Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Pozor na lákavé inzeráty sľubujúce províziu za prevod peňazí

Banková ombudsmanka Eva Černá upozorňuje na množiace prípady, kedy boli Slováci vtiahnutí do finančných podvodov. Za istú províziu mali vybrať peniaze z neznámych účtov a vložiť ich na iný účet. Ukázalo, sa ale že peniaze boli predtým odcudzené a vlastník sa domáhal ich vrátenia.

Internet či poštové schránky sú plné pracovných ponúk, ktoré sľubujú vysoký a jednoduchý zárobok. Stačí len „prepožičať“ svoj bankový účet. Kancelária bankovej ombudsmanky radí, aby ľudia boli pri takýchto ponukách obozretní, lebo sa môžu dostať do konfliktu so zákonom. 

„Zarobiť peniaze nikdy nebolo ľahšie! Ponúkam prácu na doma, stačí mať PC a fungujúci internet, nič netreba spraviť, pracovný čas si určujete Vy sami. Zárobok záleží na Vás, ale môže to byť aj 1000 EUR… Kontaktujte ma cez e-mail…“

Takéto a im podobné inzeráty lákajú ľudí na ľahký a zaujímavý zárobok a tí dôverčivo prijímajú „pracovnú ponuku“, ktorá však už na prvý pohľad evokuje nelegálnu cestu k odmene. „Vidina ľahko zarobených peňazí ľuďom zastiera zdravý úsudok a z vysnívaného zárobku sa môže stať nočná mora,“ upozornila banková ombudsmanka Eva Černá.

V poslednom období sa totiž na Kanceláriu bankovej ombudsmanky začali obracať ľudia, ktorí na takéto ponuky „práce na doma“ reagovali, ale miesto výplaty čelili polícii. Celý princíp spočíval v tom, že prijímali na svoj bankový účet peniaze z neznámych účtov, vybrali ich a prostredníctvom napríklad Western Union tieto prostriedky posielali na iné účty (napríklad so správou pre prijímateľa  „Humanitárna pomoc“, destinácia Ukrajina). Za túto aktivitu dostávali od „zamestnávateľa“ odmenu v podobe percenta z takto „distribuovaných peňazí“. A to všetko bez legálne uzatvorenej pracovnej zmluvy, len na základe vyjadrenia záujmu prostredníctvom e-mailu.

Časom ich však kontaktovala banka s výzvou, aby vrátili peniaze, ktoré v rámci svojej „pracovnej náplne“ prevádzali, pretože sa ukázalo, že boli odcudzené z nejakého iného účtu a takto „okradnutý klient banky“ podal okrem reklamácie a žiadosti o vrátenie peňazí vo svojej banke aj trestné oznámenie na polícii. Človek, cez ktorého účet peniaze prešli ďalej, však v tom čase už požadované peniaze na účte nemusí mať a tak mu neostane nič iné ako siahnuť na svoje vlastné zdroje. Miesto zisku tak čelí strate a ďalším nepríjemnostiam.

Polícia v týchto prípadoch skúma okolnosti takéhoto konania, či má znaky trestného činu a ak áno, zisťuje a objasňuje, ako k nemu došlo a kto je jeho páchateľom, aby mohla rozhodnúť o ďalšom postupe. Nie je vylúčené trestné stíhanie napríklad za trestný čin podvodu, prípadne legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Ako sa teda chrániť pred takýmito „zamestnávateľmi“, ktorí Vás môžu dostať do konfliktu so zákonom? „Nereagujte na podobné inzeráty, buďte obozretní a používajte zdravý sedliacky rozum,“ radí banková ombudsmanka.

A ak ste na druhej strane tohto reťazca, teda patríte medzi poškodených, obráťte sa na políciu a podajte trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý Vám odcudzil peniaze z účtu a súčasne podajte v banke reklamáciu a požiadajte o vrátenie peňazí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *