Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Pracujú Vaše peniaze pre Vás?

Pokiaľ pozeráte aspoň občas televíziu, tak sa nevyhnete reklamám, ktoré nám užívateľom „masírujú“ naše podvedomie s ponukou fantastických produktov. Človeku sa až nechce veriť, lebo jeden produkt vyzerá lepší ako ten druhý a často každý z nich o sebe hovorí, že je ten najlepší.

V rámci finančných produktov sa jednotlivé banky predbiehajú s „atraktívnymi“ garantovanými úrokovými sadzbami, ktoré nám ponúkajú, keď využijeme ich sporiace produkty, alebo keď k nim vložíme svoje peniaze. Väčšina mojich klientov sa tiež zaujíma o sporenie, aj o zhodnotenie svojich úspor, takže táto cielená reklama dáva iste zmysel. Pokiaľ porovnávame jednotlivé ponuky medzi sebou, tak je všetko v poriadku, ale ako náhle začneme brať do úvahy infláciu, tak zistíme, že väčšina ponúkaných produktov nám naše peniaze reálne nezhodnotí, ale skôr naopak. Žiaľ, takmer 90% ľudí si to neuvedomuje. Miera medziročnej inflácie sa v roku 2012 reálne pohybuje povedzme medzi 3,4 – 3,8%, čo pre klienta, ktorý napríklad využije produkt so zhodnotením 2,5% znamená, že má garantovanú stratu minimálne 0,9%.

Dajme si konkrétny príklad: Rodinka Novákovcov má nasporených 10.000 € a radi by ich výhodne, uložili aby sa im peniaze zhodnotili na dôchodok, alebo na sobáš dcéry. Vyberú si produkt, ktorý sľubuje garantované zhodnotenie 2,5%. Pozrime sa akú hodnotu majú naozaj ich úspory po 1 roku a povedzme po 10 rokoch:

 • Po 1.roku vklad 10.000 € zhodnotený vklad 10.250 € po zohľadnení inflácie 3,4% 9.902 €
 • Po 10.roku vklad 10.000 € zhodnotený vklad 12.837 € po zohľadnení inflácie 3,4% 9.189 €

*výpočty sú zaokrúhlené, nezohľadňujú zdanenie, ani iné poplatky, slúžia iba ku ilustrácii a vychádzajú z predpokladu keby sa miera inflácie nemenila

Na účte teda budú mať Novákovci o 10 rokov síce 12.837 €, ale kúpia si za to vďaka inflácii toľko, koľko dnes za 9.189 €, čiže reálne sa im ich peniaze nezhodnotili. Samozrejme, že sú na trhu aj také produkty, ktoré dokážu peniaze zhodnotiť, ale zdá sa, že tie nie sú pre banky až tak výhodné ako tie, ktoré sa masovo ponúkajú. Určite sa Vám oplatí využiť službu nezávislého finančného sprostredkovateľa, ktorý Vám vie pomôcť nájsť vhodný produkt, prípadne porovnať viacej produktov.

… dovoľte svojim peniazom aby pracovali pre Vás.

Autor je Top finančný sprostredkovateľ spoločnosti Fincentrum, ilustračné foto: sxc.hu.

4 odpovede na “Pracujú Vaše peniaze pre Vás?”

 1. Podvedená klientka AWD píše:

  Tak to by mě zajímalo, kde lze toho nezávislého finančního zprostředkovatele splašit. Většina tzv. finančních poradců jsou jen bouchači IŽP, kteří hrabou do vlastní kapsy. To už raději dát peníze do banky, tam člověk aspoň nepřijde o takové sumy, jako když si nechá poradit od „erudovaných“ poradců AWD, OVB nebo dalších „vynikajících“ společností.

  • LK píše:

   Máte pravdu, nájsť seriózne poradcu je niekedy zložité, aj preto treba hľadať veľmi pozorne.
   Podľa mňa však ani banka nie je výhrou. Na Slovensku sme mali pár rokov dozadu veľa sťažností klientovi, ktorí si v dobrej viere dali peniaze do banky a nakoniec zistili, že im bankár predal podielové fondy.

   • Petr Hechtberger píše:

    Uplne s Vami suhlasim. Ja mojim klientom vzdy hovorim, ze to je o pristupu konkretneho cloveka a je v podstate jedno ci sa jedna o financne poradenstvo, alebo sluzby restauracie. No povedzte kedy ste naposledy isli z restauracie alebo kaviarne s pocitom „WOW, tak tu som sa naozaj citil ako zakaznik, ktoreho si vazia, to musim povedat znamemu“.
    Tusim, ze vsetci pozname odpoved :)

  • Petr Hechtberger píše:

   Dakujem za Vas komentar. Mate pravdu, ze najst nazavisleho poradcu je nieco ako hladat ihlu v kupke sena, ale je to mozne. Osobne si myslim, ze najvatsi problem spociva v tom, ze „poradcovia“ sa nevzdelavaju, ale casto len podsuvaju klientovi co poculi na skoleni. Ked som potreboval remeselnika tak som sa popytal znamych ci by mi vedeli niekoho doporucit a ked ano tak preco, v com je iny ako ostatny. Myslim si, ze toto je aplikovatelne aj pri hladani poradcu. Ked uz sa s poradcom stretnete tak je dobre mat pripravenych zopar testovacich otazok a hned je clovek v obraze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *