Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Sme novodobí otroci?

Keď zadáme slovo Otrok do Wikipedie tak sa dočítame, že otrok je osobne neslobodný človek, ktorý je v úplnom neobmedzenom vlastníctve inej osoby, tzv. otrokára, spravidla ako pracovník. Otrok môže byť dočasný, doživotný alebo dedičný. Keď sa pozrieme na vývoj úverového trhu, napríklad za posledných 10 rokov  tak sme svedkami neustále narastajúceho zadlžovania obyvateľstva.

Už kráľ Šalamún, ktorý je považovaný za jedného z najmúdrejších ľudí v histórii povedal, že dlžník je veriteľovým otrokom. Pokiaľ sa na zadlžovanie pozeráme cez túto „optiku“ tak sa zdá, že dnes tu máme čo dočinenia z akousi modernou formou otroctva. Táto je marketingovo spracovaná tak, že sa javí ako veľmi atraktívna a ľudia majú preto pocit, že si robia dobre keď si zoberú „výhodný úver“ na veci bežnej spotreby. Predajcovia, ktorí sú odmeňovaný za predaj úverov a pôžičiek sú logicky motivovaní aby predali čo najviac a tak sa aktívne podieľajú na získavaní nových „otrokov“.Počas svojej praxe som od väčšiny klientov počul, že nemajú dobrý pocit keď niekomu dlhujú a najradšej by boli, keby nemuseli dlhovať nikomu nič. Keď zoberieme do úvahy, že žijeme v hektickej dobe, keď nikto nevie čo bude za 5 rokov, tak neprimerané zadlžovanie je naozaj pre bežnú rodinu dosť riskantné.

zadlzovanie

Asi väčšina ľudí musí riešiť financovanie nadobudnutia nehnuteľnosti formou hypotéky, čo je jeden z mála prípadov, kedy je zadlženie aj napriek svojej „otrockej povahe“ opodstatnené. Pre rodinný rozpočet je však lepšie odolať lákavým návnadám spotrebných úverov na kúpu väčšej televízie s domácim kinom, novšieho auta, luxusnej dovolenky, alebo darčekov na Vianoce. Vždy by malo skôr platiť, že pokiaľ niečo chcem, tak by som si mal peniaze našetriť a potom si danú vec kúpiť.

Treba si uvedomiť, že finančné inštitúcie neexistujú primárne preto aby pomáhali ľuďom žiť kvalitnejší život, ale preto aby vytvárali zisk pre svojich akcionárov. Pokiaľ sa rozhodnete, že musíte riešiť financovanie vašej potreby formou hypotéky, alebo úveru tak odporúčam poradiť sa s nezávislým finančným odborníkom, ktorý Vám vie pomôcť zorientovať sa v množstve marketingovo lákavých ponúk a vyhnúť sa zlým rozhodnutiam, ktoré by ste mohli v budúcnosti ľutovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *