píše:

   Vdaka za nazor, budem reagovat na obidva linky naraz. O Postovej banke sa toho nahovorilo naozaj vela, najviac off record informacii som zaregistroval presne pred rokom. A je dobre, ak sa o nich diskutuje v odbornej rovine. Druha vec je urobit z temy masovu, ked bezni ludia nie su schopni vnimat informacie komplexne a dosledok moze byt katastrofalny. Prave preto budu banky vzdy v akejsi porcelanovej skrupine.

   Nemyslim si, ze som kdekolvek v texte hovoril o PABK ako o vzore transparentneho bankovnictva.

   Ak vsak anonymny autor pouzije seriu faktov a spekulacii pod ustrednu temu „Ako klienti PABK o svoje vklady prisli“, je jasne, ze cielom nie je odborne diskutovat, ale vyvolavat paniku a ta poskodi beznych klientov.

 1. Rura píše:

  Vsetko ste pekne opisali, ako to pekne funguje v idealnom svete, ale k hlavnemu argumentu istrogorily ste sa odborne nevyjadrili:
  Naozaj môže banka zahrnúť medzi svoje základné vlastné zdroje „vklady do ostatných kapitálových fondov, transakcie s vlastníkmi“ takým spôsobom, ako to spravila Poštová banka vo svojej účtovnej závierke?

  • L.Kacalka píše:

   Dakujem za nazor. Ja nie som fanusikom „slovenskej kapitalotvornej vrstvy“ zastupenej JaT, ci Hoffmanom.

   Ale nieci medialny projekt nazvany Istrogorila neposkodzuje ich, ale beznych klientov banky. Ak sa naozaj spusti run na banku, uz nebude cesty spat.

   Nevidim dovod neverit NBS.

   A este poznamka, preco nepozname autora blogu Istrogorila?

  • ludomil píše:

   autor článku istrogorila je zjavne mimo ked dáva do porovnania nebankovky z bankou.

   dalšia zaujímavosť ako dal dokopy kopu nezmyslov, paragrafov a neviem čoho všetkého . . ja ako laik a klient banky v tom článku vidím iba účelové poškodenie mena banky a už nie raz som sa stretol v Sporke alebo vubke ako mi hovorili že poštovka krachuje nemám tam mať peniaze. dokonca volali mojej známej z jedej banyk ze nech prejde k nim, poštovka rachuje!

   Ako to možu robiť? Neexixtuje na to zíákon, pokuta, . . . ved je to šírenie poplašnej správy priamo od konkurencie a dokonca aj NBS-ka podsala trestne oznámenie.

   mopzno stačí hladať u konkurencie ktorá má strach že poštovka im vytrie kocúra ako už nie raz, tak ju chcu takto spomaliť v raste.

 2. Vlado píše:

  Kazdy inteligentny clovek pochopi, co ste svojim clankom chceli povedat. Avsak sme na Slovensku a tu mnoho ludi sa radi hraju na ekonomov, ci znalcov bank a samozrejme k tomu prispievaju aj nie vzdy korektne informacie na internete, ktore sa skor zakladaju na dohadoch ako skutocnosti.

 3. pavol píše:

  jasne, že je to účelovo napísaný článok v prospech dotknutej banky… pokiaľ sa v audite nad účtovnou závierkou ohradí audítorská firma, tak nie je dôvod ju spochybňovať. PABK + dalšie 3 banky v SR sú neštandartné komerčné banky a nech si hovorí kto chce čo chce. Vyberajú peniaze od ľudí, dávajú nenormálne vysoké úroky a financujú megalománske projekty, ktoré ak nevyjdú tak potom sa uvidí čo bude. Ochrana do 100 000 EUR tiež nie je na mieste? keďže banky majú platiť zvýšenú bankovú daň do sumy 1 mld. EUR, to akože ktorá banka má takú mizernú bilančnú sumu?? A je SR v kondícii zaplatiť pád nejakej trochu väčšej banky mimo tých top4??? pochybujem… a keby padne jedna z najväčších tak to bude splácať 28. generácia po mne a to nehovoriac, že asi by tí klienti dostali ako odškodné 100 ročné štátne dlhopisy

  • L. Kacalka píše:

   Mozeme sa zabavat tym, ze vytvorime rebricek bank, ktorych pad bude znamenat problemy s dlhodobym dosahom na ekonomiku. Problem je, ze vzhladom k situacii v bankovom sektore je najpravdepodob­nejsia pricina padu banky prave bankova panika, ktoru autor blogu (umyselne alebo z nevedomosti) akceleruje.

   Ak si myslite, ze je zabavne desit jednoduchsiu klientelu PABK, je to Vasa vec, ale povedze si na rovinu: Cielom vypustenych informacii nie je pomoct klientom. Alebo?

 4. Mikino píše:

  Vážení…už ste zabudli na Garantovanú???a­.s.??? ktorá mala majetok za 7,5 miliardy Sk…a kde sú naše vklady????v Pi… a pán Kollár a Lauko a vsetci ich príbuzní si žijú nad štandart…boli chvílu v base..ale teraz je vsetko OK ..len my sme prisli o vklady a úspory…obesiť ich aj s rodinami…­..príde na moje slová..a ludia sa pomstia…až potom budem kludný…takže tak to buide aj s Poštovou bankou…jasné že nepovedia…áno ..pohnojili sme to …

 5. MARK MORIS píše:
  • Cenovo dostupný úver ponuka Mark pôžičky ponuka MORIS.We pre súkromné ​​či

  Podnikateľský úver pre rôzne navrhuje od minima 500 libier
  USD na maximum £ 200,000,000.00 USD s úrokovou sadzbou 3%
  . Aplikovať teraz ………….­………..

  FILL a vrátiť
  Celé meno ………….­………
  Adresa ………….­………….
  Krajina ………….­………..
  Výška úveru ………….­…………
  Doba trvania úveru ………….­………….
  Sex ………….­………….­…
  Telefónne číslo ………….­………….­……..
  Osobný Číslo mobilného telefónu ………….­………….­..
  Už ste aplikovali pred? ………….­………….­………

  Ďakujeme za pochopenie a spoluprácu.
  Čakám na vaše rýchle reakcie úctou.

  E-mail: markmorisfinan­cialhome@hotma­il.com
  TELEFÓN: +2348076265980
  Výkonný Financie / úver dôstojník.
  © 2013 MARK MORIS FINANČNÉ Home ®.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *