Utorok 18. február. Meniny má Jaromír

Pracovný trh láme rekordy, no budúce vyhliadky nie sú ružové

Slovensko sa môže tešiť z najvyššieho počtu pracujúcich v histórii. Miera nezamestnanosti tak po prvýkrát klesla pod priemer eurozóny, no budúce vyhliadky nie sú dobré. Počet práceschopnej populácie bude klesať a prístupu stále nezamestnaných Slovákov na pracovný trh bude brániť nízke vzdelanie.  

V polovici roku tohto roka stúpol počet pracujúcich Slovákov na 2 491 tisíc, čo je o 86 tisíc viac ako v rovnakom štvrťroku roku 2008, ktorý bol doteraz najúspešnejším rokom pre náš pracovný trh vôbec. Miera nezamestnanosti klesla pod desať percent a po prvýkrát aj pod priemer eurozóny. Na historické minimum 8,7 percenta z konca roku 2008, ale zatiaľ v tomto roku zrejme nedosiahne, aj preto, lebo miera ekonomickej aktivity Slovákov stúpla.

Znamená to, že i keď pracuje menej ľudí, odvádzajú viac práce. „Hoci ubudol počet ľudí v pracovnom veku, záujem pracovať u tých, čo zostali, rástol. Počet ekonomicky aktívnych obyvateľov tak celkovo stúpol,“ vysvetľuje Andrej Arady, analytik VÚB banky.

Starnutie pracovnej sily

Demografický profil obyvateľstva na Slovensku prechádza výraznými zmenami. Pred desiatimi rokmi bol typický účastník pracovného trhu vo veku 26–30 rokov, ale silnú skupinu tvorili aj 50-tnici. Aktuálne sa najpočetnejšia skupina obyvateľstva blíži k veku 40 rokov, z 50-tnikov sú 60-tnici a pomaly odchádzajú z pracovného trhu.

V horizonte desiatich rokov pribudne zhruba 130 tisíc dôchodcov (64+), mladých absolventov (26–30) naopak ubudne o približne 120 tisíc. Doteraz bol tento trend miernejší, úbytok ľudí v „pracovnom“ veku nahrádzal totiž už zmienený väčší záujem o prácu.

Dosiahli sme však vrchol kopca, ekonomicky aktívnych ľudí bude ubúdať, pokles miery nezamestnanosti sa tak urýchli aj bez vzniku nových pracovných miest. Samotný demografický vývoj ukrojí z miery nezamestnanosti v roku 2017 dve až tri desatiny percentuálneho bodu, v roku 2018 ďalšie tri, štyri desatiny, v 2019 asi päť desatín. V najbližšej dekáde kumulatívne hovoríme o niekoľkých percentuálnych bodoch,“ hovorí A. Arady.

Nízke vzdelanie nezamestnaných

Počet nezamestnaných na Slovensku, 265 tisíc, je síce stále vysoký, na pracovnom trhu je však nesúlad medzi ponukou a dopytom. Viac ako polovica nezamestnaných Slovákov má iba základné alebo učňovské vzdelanie bez maturity. Pracovný trh ale ukazuje, že len jedno z troch až štyroch miest je vhodné pre takéhoto kandidáta.

Navyše mnoho ľudí bolo príliš dlho mimo práce a strácajú kvalifikáciu. Viac ako polovica nezamestnaných (58 %) je mimo trhu práce dlhšie ako rok, štvrtina zo všetkých nezamestnaných dokonca nemala prácu viac ako štyri roky. Hoci sa niektorým predsa len darí vrátiť do práce aj po dlhom období, viaceré podniky hlásia problémy s náborom nových pracovníkov už dnes. „Ekonomike dochádza kvalifikovaná pracovná sila a rastie ponuka voľných pracovných miest,“ zdôrazňuje A. Arady.

Desaťtisíce Slovákov pracujú v zahraničí, ich návrat by mohol zvýšiť ponuku kvalifikovanej pracovnej sily. Trend je však dnes úplne opačný, migrácia za prácou do zahraničia rastie. Približne 165 tisíc Slovákov dochádza za prácou do zahraničia, najmä do Rakúska, ČR a Nemecka. Popularita českých pracovných pozícií v ostatných piatich rokoch klesá na úkor Rakúska a Nemecka.

„Počet ľudí pracujúcich v zahraničí rastie v medziročnej dynamike rýchlejšie, ako počet domácich pracovných miest. Podiel Slovákov dochádzajúcich za prácou do zahraničia na celkovom počte pracujúcich stúpol zo 4,9 percenta zo začiatku roka 2012 aktuálne na 6,6 percenta,“ dodáva analytik. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *