Pondelok 23. novembra. Meniny má Klement

Pracovný trh praje IT odborníkom a technickým špecialistom. Záujem o obchodníkov bude klesať

Pracovný trh sa tento rok dostal na úroveň obdobia pred krízou. Niektorých profesií je tak už na trhu nedostatok. Ak ste IT špecialista máte stále na pracovnom trhu vyhrané. Záujem ale rastie i o operátorov výroby. Naopak malý dopyt je o absolventov vysokých škôl „druhej kategórie“, či už ide o sociálnu prácu alebo masmediálnu komunikáciu.

„V roku 2015 dosiahol dopyt po zamestnancoch úroveň pred obdobím krízy. Trh práce zaznamenal výrazné oživenie,” uviedol Michal Batis manažér personálnej spoločnosti Grafton Recruitment.

Personalisti tejto agentúry predpokladali na tento rok nárast záujmu o pracovníkov v oblasti starostlivosti o zákazníkov, HR a v účtovníctve. Ich predikcie sa naplnili. „Áno, toto odvetvie rástlo najmä vďaka novým menším centrám a rozširovaniu funkcií v aktuálnych centrách o kvalifikovanejšie role s väčšou pridanou hodnotou,” uviedol M. Batis.

Rastie záujem o technické pozície

Rastie však i záujem operátorov výroby. Zvýšil sa najmä dopyt po tých, ktorí hovoria aspoň jedným cudzím jazykom, či už angličtinou alebo nemčinou. „S tým sme sa v minulosti stretávali iba ojedinele. Vysoký dopyt je aj naďalej po špecialistoch na opravu a údržbu počítačovo riadených strojov,“ hovorí Anna Ričányová manažérka Graftonu pre oblasť Košíc

V Trenčianskom kraji vzrástol tento rok záujem o špecialistov na technické pozície so zameraním na kvalitu, inžiniering, projektový manažment, výrobu, logistiku a lean. Výhodu mali už spomenutí kandidáti so znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka. „Veľmi vysoký záujem bol po výrobných pracovníkov či na dočasné pridelenie alebo do kmeňového stavu,“ uviedol Marian Mitošinka, odvetvový manager Graftonu pre Trenčín.

V bratislavskom regióne bol najväčší dopyt po administratívnych pracovníkoch s dobrou jazykovou vybavenosťou. Vo výrobnom sektore, najmä po skúsených inžinieroch v automotive výrobe.

V Košickom regióne bol v oblasti výroby najväčší dopyt po kvalitných a skúsených výrobných pracovníkoch. Pri administratívnych pozíciách vo výrobe sú to naďalej špecialisti kvality, procesní inžinieri a designeri.

Požadované znalosti

Najčastejšou požiadavkou zo strany klientov boli znalosti cudzích jazykov a dostatočná prax. Ohľadom zručností ide najmä o ovládanie balíka MS Office a anglického jazyka. V prípade, že sa vyžaduje druhý cudzí jazyk, požadované sú nemčina či francúzština. Požiadavky po znalostiach cudzích jazykov sú trendom, ktorý sa významne nemení.

Záujem je o ovládanie pokročilých funkcií excelu. Pridanou hodnotou je skúsenosť v SAP-e. Pri juniorských profiloch je preferovaná prax počas štúdia, účasť na zahraničných študijných pobytoch či akékoľvek aktivity, ktoré by ich zvýhodnili pred ich rovesníkmi.

Žiadané oblasti a pozície v roku 2015:

  • Strojársky priemysel – špecialisti inžinieringu rovnako ako odborníci v oblasti procesnej kvality, procesní inžinieri a konštruktéri. Všeobecne boli žiadané pozície ako elektroúdržbár, elektrotechnik, nastavovač, zoraďovač strojov, naďalej bude pozvoľne rásť dopyt po zručných, výrobných pracovníkoch
  • Informačné technológie – iOS a Androis developeri, ako aj Java a .NET developeri
  • Ekonomika a účtovníctvo – procesné pozície v oblasti čiastkového účtovníctva, skúsenosti s projektmi a transfermi už komplikovanejších funkcií, administratívne pozície s aktívnym využitím nemeckého jazyka, pozície v oblasti zákazníckeho servisu s jazykovou kombináciou AJ + iný svetový jazyk (najmä RJ, NJ, FJ, ŠJ). Vzostup v tomto sektore je najmä na východnom Slovensku a to v oblasti zákazníckeho servisu, call centier a pod.
  • Obchod  – technicko-obchodní špecialisti

Vyhliadky na rok 2016

„Rok 2016 bude kopírovať ten predchádzajúci. Predpokladáme, že viaceré spoločnosti budú mať tendenciu inovovať výrobný proces s cieľom dosiahnuť vyššiu automatizáciu výroby, s dôrazom na Lean výrobu a optimalizovať procesy. Očakávame preto dopyt po procesných inžinieroch, kvalitároch či projektových manažéroch,“ hovorí M. Mitošinka.

Personalisti v Bratislavskom regióne očakávajú, že záujem bude i naďalej rásť v oblasti IT, konkrétne najmä o .NET developeroch, iOS a Android developeroch. Okrem toho bude i naďalej rásť sektor zdieľaných služieb a outsourcing bizniss služieb. I naďalej by mal teda trvať záujem o lídrov a jazykových špecialistov. Vo výrobe predpokladajú na vzostupe pozície v R&D (výskum a vývoj.

O koho nebude záujem

Všeobecne budú mať problém uplatniť sa na trhu práce kandidáti s netechnickým vzdelaním bez znalosti minimálne jedného svetového jazyka. S ťažkosťami si budú hľadať zamestnanie absolventi nepreferovaných študijných odborov typu sociálna práca, environmentálny manažment, bezpečnostný manažment, animátor voľného času, cestovný ruch, verejná správa či masmediálna komunikácia. Pretrvávajúci problém je každoročne s množstvom absolventov právnických a psychologických smerov.

Okrem toho by mal vďaka kapacít dobudovaniu klesať mierne klesať i záujem o ľudí z obchodu a retailu.

Jedna odpoveď na “Pracovný trh praje IT odborníkom a technickým špecialistom. Záujem o obchodníkov bude klesať”

  1. P. F. st. píše:

    Stotožňujem sa s obsahom článku a môžem potvrdiť, že disproporcia medzi ponukou a dopytom je u nás šialenstvo. Je to ale na dlhšiu debatu. Uvediem príklad. Riaditeľ jednej veľkej vodárenskej spoločnosti prednedávnom na tlačovej konferencii povedal: “Mám na stole vyše 250 žiadostí takmer z celého Slovenska o prijatie do zamestnania len od absolventov odboru manažment cestovného ruchu. Nepotrebujem a nezoberiem ani jedného! Zato by som hneď teraz tu na mieste zamestnal aspoň 10 – 15 vodárenských odborníkov (vyučených montérov vodovodov a kanalizácií), neviem zohnať ani jedného! A myslím si, že aj ostatné vodárenské spoločnosti by vodárenských odborníkov vyvážili zlatom, lebo situácia začína byť katastrofálna, nemá kto opravovať poruchy na sieťach.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial