Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Pre koho sú v účty bankách skutočne zadarmo?

Banky Martin Švidroň 12.06.2019 | 00:00 0 Komentárov

Účty zadarmo sú lákavou ponukou mnohých bánk. V skutočnosti sa k nim ale dopracuje len málo klientov. Len dve banky na Slovensku dávajú účet a kartu zadarmo každému, ostatné vyžadujú splnenie rôznych podmienok.

Takmer všetky banky sa aktuálne chvália s ponukou balíka služieb k bežnému účtu bez poplatkov. Je to pravda, k dispozícii sú. Vo väčšine bánk je ale stanovený štandardný poplatok za vedenie účtu a až po splnení bankou stanovených podmienok môže klient získať 50 alebo stopercentnú zľavu z poplatku. Inými slovami, banka ponúkne účet zadarmo, ale až vtedy, keď na klientovi zarobí niekde inde.

Ak si chce človek vybrať banku s účtom zadarmo a musí sa zorientovať v množstve rôznych kombinácií podmienok na získanie zľavy z poplatku za vedenie, nastáva problém. Musí sa totiž prelúskať bezmála 23 krát podmienkami typu „súčasne alebo zároveň“ a 32 krát podmienkami typu „alebo“.

Medzi najčastejšie požiadavky bánk patrí posielanie príjmu na účet, platby kartou, zriadenie trvalých príkazov a inkás. Často si zároveň klienti musia zriadiť a využívať aj ďalšie produkty banky.

Účet skutočne zadarmo

V skutočnosti dnes účet zadarmo a bez akýchkoľvek podmienok ponúkajú len tri banky. Konkrétne len 365.bank, mBank a Fio Banka. Ak sa k požiadavke klienta pridá aj možnosť mať platobnú kartu zadarmo a bez podmienok, ostávajú už len dve banky 365.bank a Fio Banka.

V mBanke má klient debetnú platobnú kartu k účtu zadarmo len v prípade, ak zaplatí kartou aspoň 70 eur mesačne, alebo ak má v banke úver. Inak je vedenie platobnej karty v mBank za mesačný poplatok 1,30 eur.

Ďalšie banky sa rozlišujú v ponuke s ľahšie či ťažsie splniteľnými podmienkami. Napríklad v UniCredit Bank je potrebné, aby si klient bezhotovostne posielal na účet každý mesiac príjem vo výške aspoň 400 eur.

Aj medzi dvomi bankami, ktoré ponúkajú účet zadarmo vrátane platobnej karty, je rozdiel. Kým 365.bank je prvá slovenská naozaj mobilná banka, kde všetko vybavíte cez inteligentný telefón bez potreby návštevy banky, Fio banka využíva pobočkovú sieť. Aktuálne má 18 pobočiek po celom Slovensku.

Portál FinančnáHitparáda.sk urobil prieskum formou „mystery shoppingu“, v ktorom zisťoval podmienky v jednotlivých bankách pre získaniu účtu zadarmo. Analytici vytvorili profil fiktívneho klienta, ktorý pomerne aktívne pracuje so svojím účtom v banke a mesačne realizuje:

  • 3 trvalé príkazy na úhradu
  • 1 inkaso
  • 2 jednorazové príkazy na úhradu realizované elektronicky, 0 príkazov na úhradu realizovaných v pobočke banky
  • 1 výber z bankomatu vlastnej banky (vo výške 70 €), 0 výberov z bankomatu cudzej banky
  • 5 platieb kartou
  • suma platieb kartou 150 €
  • kredity (príjem) na účet vo výške 500 €
  • úspory klienta v banke min. 200 €
  • klient využíva služby elektronického bankovníctva

V nasledovnej tabuľke je vidno, koľko takýto klient v skutočnosti v bankách zaplatí po aplikovaní podmienok na získanie zľavy. Presné podmienky bankových produktov sú uvedené tu.

Poznámky:
* po splnení bankou stanovených podmienok je možné získať 50% alebo 100% zľavu z poplatku za vedenie balíka služieb.
V tabuľke je uvedený najvýhodnejší produkt príslušnej banky po uplatnení podmienok zliav (podľa metodiky Finančnej Hitparády). V porovnaní nie sú zohľadnené legislatívne, detské a študentské účty.
Aktualizované k 6.6.2019, zdroj: www.FinancnaHitparada.sk.
Autor je analytik portálu FinančnáHitparáda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *