Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Práca vo finančnom sprostredkovaní už nie je pre každého. Uspejú len profesionáli

Pár rokov dozadu dostal ponuku pracovať vo finančnom sprostredkovaní azda každý. Dnes je situácia iná. Finančné inštitúcie a finanční agenti si spolupracovníkov prezieravo vyberajú.

Lákavá možnosť privyrobiť si popri zamestnaní bola často sklamaním pre samotných sprostredkovateľov, spoločnosti aj klientov.

Finančný trh si vyžaduje špecifických ľudí

Ponuka pracovať vo financiách a prilepšiť si k platu pár stoviek eur za predaj poistiek bola cesta, ktorá zlákala do finančného biznisu mnohých ľudí. Tradovalo sa, že tú prácu môže robiť každý a drahé autá, obleky a vôňa peňazí priťahovali. „Mnohí ľudia chcú túto prácu vyskúšať, pretože ich lákajú atraktívne benefity a nadštandardné odmeňovanie, ktoré ponúka,“ pripúšťa Martin Šiška z Allianz – Slovenskej poisťovne. Práve títo adepti však veľmi rýchlo končia. A sklamaní.

„Finančné sprostredkovanie nie je spôsob rýchleho zbohatnutia. Ľudia s týmito očakávaniami to dnes zistia veľmi rýchlo a končia s pokusmi stať sa finančným agentom,“ hovorí zo skúsenosti  Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Preto si aj samotné firmy, ktoré na finančnom trhu pôsobia, vyberajú ľudí omnoho starostlivejšie ako v minulosti. Ľudia, ktorí si totiž „zmýlili povolanie“ uškodili nielen trhu, ale aj samotnej spoločnosti. Veď práve vďaka nim malo sprostredkovanie nie práve najlepšiu povesť. Tú si aj vďaka novej generácii sprostredkovateľov celý sektor pomaly vylepšuje.

„V súčasnosti už práca v oblasti finančného sprostredkovania nie je pre každého, nakoľko táto oblasť je v súčasnosti omnoho komplexnejšia a do budúcna rátame ešte s vyššou mierou profesionalizácie,“ dopĺňa Martin Dobiaš, vrchný riaditeľ Úseku riadenia vlastnej obchodnej siete poisťovne Generali.

Manažérsku pozíciu za pol roka nečakajte

Financie stále lákajú ľudí, ktorí vidia ľahší zárobok typicky pri sprostredkovaní hypoték ako aktuálne módneho produktu, no dlhodobo z nich nevydrží každý.

„Práca finančného agenta je naozaj špecifická a z našich dlhoročných skúsenosti sa na ňu najviac hodia osoby s ekonomickým alebo technickým vzdelaním, keďže práca s číslami je im blízka,“ hovorí M. Šiška z Allianz – SP. Nie je to však nutný predpoklad. Aj ľudia z iných oblastí majú šancu uspieť. Kľúčová je schopnosť vzdelávať sa a mať dostatok vytrvalosti.

„Kľúčom k úspechu je ochota celoživotne sa vzdelávať, byť vytrvalý a neustále na sebe pracovať. Nebránime sa, samozrejme, ani absolventom, v ktorých však musíme identifikovať chuť, energiu a odhodlanie učiť sa,“ hovorí o kandidátoch  M. Dobiaš, a dodáva: „Sme bežci na dlhé trate, a preto vyžadujeme od kandidátov vytrvalosť a silnú orientáciu na dlhodobé budovanie vzťahov s klientmi.“

Základom je získať si dôveru

Kto chce na finančnom trhu uspieť, musí byť nielen komunikatívny obchodník, ale človek ochotný druhým skutočne pomáhať. To ocenia klienti a sprostredkovateľ môže rásť. Ľudia totiž vyžadujú od svojho finančného odborníka komplexné poradenstvo, nechcú riešiť hypotéku s jedným a poistnú ochranu svojho zdravia a majetku s niekým iným.

„Podľa najnovšieho prieskumu 2 Muse pre OVB sú kľúčové požiadavky klientov na nás: dôvera a úspora času a financií vďaka správnym radám. Dôvera sa vytvára kvalitným dlhodobým servisom, pri ktorom klient jasne cíti záujem aj prínos sprostredkovateľa,“ hovorí M. Búlik.

„Finančné sprostredkovanie je v prvom rade služba, pri ktorej je odborník neustále v kontakte s ďalšími ľuďmi. Záujemcovi o túto profesiu preto nesmie chýbať úprimný záujem o ľudí a vyhľadávanie ľudského kontaktu. Príliš introvertné osobnosti majú v tomto smere nevýhodu,“ dodáva.

Na druhej strane býva prekážkou aj  prílišný ťah na bránu a snaha čím skôr pracovať s klientmi. Preto M. Dobiaš radí, aby si kandidát na právu vo financiách dopovedal kladne na základné otázky:

• Je oblasť obchodu a financií tou, kde chcem dlhodobo pôsobiť?

• Chcem pomáhať ľudom riešiť ich ťažké životné situácie?

• Som ochotný pracovať na sebe a učiť sa cely život?

• Som ochotný pracovať na živnosť bez istoty trvalého pracovného pomeru?

• Chcem prevziať zodpovednosť za svoj príjem do svojich vlastných rúk?

Až po ich úprimnom a kladnom zodpovedaní môže podľa neho pomýšľať na úspech.

Príklady úspešných priťahujú

Napriek tomu, že práca vo financiách nie je pre každého, na rozdiel od množstva iných zamestnaní umožňuje uspieť a neobmedzene rásť. Neexistujú žiadne tabuľkové platy ani obmedzenia. Je len málo pozícii, kde je možné dostať sa prakticky od najnižšej pozície až po riaditeľa.

„V našej internej sieti máme viacero úspešných príbehov. Za zmienku stojí príbeh úspešného regionálneho riaditeľa, ktorý k nám nastúpil pred tromi rokmi. Po nástupe sa venoval prioritne finančnému sprostredkovaniu, následne si budoval svoj tím ako unit manager a v súčasnosti sa z neho stal jeden z najúspešnejších regionálnych riaditeľov,“ uvádza príklad M. Dobiaš.

„Výhodou je, že  postup záleží od človeka, nie od nadriadeného,“ dodáva M. Šiska a ako príklad uvádza šikovného človeka, ktorý sa v priebehu niekoľkých rokov vypracoval z pozície obchodníka až na riaditeľa celej obchodnej siete s tritisíc ľuďmi.

Platí pravidlo, že v biznise sú najúspešnejší tí, ktorí nepozerajú na provízie a lákavé súťaže, ale vždy len na klienta a hľadajú možnosti ako mu pomôcť. Aj tieto príbehy dosvedčujú, že úspech prichádza k tým, ktorí sa k nemu dopracujú vlastnými silami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial